Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V bytech zůstaly po požáru mastné saze

  15:20aktualizováno  15:20
Kopřivnice - Noční požár vyhnal z 12patrového domu v Kopřivnici na sto obyvatel. Lidé právě uléhali, když se chodbami začal šířit hustý dým. Za pár minut byli všichni na nohou. "Dcerka už spala, když jsem v koupelně ucítila zápach, jako když něco hoří," popisuje matka dvouapůlleté Marušky Věra Buttková.

V přízemí domu totiž začala ve středu po desáté hodině večer hořet elektroinstalace a požár se šachtou rychle rozšířil do všech pater.

"Otevřela jsem dveře na chodbu a v tu chvíli se na mě vyvalila mračna hustého dýmu," pokračovala ve vyprávění Buttková.

Žena v tu chvíli nemohla utéct a musela s vystrašenou a plačící dcerkou čekat, zda ji někdo vysvobodí. Zatímco většina nájemníků čekala na pomoc s mokrými ručníky přes ústa na balkonech svých bytů, Věra Buttková ve své garsonce balkon nemá.

"Stihla jsem Marušce obléct přes pyžamo kabátek a kalhoty. Pro boty jsem se už kvůli dýmu, který se dostával do našeho bytu, nemohla a tak jsme čekali na pomoc bosé. Nemohli jsme se hnout z bytu," dodala.

Dým se rychle šířil
V podobné situaci se ocitlo téměř všech sto devět nájemníků domu. "Vyběhli jsme s několika chlapama do přízemí hasit, jenomže dým se po chodbách tak rychle rozšířil, že už jsme za chvíli nemohli zpátky ke svým rodinám," líčí požár další z nájemníků Pavel Dvorský.

Z domu se před požárem po schodech nakonec dostalo pouhých sedm lidí, zbytek dým uvěznil v bytech.

"Stáli jsme dole a s hrůzou čekali, jestli hasiči osvobodí naše rodiny včas a jestli se požár nerozšíří z chodby i do bytů," řekl Richard Strakulák, který měl v bytě ve dvanáctém patře ženu a ani ne dvouleté dítě.

Okolo hořícího paneláku se brzy shluklo několik desítek hasičů. Postupně se propracovávali do všech pater domu. Do nižších podlaží dosáhly dřevěné žebříky, po kterých slézali lidé dolů. Zbytek sjížděl z třicetimetrové výšky po hasičské plošině.

Hasičům se postupně podařilo vysvobodit z domu všechny nájemníky. Dva z nich odvezla záchranka do novojičínské nemocnice, protože se nadýchali zplodin. Ve čtvrtek však už ale byli v pořádku.

"Nabídli jsme lidem náhradní ubytování v místní základní škole. Nakonec to ale nikdo nepotřeboval. Většina nájemníků šla spát ke svým příbuzným a známým, dva se ubytovali v místním hotelu a někteří nájemníci spali doma v bytech, které nebyly až tak začouzené," řekl pracovník odboru obrany a krizového řízení kopřivnické radnice Dušan Bartušák.

Vše pokryly saze
Nájemníci se od čtvrtečního rána vraceli do svých bytů a většina z nich si přinášela tašky s čistícími prostředky. "Mám všude v bytě centimetrovou vrstvu mastných sazí. Vůbec to nejde dolů," řekla Lenka Žilková.

V celém domě nefunguje a ještě zhruba týden nebude fungovat elektřina, ve čtvrtek odpoledne měli mít nájemníci zprovozněn přívod plyn.

Lidé proto kromě úklidu také vynášeli ze svých bytů potraviny, které by se rychle zkazily.

Oheň se šířil šachtou
Policisté dostali telefonickou hlášku o požáru ve středu v půl jedenácté v noci. "Policisté okamžitě předali oznámení hasičům a záchranné službě. Uvědomili také městskou policii," popsala Bradáčová, co následovalo.

Odborníci na místě zjistili, že oheň vzplál kolem 22. hodiny v rozvodně elektrického proudu ve sklepě panelového domu. Šachtou se ale požár rozšířil do šestého až devátého patra.

"V těchto místech propukl naplno a chodby i byty byly zavaleny dýmem," doplnila policejní mluvčí. 

Z domu muselo kvůli požáru odejít na 110 obyvatel. Sedm lidí, kteří se nadýchali kouře, lékaři ošetřili na místě. Další dva, kteří se rovněž nadýchali zplodin, záchranáři převezli do novojičínské nemocnice. Kouře nadýchal i jeden hasič.

Škoda se odhaduje na 200 tisíc korun. "Tato částka ale není konečná, může se po ohledání místa a vyčíslení škod samotnými nájemníky změnit," upozornila policistka.

Žebříky nedosáhly až nahoru, upozorňují nájemníci

Ačkoli nájemníci chválili po požáru hasiče za obětavý a profesionální zásah, jedna věc v nich i den po požáru vyvolává obavy.

"I ty nejdelší žebříky, které při požáru našeho domu hasiči použili, nedosáhnou do jedenáctého a dvanáctého patra. Kdyby v těchto patrech pořádně hořelo, tak tam ti lidi asi zůstanou," řekl nájemník a předseda družstva domu Pavel Dvorský.

"Křičel jsem na hasiče, že mám ve dvanáctém patře ženu a malé dítě, ať zavolají vrtulník a pomůžou jim dolů," řekl Richard Strakulák, který vyběhl hned po zpozorování dýmu hasit požár a zpátky ke své rodině se už nedostal.

"Slyšel jsem, že hasičům byl nabídnut vrtulník, ale oni ho odmítli."

Ředitel novojičínských hasičů Zdeněk Biskup odmítnutí vrtulníku i fakt, že nejdelší žebříky hasičů v okrese dosáhnou jen do desátého patra, přiznal.

"Je to pravda, ale nevidím v tom problém. Pokud by to situace vyžadovala, tak bychom použili vrtulník nebo jiné způsoby evakuace, například slaňování. Měli jsme situaci v nejvyšších patrech pod kontrolou."

Richard Strakulák si přesto myslí, že jeho žena a dítě a také další nájemníci z vyšších pater byli v ohrožení života. "Dvě hodiny stáli na balkonu a dýchali toxický dým. To přece není v pořádku."

Nájemníci hodlají v příštích dnech vyvolat debatu, zda by přece jenom hasiči v novojičínském okrese neměli mít ve své výbavě delší žebřík.

"Jenom v Kopřivnici je totiž nejméně osm dvanáctipatrových domů," upozornil Pavel Dvorský.

Panelový dům v Kopřivnici na ulici Pod Moravii, kde vyhořela elektroinstalace a nájemníci pravděpodobně budou 14 dní bez elektřiny. (17. července 2003)

Obyvatelé panelového domu uklízí své byty po nočním hašení požáru. (17. července 2003)

Obyvatelé panelového domu v Kopřivnici větrají byty po nočním požáru. (17. července 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mladík ve Varech napadl revizory, zastal se kamaráda, který jel načerno

Revizor (ilustrační foto)

Nepříjemný zážitek mají za sebou dva revizoři, kteří na karlovarské autobusové zastávce řešili případ černého pasažéra....

V Brodě někdo hodil do kontejneru na papír psa, vytáhli ho strážníci

Do kontejnerů na tříděný odpad na havlíčkobrodském sídlišti Žižkov v neděli...

Případ psa, kterého někdo hodil do kontejneru na tříděný odpad, šokoval v neděli obyvatele sídliště Žižkov v Havlíčkově...

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

Pavel Fantyš u Městského soudu v Praze (11. prosince 2017).

Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995...Najdete na iDNES.cz