Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Berlíně otevřou Honeckerův tajný tunel postavený pro případ katastrofy

  18:39aktualizováno  18:39
Někdejší východoněmecký vůdce Erich Honecker si nechal pro případ útěku vybudovat tajný tunel, který vedl ze sídla komunistického parlamentu k řece Sprévě. Stavbaři ho objevili během prací na místě někdejšího Paláce republiky v Berlíně. Nyní bude otevřen i pro veřejnost.

Někdejší komunistický vůdce NDR Erich Honecker | foto: Profimedia.cz

Betonová chodba vedla z podzemí monstrózní budovy na Marx-Engels Platz a po 45 metrech ústila v budově na protější straně ulice, z které mohl vůdce NDR nastoupit na loď a prchnout po Sprévě.

"Byla to úniková cesta určená v případě pohromy ve Východním Německu přímo pro Honeckera a jeho nejbližší poradce," řekl listu The Times Christöf Fröschl, správce budovy, ve které tunel ústí.

Azbestem zamořený Palác republiky byl před třemi roky zbořen a na jeho místě se chystá opětovná výstavba Kurfiřtského zámku, který komunisté nechali po druhé světové válce strhnout jako symbol pruského imperialismu. Tunel bude podle plánů součástí rekonstruované budovy.

Honecker ho sám zřejmě nikdy nevyužil. Nemocného vůdce donutilo politbyro během dramatických událostí na podzim 1989 k rezignaci a zakrátko padla i Berlínská zeď.

Přesvědčený stalinista prchl se svojí ženou do Sovětského svazu. V roce 1992 byl vydán do Německa, aby se před soudem zpovídal ze smrti desítek lidí, které vojáci zastřelili při pokusu o útěk přes zeď.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu ale na lavici obžalovaných neusedl a odešel do exilu v Chile, kde o dva roky později zemřel na rakovinu jater.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz