Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Bruselu si zvedli platy, čeští europoslanci budou brát 190 tisíc

  4:13aktualizováno  4:13
Poslanci Evropského parlamentu si v novém funkčním období polepší. Budou brát více než dvojnásobek současného platu, platit je už totiž nebude český parlament, ale ten evropský. Důvodem je sjednocení mzdy všech poslanců, který si před časem v Bruselu schválili. Někteří čeští europoslanci změnu vítají, jiní jsou proti.

Europoslanec Jan Březina se o peníze nestará. Důležité pro něj jsou politické úkoly. | foto: MF DNES

Až dosud brali zástupci jednotlivých členských zemí v Evropském parlamentu různé platy. Zatímco Lotyši či Bulhaři dostávali mzdu ve výši zhruba tisíc euro (v přepočtu na koruny podle současného kurzu zhruba 27 tisíc), jejich italští kolegové dostávali výplatní pásku s dvanáctinásobkem (324 tisíc).

Každý národní parlament si totiž politiky platil podle svých možností. Čeští europoslanci patří v tomto modelu spíše k té chudší části, alespoň ve srovnání se svými západními kolegy - dosud berou základní plat kolem tří tisíc euro (asi 80 tisíc).

To se politikům nelíbilo. "Platy se různily a přitom spotřební koš byl pro všechny stejný. Ubytování si v Bruselu musí platit ten jako ten, takže určité sjednocení to vyžadovalo," řekl iDNES.cz český europoslanec za KSČM Jiří Maštálka.

Proto Evropský parlament navrhl mzdy poslanců sjednotit. "O tom kroku bylo rozhodnuto loni a důvod byl ten, že poslanci byli jediní, kteří nebyli placeni stejně. Přitom ať si vezmete evropské komisaře, soudce, asistenty či jakékoli zaměstnance evropských institucí, všichni mají stejné platy. Toto byl poslední krok, o který Evropský parlament usiloval," obhajoval pro iDNES.cz sjednocení platů europoslanec za ČSSD Libor Rouček.

Jednotný plat je nesmysl, říkají někteří

Ne všichni čeští zástupci ale sjednocení platů podporují. Proti byli například někteří občanští demokraté či nezávislá poslankyně Jana Bobošíková.

"Považuji to za chybné, nemělo k tomu dojít," řekl iDNES.cz europoslanec za ODS Ivo Strejček. Zákon nepodpořil, myslí si totiž, že plat vyplácený národním parlamentem byl dosud alespoň posledním pojítkem, které některé europoslance s jejich zemí spojovalo, aby se cítili k vlastnímu parlamentu vázáni. "Teď už budou jen evropskými poslanci," řekl. Navíc by měl plat odpovídat hospodářským poměrům dané země.

"Zuřivě jsem hlasovala proti tomu. Není přece možné, aby všichni poslanci měli stejný plat, stejně jako nemají stejný plat evropští lékaři či evropští učitelé," řekla iDNES.cz poslankyně Bobošíková.

Návrh ale nakonec prošel, a tak počínaje novým funkčním obdobím (tedy po červnových evropských volbách) budou všichni europoslanci ze všech zemí Unie brát stejný plat. I Čechy pak bude vyplácet Brusel. "Od evropských voleb je už parlament platit nebude," potvrdil iDNES.cz mluvčí českého parlamentu Roman Žamboch.

Někteří si tak pohorší, jiní polepší. Částky se totiž zprůměrovaly a europoslanec tak nyní dostane základní mzdu 7 000 euro. K tomu mu zůstávají náhrady, které měl už nyní.

Zatímco italští europoslanci přijdou o pět tisíc eur (pokud se jejich národní parlament nerozhodne částku do původní výše doplácet), Slovinci, Bulhaři či Slováci se mohou těšit na tučnou výplatnici. Stejně tak čeští europoslanci budou brát více než dvojnásobek současného platu. Podle nových pravidel si tak přijdou zhruba na 190 tisíc.

Všichni oslovení přitom téměř shodně tvrdí, že o změně příliš nevědí a že je ani moc nezajímá. Některé dotaz dokonce nejprve rozzlobil. "To je taková pitomost," reagoval lidovecký poslanec Jan Březina. "Musím říci, že ani nevím, kolik to bude. Jen vím, že parlamentem to proběhlo. Ale pro mne je to asi 27. nebo 28. důvod, proč zvažuji kandidaturu do Evropského parlamentu," dodal. Navíc prý usiluje o post předsedy KDU-ČSL, a pokud by uspěl, klidně se křesla europoslance vzdá.

