Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Bohumíně otevřeli nejmenší náměstí v Česku

  15:59aktualizováno  15:59
Má osm metrů na délku a sedm na šířku. Osvětlují jej dvě pouliční lampy a lidé si na něm mohou posedět na dvou lavičkách. Náměstí svatého Floriána v bohumínské místní části Kopytov je nejmenší v republice. Jeho sobotní slavnostní otevření znamenalo zároveň zápis do české knihy rekordů.

Náměstí svatého Floriána v Bohumíně. (30. července 2011) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zřídit v obci náměstí bylo nápadem místních dobrovolných hasičů. "Za všechno může svatý Florián. Když jsme před dvěma lety začali opravovat hasičskou zbrojnici, umístili jsme do vitríny na budovu jeho sošku. A napadlo nás, že prostranství před protější kaplí, na které se Florián dívá, by mohlo být náměstím," popisuje velitel kopytovských dobrovolných hasičů František Mlynkec.

Shodou okolností se opravovala i kaple a prostranství před ní. Hasiči chtěli loni nové náměstíčko, které je jediným v obci, darovat místním obyvatelům k 530. výročí první zmínky o Kopytovu. Překvapila je však povodeň. "Proto náměstí slavnostně otvíráme až o rok později, při oslavách 531. výročí. Velká voda nás loni tak překvapila, že žádné oslavy výročí nebyly," dodává Mlynkec.

O tom, že by jejich náměstíčko mohlo být nejmenším v republice, ani netušili. "Měli jsme akci před zbrojnicí a oslovil nás náhodný kolemjdoucí. Říkal, že nejmenší náměstí mají ve Třech Studních na Vysočině, které navštívil. A že to naše je určitě menší. Tak jsem sedl k internetu, našel si rozlohu náměstí ve Třech Studních a zjistil, že to naše je poloviční," uzavírá velitel hasičů.

Hasiči i jejich rodiny se osobně podíleli na pracích oprav náměstí. Na zdi uvnitř hasičské zbrojnice už si místní nechávají místo na certifikát pelhřimovské agentury Dobrý den, který rekord potvrzuje.

"Po přeměření náměstí jsme zjistili, že se skutečně jedná o nejmenší náměstí v České republice. Kopytovští hasiči jsou držitelé rekordu," uvedla Hana Zelová z agentury. Pro jistotu náměstí sama těsně před otevřením ještě jednou přeměřila. Bílou pásku pak přestřihla spolu se čtyřmi zástupci obce a města Bohumín. Slavnostní okamžik završil zvuk hasičské sirény.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz