Policista prohlíží s pracovníkem nádraží v Břeclavi nalezenou poštu.

Policista prohlíží s pracovníkem nádraží v Břeclavi nalezenou poštu. | foto: Václav Šálek , ČTK

V Břeclavi se našly pytle s nedoručenou poštou. Dopisů byly desetitisíce

  • 272
Dělníci našli v takzvaném poštovním tunelu na železničním nádraží v Břeclavi 71 pytlů nedoručené pošty. Pošta odpoledne upřesnila, že obsahují desetitisíce dopisů odeslaných v letech 2001 až 2006 ze zahraničí do České republiky. Přesný počet pošta zatím nezná.

"Jednalo se o obyčejné zásilky, které šly z ciziny k nám, do okresů Břeclav a Hodonín. Kdyby to bylo rekomando či nějaká speciální zásilka, určitě by se na problém přišlo okamžitě," potvrdil Gabriel Pleska z odboru komunikace České pošty.

. Jsme v šoku

"Nestává se to ani v malém rozsahu, natož v takto rozsáhlém. Bez jakékoliv nadsázky jsme v šoku," uvedl mluvčí pošty Gabriel Pleska.

Podle něj v současné době nejde přesně vyčíslit, kolik zásilek se v pytlích nalézá: "Listovní zásilka může vážit až dvě kila, takže říct přesný počet nelze. Odhadujeme, že jich může být 40 až 50 tisíc, přesnější čísla budeme mít k dispozici v pondělí," řekl iDNES.cz. Původně počty odhadoval spíš v řádu tisíců.

Pytle s dopisy našli dělníci, když se probourali do tunelu na břeclavském nádraží. Případem se začala zabývat policie. "Pytlů je celkem 71, šlo o zahraniční zásilky letecky doručené do České republiky," řekl iDNES.cz kriminalista Jan Cupal.

"Je v našem zájmu vyšetřit celou záležitost," podotkl mluvčí pošty s tím, že doufá, že se podaří zodpovědného člověka dohledat, protože mu hrozí trestní postih.

Vyšetřovat bude i hospodářská kriminálka
"Každý balík byl otevřený. Vypadá to tak, že někdo vždy pár dopisů namátkově rozbalil a prohledal," řekl kriminalista Jan Cupal.

"Případ zatím šetříme jako porušování tajemství dopravovaných zpráv. Nejde o společensky závažný čin, spíš morálně. Trestní sazba je maximálně jeden rok," upřesnil Cupal.

Do vyšetřování se pravděpodobně zapojí i hospodářská kriminálka, která byla s případem seznámena. Bude zjišťovat, kdy byly dopisy napsány, odkud a kam měly směřovat. Není vyloučeno, že se policie bude vyptávat i odesílatelů.

"Dokumentace písemností bude běh na dlouhou trať," řekl iDNES.cz mluvčí břeclavské policie Milan Janůvka.

V Břeclavi byl sběrný přepravní uzel, třídírna, která doručovala poštu do okresů Břeclav a Hodonín. Už rok je mimo provoz, zásilky zpracovává uzel v Brně. Dnes je břeclavský tunel podle Cupala ze strany pošty zaslepený, z druhé strany je pár otvorů.

Břeclav, nalezené pytle s dopisy

"Některé dopisy jsou prý otevřené, v tom případě by šlo o porušení listovního tajemství. Kdyby někdo z dopisů vzal například peníze či šperky, jednalo by se o neoprávněné obohacení," upřesnil Janůvka. To vše ale budou policisté vědět teprve poté, co zásilky roztřídí a prohlédnou.

Pokud jsou ale obálky netknuté, o trestný čin zřejmě nepůjde. Ukáže-li se, že se prostě jen některému z pošťáků nechtělo zásilky odesílat, a tak se jich zbavil, policie přestane případ řešit. "Pak už by se jednalo jen o porušení poštovního řádu. A to už by byla interní záležitost České pošty," podotkl policejní mluvčí.

Pošta: Jsme v šoku
Podle něj je však zřejmé, že pošta za dopisy peníze dostala, avšak službu neudělala. Jestli však i po letech mohou zákazníci pošty uplatňovat reklamace, netuší.

Ve zmíněné době totiž Česká pošta řešila jen velmi malý počet reklamací zahraničních zásilek. "V letech 2000 až 2007 jsme v této oblasti přijali jen 25 stížností na mezinárodní poštu," uvedl mluvčí Pleska.

Podle Plesky by se mělo dát dohledat, který manažer byl v té době za doručování zásilek zodpovědný. "A tu odpovědnost by měl nést, přestože už třeba u pošty nepracuje," míní. Podle něj se podobný případ České poště nikdy nestal.

"Nestává se to ani v malém rozsahu, natož v takto rozsáhlém. Bez jakékoliv nadsázky jsme v šoku," uvedl.

Česká pošta zatím s určitostí neví, v jakém stavu zásilky jsou. Pokud je ještě bude možné doručit, pak se o to pošta postará. A dopisy s omluvou doručí i s téměř desetiletým zpožděním.

Musí ovšem počítat s tím, že adresáta už nezastihne. "V takovém případě můžeme podle zákona uschovat zásilku v naší úložně, kde musí ještě nějakou dobu zůstat,“ potvrdil Gabriel Pleska.

, ,

Video