Irský premiér Brian Cowen a jeho český protějšek Jan Fischer na summitu v Bruselu, 18. června 2009

Irský premiér Brian Cowen a jeho český protějšek Jan Fischer na summitu v Bruselu, 18. června 2009 | foto: Reuters

V Bruselu začal summit EU, bude hledat shodu nad formou záruk pro Iry

  • 13
V Bruselu začal dlouho očekávaný summit Unie, který uzavírá české předsednictví. Premiéři Sedmadvacítky budou hledat shodu nad tím, jak zajistit Irům záruky, aby na podzim napodruhé souhlasili s Lisabonskou smlouvou. Dvoudenní summit bude poprvé řídit český premiér Jan Fischer.

Unie se před časem obávala, že by se po pádu české vlády ujal řízení nejdůležitějšího summitu předsednictví euroskeptický český prezident. Václav Klaus se ale nakonec dohodl s premiérem Janem Fischerem a řízení summitu přenechal jemu.

Před odjezdem do Bruselu se ale mezi oběma muži rozhořel spor o charakter smlouvy s Irskem, kterou Češi chtějí v závěru předsednictví představit členským státům. - čtěte Vláda chce záruky pro Iry do speciální smlouvy, obchází parlament i Klause

Smlouva se týká záruk Irsku, které budou nejspíše nejdůležitějším tématem summitu. Ten začal dnes odpoledne a pokračovat bude slavnostní večeří.

Irové totiž požadují záruky, že se jich některá ustanovení Lisabonské smlouvy nebudou týkat. Na samotných zárukách už se státy podle politiků shodují, otevřená je však stále otázka, v jaké formě je schválit. Právě to bude jedním z hlavních témat schůzky.

Bez protokolu neodjedu, pohrozil Cowen

Ostrovní stát se totiž nespokojí s pouhým vágním prohlášením nebo memorandem. Naopak požaduje schválení záruk právně vymahatelnou formou, tedy například skrze závazný protokol.

 "Abych mohl dát Irům maximální možné právní záruky, potřebuji opustit schůzku šéfů států a vlád, aniž bych se strachoval, že právní záruky v budoucnu nebudou připojeny ke smlouvě formou protokolu," napsal irský premiér Brian Cowen v dopise, který ve středu poslal všem lídrům evropské sedmadvacítky. "Chci upřímně zdůraznit, že to je nutné, pokud mám vyhlásit a vyhrát druhé referendum," dodává.

Takové právní záruky by ale musely projít novými ratifikacemi členských zemí. Brusel proto bude hledat cestu, jak z problému co nejelegantněji vybruslit.

Le Figaro: Klaus ohrožuje přijetí smlouvy

Zatím se mu to ale nedaří, starosti mu dělá i český prezident, třebaže na summit nedorazil. "Šéfové států a vlád shromáždění na vrcholné schůzce v Bruselu si mysleli, že budou moci spolu s Irskem Lisabonskou smlouvu opět oživit. To ale nepočítali s euroskeptickým Václavem Klausem," píše se v dnešním komentáři v Le Figaro.

Klausův spor s Fischerem totiž odhalil slabinu současného řešení. Zatímco vláda tvrdí, že souhlas parlamentu ke smlouvě o zárukách nepotřebuje, protože jde o pouhou deklaraci, která na Lisabonské smlouvě nic nemění, Irům bude tvrdit, že jde o skutečné právní záruky, které tolik požadovali.

Nynější summit v Bruselu tak podle Le Figaro předpokládá akrobatický výkon, při kterém se účastníci pokusí dát záruky Irům, aniž by dali munici nejen Klausovi, ale i britským konzervativcům. Ti jsou připraveni po vítězství ve volbách vyhlásit o Lisabonu referendum. Euroskeptičtí Britové by pak smlouvu zcela určitě odmítli.

Domluva tak nebude jednoduchá, připustil i český premiér. "Bilaterální jednání stále pokračují. Já jsem přesvědčen, že najdeme takovou cestu, abychom na jedné straně poskytli dostatečné záruky Irům pro konání druhého opakovaného referenda a současně se vyhnuli myšlenkám na znovuotevření ratifikace Lisabonské smlouvy," uvedl ještě před začátkem schůzky.

K dohodě zatím nedošlo, jednat se bude přes noc

Podle diplomatického zdroje ČTK byla otázka garancí ale zatím odložena. "Není ještě dojednána přesná forma toho schválení," řekl zdroj. Podle dalšího z diplomatů státníci téma vůbec neotevřeli s tím, že Britové mají některé výhrady, které budou státníci řešit přes noc při dvoustranných schůzkách.

Kromě tématu Lisabonské smlouvy se bude summit zabývat i finanční a hospodářskou krizí, globálním oteplováním či nominací nového šéfa Evropské komise.

Pöttering: Pád vlády Česku uškodil

Fischer si ale vede dobře

Hans-Gert PötteringPád vlády v jakékoliv evropské zemi, tedy i v Česku, během jejího předsednictví Evropské unii je podle šéfa Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa vždycky na škodu. Český premiér Jan Fischer se nicméně do "šéfování" evropské sedmadvacítky pustil s vervou, řekl Pöttering během summitu.

Přímo ale české předsednictví nehodnotil, prý aby neovlivnil dokončení ratifikace Lisabonu. Naznačil však, že soud ohledně Čechů by nebyl příliš pozitivní.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video