Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Brněnci možná bude opět stát nacistický lágr Oskara Schindlera

  19:35aktualizováno  19:35
Příběh o napraveném nacistovi Oskaru Schindlerovi bude mít možná pokračování. Strážní věže a ostnaté dráty by mohly znovu obehnat místo v Brněnci na Svitavsku, kde čekalo na konec války téměř dvanáct set Schindlerových Židů. Převezl je sem z Polska a zachránil je tak před smrtí.

Továrna Oskara Schindlera v Brněnci | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Areál v Brněnci na Svitavsku se dostal do rukou společnosti, která by ráda z bývalé fabriky udělala muzeum. Zatímco některé staré tovární haly po zkrachovalé textilce Vitka jdou k zemi, fabrika, kde se odehrál závěr oskarového filmu Schindlerův seznam s Liamem Neesonem v hlavní roli, zůstane.

Vzpomínky Eduarda Kubína

Když se blížil konec války, Eduardu Kubínovi z Brněnce bylo sedmnáct let a byl totálně nasazen v tamní továrně. Židy vídal každý den z okna, ale nesměl se s nimi setkat.

Továrna Oskara Schindlera v Brněnci

"Pamatuji si, že byla hrozná zima a oni měli na nohách namotaný pytle," vzpomíná.
Pamatuje si i Schindlera samotného. "Hrozně chlastal. Dobré jídlo a kořalka, to bylo něco pro něho. Když byl konec války a měli jít na nějaký pochod smrti, přišla zásilka z Maďarska, hodně kořalky a dobrého jídla. Skupina esesáků se s ním tak strašně ožrala a přejedla, že prošvihli i pochod smrti," směje se.

"Vážíme si toho, že tu působil Schindler. Máme na stole několik variant, od zřízení Schindlerovy stezky až po velké muzeum. Dokonce jsme oslovili Židovskou obec, abychom věděli, zda nemají zájem nás podpořit," uvedl Tomáš Janů z olomoucké společnosti Blue Fields, která areál získala.

Už před devíti lety zastupitelé v Brněnci rozhodli, že muzeum připomínající Schindlerův tábor chtějí. Na ukázku tam měly být vztyčeny strážní věže, původní tábor i s ubikacemi a celý areál měl být oplocen. Jenže textilka Vitka o podobných plánech nechtěla ani slyšet a obec neměla peníze.

Muzeum je skvělý nápad, říká historik

"Finančně nemůžeme pomoci, jsme v dluzích, ale jsme schopni dát do toho připravený projekt a spolupracovat. Máme k dispozici i potřebné pozemky," uvedl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Schindler byl kontroverzní německý obchodník, který za války zachránil až 1 200 Židů před deportací do koncentračního tábora. Za války podporoval nacistický režim a získal do své správy arizovanou továrnu v Krakově. Později zařídil přesun stovek židovských pracovníků z Polska do Brněnce u Svitav.

Jeho čin i 66 let po válce vyvolává spory, zda šlo o pomoc člověka, ve kterém se probudily geny dobra, nebo vypočítavý tah válečného zločince. Ať už lidé na Svitavsku patří ke kterémukoliv proudu, nápad na zřízení muzea holocaustu podporují. "Kdyby se to povedlo, byl bych nadšen," uvedl svitavský historik Radoslav Fikejz.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz