Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Bruselu začaly dohady o nové evropské smlouvě

  15:50aktualizováno  15:50
V Bruselu začíná konference, jejímž úkolem je zformulovat smlouvu o reformě EU. Tedy pakt nahrazující už "legendární" euroústavu, kterou před dvěma lety odmítli v referendech Francouzi a Nizozemci. S obavami hledí členové EU k Polsku. Bojí se, že Varšava bude chtít znovu otevřít konfliktní téma.

Šéf Evropské komise José Barroso na mezivládní konferenci v Bruselu | foto: Reuters

Rámec pro novou smlouvu dohodli představitelé unijních států na dramatickém červnovém summitu. Polsko tehdy nechtělo ustoupit v otázce hlasovacího systému v Radě EU. Cítilo se znevýhodněno.

Šéfové zemí tehdy museli u jednacích stolů zůstat dlouho do noci, než Varšavu přesvědčili, aby přijala kompromis. Nicméně podařilo se. - více zde

Ale to byl jen rámec. Teď se o dokumentu, jenž má reformovat Evropskou unii, začne jednat "naostro", a to na takzvané mezivládní konferenci, na které zasedají ministři zahraničí Unie. Dnes se jen účastní zahajovacího ceremoniálu, vyjasňují si technické záležitosti a pak se rozejdou. Další kolo se koná počátkem září – teprve tehdy se budou otevírat jednotlivé politické kapitoly smlouvy.

Po červnové schůzce EU, která zároveň ukončila německé předsednictví v sedmadvacítce, si všichni oddechli. Díky tomu, že Varšava přistoupila na kompromisní řešení, se budoucnost jevila když ne růžově, tak alespoň narůžověle. Jenže od té doby už z Polska přišly signály, že zas tak hladce to nepůjde.

Řada evropských zemí proto Poláky už předem upozornila: Neotevírejte znovu téma hlasovacího systému!

"Jsme optimističtí. Polsko nemá s novou smlouvou žádný problém. Chceme si jen vyjasnit téma hlasování v Radě," prohlásila dnes při příjezdu do Bruselu polská ministryně zahraničí Anna Fotygová. Na dotaz, zda tedy její země bude chtít téma znovu oficiálně otevřít, ale neodpověděla.

Není to však jen reformní smlouva, kterou se mají ministři zabývat. Na programu jsou i diskuse o vyslání jednotek na hranici Súdánu s Čadem, kde by vojáci měli chránit uprchlíky z Dárfúru. Mluvit se má také o budoucím statutu jihosrbské provincie Kosovo či o členství Turecka v Unii. Přistoupení Turků má teď v Evropě jednoho nadmíru hlasitého odpůrce: nového francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz