Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Čáslavi zakázali pití na veřejnosti, kvůli problémům s Romy

  20:14aktualizováno  20:14
V Čáslavi zastupitelé schválili vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti. Radnici k tomu přiměly problémy s Romy, kteří se v poslední době přistěhovali do města. Zhruba stovka Romů z celé země se nastěhovala do tamních hotelů a ubytoven a jejich majitelé za to inkasují sociální příspěvky od státu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

"Chceme předejít tomu, co se stalo v jiných městech. I když samospráva má samozřejmě omezené kompetence," řekl starosta Jaromír Strnad. Poukázal na situaci ve Šluknovském výběžku, kde se kvůli údajně zvýšené kriminalitě Romů od srpna konalo několik protiromských demonstrací a na bezpečnost tam dohlíží pořádkové jednotky z Prahy.

V Čáslavi podle starosty majitelé čtyř ubytoven přišli na to, že je výhodné ubytovávat sociálně nepřizpůsobivé. Snadno naplní své kapacity a získávají od státu výdělek v podobě inkasovaných dávek hmotné nouze. Například do hotelu Bílý kůň na náměstí majitelka údajně nastěhovala 50 sociálně nepřizpůsobivých lidí.

Dnes jich je tam o něco méně, celkem je ale nepřizpůsobivých Romů ve městě zhruba stovka. Potíže jsou hlášeny i v ubytovnách v budově bývalé školní jídelny či výrobny oděvů.

Zákaz pití alkoholu neplatí plošně, ale týká se hlavně ulic v centru města.

"Nejedná se o okrajové obytné části, jedná se hlavně o to centrum," uvedl starosta. Do vymezené zóny podle něj spadají i tři ze čtyř ubytoven obývaných Romy. "Snažili jsme se je do toho samozřejmě zahrnout," dodal.

Město chce odkoupit hernu

Dalším preventivním krokem má být od začátku příštího roku omezení provozu heren. Podle Strnada se také rýsuje možnost, že město jednu z ubytoven odkoupí a bude ji využívat k jiným účelům.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková řekla, že situaci v Čáslavi bude sledovat, a pokud by se zhoršila, určitě do města zavítá. Problém s majiteli ubytoven podle ní nemá jednoduché řešení, protože nelze omezovat jejich vlastnická práva. "A dělat to v právním státě ani nechceme. Ale je potřeba přemýšlet o tom, jak by radnice mohly zasáhnout, aby majitelé nezneužívali sociální dávky a netvořili romská ghetta," dodala.

Podle Šimůnkové je potřeba s těmito podnikateli navázat dialog a domluvit se na rozumných podmínkách. Další cestou je regulovat vyplácení doplatku a příplatku na bydlení. V tomto směru podle ní radnice mají určitý manévrovací prostor, byť jsou jinak jejich pravomoci omezené.

Vláda by měla ve středu projednat návrh opatření, díky nimž chce zvládnout problémy s ghetty. Těchto chudinských míst by mohlo být v Česku už kolem 400. Kabinet mimo jiné počítá s tím, že výplata sociálních dávek bude vázána na řádnou školní docházku dětí nebo na veřejně prospěšnou činnost dlouhodobě nezaměstnaných. "Je potřeba, aby lidé za ty sociální dávky museli něco udělat," souhlasí Strnad.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...Najdete na iDNES.cz