Platit bude Evropa, daně půjdou domů

Jiné informace zaskočila. "Neříkejte? To jsem překvapená," tvrdila europoslankyně Hybášková. Pak ale zalovila v paměti a připomněla, že jde o složitou otázku, kde hrají roli i daně. Podle ní české zákonodárství nepamatovalo na vznik europoslanců, a tak jsou nyní vedeni jako zaměstnanci českého parlamentu. "Je to strukturální nesmysl," řekla iDNES.cz.

Hybášková chápe, že se dvojnásobný plat europoslanců nebude českým poslancům a senátorům líbit. "Ale když nás zaplatí z evropských peněz a zdaní nás v českých podmínkách, tak příjem českého rozpočtu bude vyšší," vyjmenovává alespoň jedno pozitivum. Státní kasa tak nepřijde zkrátka.

Před závistí varuje i její kolega Maštálka. "Jen aby to nerozpoutalo, jak je v Čechách zvykem, závist," říká. Upozorňuje ale, že málokdo si uvědomuje, co vše musí poslanec v zahraničí platit - kromě bydlení v Česku si totiž musí platit například i byt v Bruselu.

Europoslanec Duchoň ale upozorňuje, že platy se nemusí změnit hned po eurovolbách. "Je tam možnost odkladu, takže je věc národního parlamentu, jak se k tomu postaví. Není to na sto procent, že by měli všichni od června novou taxu," řekl Duchoň iDNES.cz.

Anketa mezi europoslanci

Ivo Strejček (ODS)

"Já ten systém dlouhodobě odmítám a hlasoval jsem proti tomu. Každý poslanec má být placen svou zemí. Ty země jsou rozdílné, tak i platy by měly být rozdílné."

Petr Duchoň (ODS)

"Já už nebudu znovu kandidovat, ale domnívám se, že to není zrovna šťastné řešení. Výše platu by měla reflektovat HDP v různých státech. Ale na druhou stranu se zase dostáváme k problému, že za stejnou práci by měla být stejná odměna, což dnes neplatí."

Jana Bobošíková (nez.)

"Já jsem byla vždy proti tomu, aby evropští poslanci měli stejný plat. Poslanec by měl mít plat odpovídající poměrům v dané zemi."

Jan Březina (KDU-ČSL)

"To téma mne momentálně vůbec nezajímá. Dostávám nějaké peníze, používám je k nákladům, které jsou trochu jiné než v České republice, a jestli to bude více, to mne prostě nezajímá. Já se zajímám o témata a jako politik chci řešit problémy. Toto jen přispívá k dojmu, že politici svou práci dělají pro peníze. A to v případě - alespoň některých lidí, které znám a kterých si vážím - pravda není."

Libor Rouček (ČSSD)

"O tom kroku bylo rozhodnuto loni a důvod byl ten, že poslanci byli jediní, kteří nebyli placeni stejně. Přitom ať si vezmete evropské komisaře, soudce, asistenty či jakékoli zaměstnance evropských institucí, všichni mají stejné platy."

Jiří Maštálka (KSČM)

"Jestli něco vítám, pak to, že budou ustanovena transparentní pravidla. Ohledně výše částky - je to průměr. Není to nespravedlivé, je to krok správným směrem."

Jana Hybášková (nez.)

"Já se o to nestarám, protože se to týká až období po volbách do europarlamentu."

Na co mají europoslanci nárok

Český europoslanec dnes

Základní plat 89 100 korun (3 300 euro)

Paušál na kanceláře 102 600 korun (3 800 eur)

Na platy asistentů 332 100 korun (12 300 eur)

Diety za den v europarlamentu 67 000 korun měsíčně (270 eur za den pobytu na zasedání Evropského parlamentu)

Služební cesty 97 200 korun (3 600 eur)

Český europoslanec po volbách

Základní plat se zvýší na zhruba 189 000 (7 000 euro), diety a další příspěvky zůstanou

Český poslanec

základní plat 61 400 korun hrubého + příplatek za funkci 13 500 korun hrubého

paušál na oblečení a jídlo 9 800 korun

náhrada na cestování 36 800 korun

kancelářské potřeby 2 200 korun 

navíc dostává na poslaneckou kancelář 25 000 korun, na asistenta 35 000 korun, odborné konzultace 14 300 korun a telefony 7 000 korun Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz