Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Čechách vlála tibetská vlajka

  9:53aktualizováno  9:53
Vyvěšením tibetské vlajky si více než 120 radnic českých a moravských měst a obcí připomělo 43. výročí krvavých událostí v Tibetu. Číňané tam 10. března 1959 potlačili lidové povstání. V zemi nastolili vojenské kontrolní výbory a nejvyšší tibetský představitel dalajláma musel emigrovat.

Poprvé letos vlajku vyvěsil i ostravský magistrát. "Na problémy obyvatel Tibetu upozorňují média. Radnice vyvěšují vlajky a lidé demonstrují před čínskými institucemi. Toto je další forma, jak zastavit potlačování lidských práv," řekla jedna z účastnic.

Tibet se stal samostatnou administrativní jednotkou v rámci Číny v roce 1949. O dva roky později byla podepsána dohoda, která přiznávala Tibetu vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržována. V roce 1959 armáda potlačila protičínské povstání a nejvyšší tibetský představitel dalajláma odešel do exilu.

Uherské Hradiště
Uherskohradišťská radnice v neděli poprvé vyvěsila modročervenou vlajku Tibetu se zlatým sluncem. Tibetská vlajka zavlála ve Zlínském kraji také na radnicích ve Zlíně, ve Valašském Meziříčí i dalších městech. V Rožnově pod Radhoštěm vlaje tibetská vlajka nad městskou knihovnou. Knihovníci obsluhují návštěvníky v tričkách s nápisem Svobodu Tibetu.

S - klub v Uherském Hradišti připravil na úterý besedu s názvem Ladak - Malý Tibet. Pořadatelská Společnost pro trvale udržitelný život pozvala Petra a Kateřinu Jelínkovy, kteří s dobrovolníky z celého světa strávili v tibetské rodině v Ladaku šest týdnů. "Snažili se lépe pochopit namáhavý život v soběstačné společnosti s buddhistickou tradicí v prostředí Himálají. Současně tamním lidem nabídli hlubší pohled na konzumní život v Evropě," uvedla pracovnice Společnosti pro trvale udržitelný život Jana Hajduchová.

Ostrava
Několik desítek Ostravanů malovalo smývatelnými barvami na dlažbu Masarykova náměstí v centru města modročervenou tibetskou vlajku se zlatým sluncem. "Chceme tak upozornit na potlačování lidských práv v Tibetu a vyjádřit podporu tamnímu lidu v boji za svobodu," řekl organizátor akce Matěj Kastner. Malování vlajky o rozměrech sedm krát 12 metrů je součástí projektu Sedm dní v Tibetu.

Během sedmi dnů se v Ostravě totiž uskutečnila řada přednášek o tibetské kultuře a náboženství. Vystupující hovořili o útlaku Tibeťanů. Čínské úřady jim podle nich znemožňují vzdělání, ničí jejich kláštery a zacházejí s nimi jako s druhořadými občany.

Jižní Morava
Tři hodiny létalo na Znojemsku ultralehké letadlo s tibestkou vlajkou a desetimetrovým nápisem Svobodu Tibetu. "Poprvé jsme tak protestovali proti obsazení Tibetu Čínou i ve vzduchu," řekl člen hnutí Nesehnutí Dušan Rosenbaum. Aktivisté uspořádali v rámci Dne Tibetu výstavy a koncerty v Boskovicích na Blanensku a v Brně.

Protest ve vzduchu se konal poté, co tuto službu nabídl aktivistům jeden z pilotů, který využívá svůj stroj k letům s reklamou. "Uhradili jsme jen palivo," uvedl Rosenbaum. Přibližně 400 lidí se v noci na neděli účastnilo na jihu Moravy "Koncertů pro Tibet". Při setkáních vybrali pořadatelé na darech a vstupném asi 5 tisíc korun. Peníze předají nadačnímu fondu Potala a sdružení Lunghta.

Čeští aktivisté tak chtějí podpořit tibetskou dětskou vesničku v indické Dharamsale a studium mladých Tibeťanů v České republice. Kromě mnoha měst v regionu zavlála dnes tibetská vlajka i na budově krajského úřadu. K akci se však opět nepřipojil brněnský magistrát. Jeho vedení tvrdí, že otázku Tibetu by neměli řešit občané, ale diplomaté.

Olomoucko
Deset listnatých stromů vysázeli v sobotu na břehu rybníka u Sobáčova na Olomoucku lidé, kteří si tak připomněli 43. výročí krvavého potlačení lidového povstání v Tibetu. Organizátor akce Pavel Nováček řekl, že stromy sázelo zhruba 100 lidí. Na břehu rybníka přihlíželi i vyvěšení tibetské vlajky. "Do Sobáčova přijel Lubor Kysučan z organizace Amnesty International, který účastníky akce informoval o vyvěšování tibetské vlajky v mnoha zemích a městech celého světa," uvedl Nováček.

Tibetu bylo o víkendu v Bohuňovicích na Olomoucku a v Mohelnici na Šumpersku věnováno i promítání filmu Sedm let v Tibetu.

Hradec Králové
Demonstrace za lidská práva v Tibetu se před královéhradeckým magistrátem zúčastnily dvě až tři desítky lidí. Protože se místní radnice k celorepublikové akci Vlajka pro Tibet nepřipojila, modročervený prapor se zlatým sluncem na městských stožárech nezavlál. Kritizovala to řada demonstrantů, včetně bývalého primátora a nedávného administrátora OSN v Kosovu Martina Dvořáka.

Svolavatel akce Vlajka pro Tibet, Pavel Rytíř ze Strany pro otevřenou společnost, na Ulrichově náměstí v Hradci Králové.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz