Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Basře bojují Iráčané proti Iráčanům

  17:17aktualizováno  17:17
Boj o Basru vstoupil do nové fáze. Spojenci, kteří před branami města stojí už několik dnů, jsou svědky toho, jak Iráčané v ulicích města bojují sami mezi sebou. "Viděli jsme, jak po sobě střílejí. Někteří jsou v uniformě, někteří v civilu," řekl generál Vincent Brooks z velení amerických sil.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Bojují spolu různé skupiny Iráčanů, ale zatím v tom nemáme jasno," dodal Brooks a narážel tím na zprávu britských novinářů, podle nichž v Basře vypuklo povstání proti Saddámovi Husajnovi.

Podle Brooksových slov ovládají ulice Basry polovojenské skupinky. "Střílejí kolem sebe a terorizují místní obyvatelstvo," řekl.

Britští novináři: Basra povstala proti Saddámovi
Zprávy o povstání se ani po 24 hodinách nepodařilo potvrdit či vyvrátit. Jisté je, že se ve městě něco děje.

První o vzpouře informovala televize SkyNews a BBC. Jednotky loajální režimu údajně odpověděly minometnou palbou. Irák zprávy popírá. "Nic takového se nestalo," tvrdí ministr informací Muhammad Sahháf.

"Vojenští zpravodajové nám řekli, že odpoledne propuklo ve městě lidové povstání, na které odpověděli vojáci věrní režimu minometnou palbou. Proti nim pak začali střílet Britové," uvedl reportér televize ITN Richard Gaisford.

"Pečlivě posuzujeme aktuální situaci," reagoval britský vojenský mluvčí Al Lockwood. Potvrdil, že zdroje hovoří o tom, že odpoledne k nějaké vzpouře došlo. "Chápu místní šíity, že se pokusili zaútočit na vládnoucí stranu," poznamenal.

"Nevíme, co vzpouru vyvolalo, nevíme, jak je rozsáhlá. Nevíme ani to, kam povede. Víme jen to, že na ulicích je poměrně dost lidí, kteří se sklánějí před režimem méně, než je obvyklé," sdělil generálmajor Peter Wall z hlavního velení.

Irácká oficiální místa jakékoli informace o vzpouře odmítají. "Chci ujistit, že Basra zůstává nezlomná," řekl ministr informací Muhammad Sahháf televizi Al-Džazíra. Zprávy považuje za nepřátelské lži, které mají demoralizovat Iráčany.

Šíiti nepokoje potvrdili
Naopak představitelé exilové šíitské organizace Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI) potvrdili, že v Basře vypukly nepokoje. "O povstání víme, zatím ale neznáme žádné podrobnosti," sdělil mluvčí Mohamed Hadi Asadi.

Spojenci chtějí vzpouru podpořit
Britský vojenský mluvčí Chris Vernon na tiskové konferenci uvedl, že britské jednotky zajaly v úterý v Basře čelného představitele vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas).

"Pokud by povstala Basra, bylo by to osudové znamení pro Bagdád. Podpoříme odpor proti režimu všemi způsoby," konstatoval Vernon.

"Pomohli jsme už tím, že jsme zajistili pravděpodobně nejdůležitějšího představitele strany Baas. To by mělo způsobit rozruch."

Šíitská bašta Basra povstala proti Saddámovi už po první válce v Zálivu v roce 1991, povstání bylo ale brzy rozdrceno.

Britské jednotky drží od neděle pozice na okraji vzdorující Basry. Nechtějí na město zaútočit plnou silou, aby se vyhnuly vysokým ztrátám z řad civilistů. Britové by naopak rádi předali Basru pod správu místním silám. Povstání by k tomu mohlo výrazně přispět. Zatím na zprávy o něm příznivě zareagovaly akciové trhy a poklesla také cena ropy.

PŘEČTĚTE SI:
Bomby zasáhly bagdádské tržiště - předchozí vývoj
Do Bagdádu už doléhá střelba - vývoj u metropole

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz