Policie napočítala na dva tisíce rostlin marihuany. Ilustrační foto.

Policie napočítala na dva tisíce rostlin marihuany. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V bývalé škole pěstovali marihuanu, prozradil je černý odběr proudu

  • 83
Štít domu se zazděnými okny přímo na návsi zdobí nápis Obecná škola. Kolem zdí stojí několik policejních aut. Obyvatelé malé středočeské vesničky Slavětín se zvědavě naklánějí přes ploty. Uvnitř už se žáci dávno neučí. Místo nich tam pod osmadevadesáti lampami roste v květináčích marihuana.

Včera ráno vnikla do bývalé školy policejní zásahová jednotka a zatkla jednoho Vietnamce, který úrodu hlídal.

Moc toho policistům neřekl, ačkoli si přivezli tlumočníka. "Einen Monat (německy jeden měsíc)," odpověděl zatčený policistům na otázku, jak dlouho pobývá ve Slavětíně. A to bylo všechno. Kromě něj byl zatčen v místě bydliště ještě jeden jeho český komplic. Oběma hrozí až deset let vězení.

Hodinu po zásahu zastavují u školy tři tmavá terénní auta s kouřovými skly. Vystupují z nich muži ze speciálního oddělení elektrárenské společnosti ČEZ. Jsou zde kvůli nelegálnímu odběru elektřiny, který napájel pěstírnu marihuany.

Konopné plantáže

Policie každý rok odhalí v Česku několik desítek velkých pěstíren konopí se stovkami rostlin. Zpravidla jsou uvnitř hospodářských budov na vesnicích. Pěstírna s umělým osvětlením umožňuje až čtyři sklizně do roka a pěstitelé z ní mají zisk kolem čtyř milionů korun. Má však velikou spotřebu proudu, která tajnou plantáž obvykle prozradí. V posledních letech si pěstováním konopí přivydělávají hodně Vietnamci. Marihuana z velkopěstíren mívá obsah účinné látky THC až 18 % (ta běžná 8 %).

Jsou to přesně ti členové "komanda" ČEZ, kteří si nedávno vysloužili za nekompromisní postup proti načerno připojeným i trestní stíhání. S obviněním však útvar ČEZ nesouhlasí a postupuje dál. Paradoxní je, že jedna složka policie je stíhá a s druhou spolupracují.

Jedna místnost pro malé rostlinky, druhá pro velké 

Pěstírnu konopí sledovali pracovníci ČEZ tři měsíce spolu s policií. "Stál jsem jednou za rohem a pozoroval dům. Náhle vyšel ven Vietnamec a pískal na psa. Bál jsem se, že mě musí vidět. Nakonec si mě ale nevšiml," vypráví šéf "lovců zlodějů" z ČEZ.

MF DNES dostala informace, jak vypadala pěstírna těsně po zásahu. Vcházím dovnitř a stoupáme nahoru po schodišti. Přestože tady kradou proud ve velkém, na schodišti málem zakopávám o špalek se sekyrkou, protože na topení tu kupodivu mají obyčejná kamna.

Vlevo se vchází do malé noclehárny. Všude se válí spousta odpadků. Školní třídy vypadají spíš jako obrovské skleníky. Celkem jsem napočítal čtyři místnosti s rostlinami. Všude je cítit opojná vůně.

Vietnamští pěstitelé očividně mají rádi pořádek: jedna místnost je vyhrazena pro malé rostlinky do čtyřiceti centimetrů výšky, další místnost pro metrové rostliny před sklizní. U zdi stojí obrovská nádrž na vodu.

"Napočítali jsme kolem dvou tisíc rostlin marihuany. Na černém trhu by měly odhadem cenu tři miliony korun," říká mi později benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.

Energetiky nezajímala marihuana, ale počet lamp

Energetici si květináčů nevšímají. "Počítejte, kolik je tu lamp," říká jedna z pracovnic vyzbrojená deskami a tužkou. Mimochodem, každá z žárovek tu má výkon 600 wattů. Podívat se proti světlu opravdu moc nejde. Jeden z pracovníků ČEZ připojuje k trčícímu kabelu digitální přístroj zaznamenávající množství protékajícího proudu.

"Způsobili nám škodu za statisíce nebo miliony," říká šéf útvaru ČEZ Karel Vaniš. Ten má nenápadný oficiální název Útvar pro odhalování netechnických ztrát.

krádeže proudu

Odhaduje se, že při distribuci se "ztratí" asi šest až osm procent vyprodukované elektřiny. Část mají na svědomí zloději, a proto na  ně ČEZ najal "lovce", kteří vyhledávají načerno připojené lidi. Ročně jich objeví několik tisíc a na pokutách vyměří víc než sto milionů korun.

Kolegové fotí změť drátů vedoucích od elektrických skříní u stěny. Vůbec nechápu, jak se v tom Vietnamci vyznali a že tu nikoho proud dosud nezabil. Pro energetiky je především důležité najít a zdokumentovat hlavní černou přípojku, která zásobuje proudem celý dům a které říkají slangově téčko.

Droga jde na expertizu, pak skončí v kotli 

Kvůli černé přípojce musí členové komanda odsekat kus zdi. Jeden z energetiků si přinese z auta skládací žebřík.

Nafocený materiál bude firmě ČEZ sloužit jako důkaz při vymáhání dluhu za proud. Policisté poženou dvojici k soudu za pěstování drog, ČEZ od nich bude požadovat náhradu škody za neoprávněný odběr elektřiny.

Akce je téměř u konce. Ke staré škole nacouvává policejní nákladní auto, které přijíždí pro zabavené výpěstky. Pracně vypěstované květiny marihuany skončí po expertize v kotli.

,

Video