Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V bazaru byla data o armádě v Kosovu

  1:00aktualizováno  1:00
Neveřejné informace o riskantní misi českých vojáků v Kosovu byly lehce k mání v bazaru na pražských Vinohradech. Stačilo si tam za pár tisícovek koupit přenosný počítač a zapnout ho. Jiří Dojmaz se ohromením posadil. V počítači našel informace o zásobování českého praporu KFOR v Kosovu.

Jedenadvacet souborů o termínech dodávek, cenových relacích vybavení základny, ale i výsledcích obchodní soutěže. Počítač patřil kolínské firmě Intergranz.

"V první chvíli mne napadlo - rychle se toho zbav, nebo jedeš v průšvihu a za to ti ten počítač nestojí. Pak jsem si ale soubory přece jen zkopíroval a paměť koupeného počítače důkladně vyčistil," říká počítačový expert.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek přiznává, že pro resort je aféra s počítačem nepříjemná. Případ nechtěl podrobně komentovat. Řekl pouze, že skandál s únikem informací přiměje ministerstvo, aby se začalo ještě více zajímat spolehlivostí firem, s nimiž obchoduje.

Únik informací o kosovském praporu nastoluje například otázku, nakolik jsou jištěna data o jiných nebezpečných misích české armády. "Třeba té v Afghánistánu, kdy šlo vojákům téměř denně o život," míní bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Generál se mimo jiné podílel na vyslání českých vojáků do Kosova a ještě dříve i do Bosny a Hercegoviny.

"I když nemusí jít o tajná data, zcela určitě nejsou veřejná. I z popisu výbavy totiž zkušený analytik pozná, čím vším se čeští vojáci v Kosovu zabývají. A byť je o tom leccos známo, ne vše je určeno ke zveřejnění. Třeba pokud jde o práci vojenských policistů či zpravodajců. Ven se to určitě dostat nemělo. Zajímalo by mne, zda firma, které počítač patří, má vůbec bezpečnostní prověrku?" ptá se bývalý šéf armády Šedivý.

Václav Jeník, šéf firmy Intergranz, která se mezitím přejmenovala na Klimastar, doznal, že jeho firma bezpečnostní prověrkou neprošla. "Armáda ji nikdy nechtěla. Už kdysi nám řekli, že to není třeba." Podnikatel byl při čtení jeho dokumentů o zásobování praporu v Kosovu vyveden z míry.

"Odkud to máte? Že z bazaru? No to mne tedy zaráží. Je to nepříjemné. Ale počkejte! V květnu nám kdosi ukradl z auta přenosný počítač Toshiba. Netušil jsem, že tam nějaké soubory o dodávkách do Kosova ještě jsou."

I když zřejmě nebyl podle advokátky Dagmar Raupachové spáchán trestný čin, armáda zjevně chybovala, když si nezajistila, aby se data o důležité akci na Balkáně neocitla v bazaru. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Najdete na iDNES.cz