Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Boha věří čtvrtina Čechů, jen každý desátý chodí do kostela

  14:42aktualizováno  14:42
Češi jsou opravdu bezvěrci, potvrdil průzkum Střediska analýz a empirických výzkumů. V Boha totiž věří jen necelá čtvrtina lidí. A pouze každý desátý člověk se pravidelně modlí a chodí na bohoslužby do kostela. I návštěva papeže Benedikta XVI. nechala Čechy chladné - ovlivnila jen čtyři procenta lidí.

Mladík se modlí během návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi. | foto: AP

K víře se podle průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) přihlásilo jen 24 procent dotázaných lidí, stejné procento respondentů uvedlo, že věří v Boha.

"Papežova návštěva pak podle průzkumu ovlivnila pouze 4 % respondentů. Naprosto bez následků pak zůstalo 94 % tazatelů a 2 % dotázaných uvedla, že neví. I zde je patrný velice rezervovaný přístup české veřejnosti k návštěvě Svatého otce," uvedl SANEP.

Nejvíce věřících výzkumníci našli na Moravě a je jim více jak 58 let. nejméně lidí se pak k víře obrací v Praze a ve středních Čechách.

Průzkum víry

Průzkum se uskutečnil ve dnech 1.- 3.října přes internet. Odpovědělo v něm 16 890 dotázaných lidí ve věku 18 až 68 let. Statistická chyba se u uvedené skupiny obyvatel pohybuje kolem 2,5 procentního bodu. Informace firma získává od vzorku z asi 100 000 registrovaných uživatelů rozdělených do různých sociálních skupin.

Ani věřící lidi to však podle průzkumu do kostela příliš netáhne; pravidelně se modlí a na bohoslužbu chodí jen deset procent z dotázaných.

"Občas do kostela zajde 28 procent lidí, 20 procent uvedlo, že se někdy pomodlí," uvádí dále průzkum.

Podle společnosti SANEP souvisí vyšší procento lidí, kteří se k pobožnostem uchylují jen někdy, se strachem ze smrti. Té se totiž bojí 30 procent dotázaných, většinou lidí ve věku nad 50 let.

Strach ze smrti naopak netrápí 29 procent lidí z mladší generace, a nepřemýšlí o ni 41 procent dotázaných. Jsou to většinou lidé, kteří se živí podnikáním a mají vyšší příjmy.

Na otázku, zda souhlasí s církevními restitucemi, odpovědělo kladně jen 17 procent lidí, tedy ani ne všichni věřící lidé. Hned 68 procent s restitucemi nesouhlasí, 15 procent v této otázce nemá jasno.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz