Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Belfastu opět po dvou letech hlídkují britští vojáci

  12:29aktualizováno  12:29
Noční ulice Belfastu dýchaly z pondělí na úterý pouze relativním klidem. Atmosféra napětí po pondělní vraždě dvou příslušníků protestantského tábora a výrazném nárůstu násilí v několika posledních dnech byla všudypřítomná.
Poprvé po dvou letech bylo možné na problematických místech města vidět hlídkující britské vojáky společně s policií. Nad městem kroužila helikoptéra, která soustavně monitorovala ulice severoirské metropole.
V Belfastu hlídkují opět po dvou letech britští vojáci

V Belfastu hlídkují opět po dvou letech britští vojáci - V Belfastu po dvou letech opět hlídkují britští vojáci. Vlna násilí, která propukla v severoirské metropoli o víkendu a která vyvrcholila v pondělí vraždou dvou příslušníků protestantského tábora, je prozatím připisována vzájemnému nepřátelství mezi loajalistickými uskupeními v Ulsteru. Napjatá situace by mohla ohrozit nastartovaný mírový proces v Severním Irsku. | foto: ČTK

V severní oblasti Antrim se dokonce několikrát vystřelilo na domy dvou loajalistických politiků a bylo poničeno dost automobilů.

Dvě oběti pondělní střelby poblíž Shankhill Road, odjakživa považované za baštu probritských sil v centru Belfastu, byly identifikovány jako Jackie Coulter, prominentní člen prolondýnského militantního Sdružení na obranu Ulsteru (UDA) a Robbie Manhood.

Ulsterská demokratická strana (UDP) byla založena v roce 1971 Ianem Paisleym. UDP se opírá o hlasy protestantských voličů z nižších sociálních vrstev a zastává spíše levicové postoje. UDP je politickém křídlem polovojenských loajalistických organizací Sdružení na obranu Ulsteru (UDA) a Bojovníci za svobodu Ulsteru (UFF). Tato uskupení vyhlásila příměří v roce 1994, nedávno ovšem pohrozila, že začnou opět útočit na katolíky.

Konflikt mezi znepřátelenými loajalistickými frakcemi
Policie připisuje útok dlouhotrvajícímu konfliktu mezi hnutím Bojovníci za svobodu Ulsteru (UFF) a jeho partnera Sdružení na obranu Ulsteru se Sborem ulsterských dobrovolníků (UVF). Všechna uvedená hnutí jsou loajalistickými militantními uskupeními, které usilují za udržení vazeb s Anglií.

Britský ministr pro Severní Irsko Peter Mandelson důrazně prohlásil, že nejnovější vlna násilí nemá absolutně nic společného s politikou, ale že je výsledkem nechutného vražedného válčení několika znepřátelených gangů. "To tady nebudeme trpět. Neušli jsme tak ohromný kus cesty ve snižování napětí mezi oběma tábory jenom proto, abychom byli svědky, jak nám soupeřící loajalistické politické frakce a jejich nesváry rozsekají naše výdobytky na kusy," upozornil.

Britští vojáci opět hlídkují v Belfastu
Na pondělní mimořádné poradě ministerstva s bezpečnostními a policejními složkami bylo rozhodnuto o povolání armádních hlídek. Zástupce velitele Ulsterské královské policie Bill Stewart vyjádřil naději, že přestože napětí je nyní v Ulsteru vysoké, půjde jen o krátkodobé opatření. Britské jednotky opustily Severní Irsko v roce 1998, kdy byla sjednána historická dohoda obou do té doby znepřátelených táborů - katolíků a protestantů. Naposledy operovali britští vojáci v ulicích Belfastu v září stejného roku.

Napětí prudce vzrostlo v Belfastu v posledních dnech. V sobotu propuklo násilí v oblasti Shankhill Road v centru Belfastu. Zatímco v ulicích probíhal festival iniciovaný Sdružením na obranu Ulsteru (UDA), po střelbě na místní bar bylo zraněno sedm lidí.

V pondělí došlo k dalším přestřelkám opět poblíž Shankhill Road; při první střelbě byli zabiti dva lidé (Coulter a Manhood), při druhé střelbě byla zraněna jedna osoba. Ostřelována byla i budova s kancelářemi probritské Unionistické pokrokové strany (PUP), kterou posléze zachvátil oheň.

Pokroková unionistická strana (PUP) je politickým křídlem pro-britské guerillové organizace Sboru ulsterských bojovníků (UVF). Sbor ulsterských bojovníků je považován za nejlépe vyzbrojenou a organizovanou loajalistickoou polovojenskou organizaci. Založil ji v roce 1966 August Spency. Podobně jako UDA a UUF vyhlásila v roce 1994 příměří.

Hlavní politické loajalistické strany vyzývají k jednáním
Předáci obou politických stran - Ulsterské demokratické strany (UDP), která má vazby na UDA i UFF, a Pokrokové unionistické strany (PUP) s vazbami na UVF vyzvali všechny zúčastněné strany a hnutí, aby co nejdříve zasedly k jednacímu stolu. "Tyhle vnitřní boje ničí loajalismus zevnitř. A nakonec to potom budou právě loajalisté, kteří na bitevním poli prohrajou," upozornil předák UDP Gary McMichael. "Ačkoli bude těžké najít vyjednavače, tak dříve či později, nezávisle na tom, kolik ještě bude obětí, lidé spolu prostě začnou mluvit," zdůraznil podobně jeho kolega Billy Hutchinson z PUP.

"Všichni si musí uvědomit, že doba násilí je prostě u konce a že je u konce teď, v tuhle chvíli. Všichni si musíme zachovat chladnou hlavu," varoval před další vlnou násilí Mandelson.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Najdete na iDNES.cz