Některé původně zadržené Evropany Čad propustil, šestici Francouzů však bude soudit.

Některé původně zadržené Evropany Čad propustil, šestici Francouzů však bude soudit. | foto: Reuters

V Čadu začal soud s francouzskými „únosci dětí“

  • 7
Šest Francouzů obviněných z pokusu o únos stovky čadských dětí do Evropy stanulo před soudem v hlavním městě Čadu N'Djameně. Místní obyvatelé si přejí jejich odsouzení, lze ale očekávat tlak Paříže, aby se Francouzi mohli vrátit domů. Soud doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.

Humanitární pracovníci ze skupiny zvané Zoeina archa se v říjnu pokusili odvézt 103 dětí ve věku od jednoho do deseti let z Čadu do Evropy. Policie je zadržela na letišti v Abeche na východě země. - více zde

Francouzi se hájili tím, že jde o nemocné sirotky z válkou zmítané súdánské provincie Dárfúr. Zoeina archa jim údajně v Evropě našla adoptivní rodiče.

Jejich tvrzení se ale neopírá o žádné důkazy. Čadští úředníci i zástupci OSN oznámili, že většina dětí má nejméně jednoho rodiče naživu, pochází z čadsko-súdánského pomezí a těší se dobrému zdraví. Proti Francouzům se postavil i prezident Idriss Deby, podle kterého neměli na odvezení dětí žádné právo.

Členové Zoeiny archy na protest proti procesu zahájili hladovku.

Pokud by Francouze uznal čadský soud vinnými, mohli by být odsouzeni k nasazení na nucené práce. Je ale také možné, že by si tresty odseděli ve věznicích v Evropě na základě diplomatické dohody mezi Paříží a N'Djamenou.

To se ale Čaďanům nelíbí. "Jsme sice chudí, ale jsme suverénní země. Francouzi by nás měli respektovat. Pokud by byli odsouzeni, měli by si tresty odpykat zde," řekl mluvčí Vrchního soudu Ahmat Jakúb. Narážel tak na diplomatické úsilí francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

. Jak vyjednává Nicolas Sarkozy:

V červenci napomohl k propuštění bulharských zdravotnic z Libye, kde byly za údajné šíření nemoci AIDS odsouzeny k trestu smrti (více zde). Francie později pozvala libyjského vůdce Kaddáfího do Paříže, kde s ním podepsala řadu obchodních dohod.

Zasazuje se za propuštění Ingrid Betancourtové. Bývalou kandidátku na prezidentku Kolumbie zadržují v džungli levicoví povstalci. Betancourtová má kolumbijské i francouzské občanství (více zde).

Nejnověji vyjednával o propuštění Francouzů zadržených v kauze "únosu čadských dětí". Se svým čadským protějškem Idrissem Debym se setkal jak v Čadu, tak na euroafrickém summitu v Lisabonu.

Pro Francii je "čadská otázka" velmi citlivá. Vnitrozemský a na ropu bohatý Čad byl až do roku 1960 její kolonií, Elysejský palác otevřeně podporuje vládu prezidenta Debyho. V Čadu jsou rozmístění francouzští vojáci. Ti budou od ledna tvořit jádro mírových sborů Evropské unie, chystajících se na východ země.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video