Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V boji o policejního prezidenta stojí Klaus na straně Nečase

  17:49aktualizováno  17:49
Silného spojence v boji o pozici policejního prezidenta získal premiér Petr Nečas. Prezident Václav Klaus totiž prohlásil, že policejního prezidenta musí schválit předseda vlády. Nečas přitom způsob, jakým byl vybrán budoucí policejní prezident Petr Lessy, ostře kritizuje.

Prezident Václav Klaus | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Pro mě je klíčové to, že v koaliční dohodě, která byla uzavřena v půlce loňského roku, došlo k evidentní dohodě, a já jsem přesvědčen, že je podepsána, že v této konkrétní věci, a to sice ve jmenování policejního prezidenta, nebude rozhodovat sám ministr vnitra, ale musí to být schváleno předsedou vlády," řekl Právu prezident Václav Klaus v Bělehradě, kde je na pracovní návštěvě.

"Já jsem u těchto jednání nebyl, pouze jsem informován, že to bylo takto dohodnuto. Jestli to tak dohodnuto bylo, tak je jasné, že není možné jmenovat policejním prezidentem někoho, kdo této podmínce nebude podléhat. V tomto smyslu já nemám co dalšího komentovat," pokračoval Klaus.

Nutnost souhlasu premiéra s policejním šéfem je ale pouze ústní a není součástí žádného dokumentu. Podle zákona přitom policejního šéfa jmenuje ministr vnitra, který k tomu nepotřebuje souhlas vlády ani nikoho dalšího. Přesto bývá zvykem, že kandidát je předem s ministry konzultován a většinou se o něm radí i poslanci bezpečnostního výboru. Nyní tedy záleží na tom, zda bude John ústní dohodu respektovat.

Klaus nechce Lessyho hodnotit

"Pana Lessyho jsem nikdy neviděl, v životě jsem to jméno do předvčerejška neslyšel. O žádných jeho charakteristikách nejsem informován, takže myšlenka, že bych já řekl, že se mi líbí nebo nelíbí, je úplně mimo můj okruh uvažování," dodal pro právo Klaus.

Lessyho jako nejvhodnějšího kandidáta doporučila ve středu výběrová komise a John prý bude její rozhodnutí respektovat. Jen několik hodin po vyhlášení výsledků ale premiér prohlásil, že si není jistý, zda celý výběr byl v souladu se zákonem o policii. Zopakoval podezření, že vítěz byl už předem vybrán a řízení bylo zmanipulované.  (více čtěte zde)

"O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo, že je horkým kandidátem na tuto pozici. Řadu týdnů o něm a o panu Čechovi jako o vytouženém kandidátovi mluvil i pan ministr John i pan ministr Bárta," uvedl Nečas.

Svůj definitivní názor prý oznámí až po poradě s právníky a osobním setkání s ministrem Johnem. Ten je nyní v zahraničí a oba politici by se mohli setkat v pátek.

Lessy ve výběrovém řízení porazil šéfa pražské policie Martina Červíčka a brigádního generála Jiřího Vorálka ze severočeské policie.



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz