Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Baltu a Severním moři kosí virus tuleně

  12:10aktualizováno  12:10
V Baltském a Severním moři vymírají tuleni. Podle úřadů v pásu od severu Francie až po Skandinávii od letošního jara pošlo už přes 6700 zvířat. Jen na německém severomořském pobřeží počet uhynulých tuleňů přesáhl 1300. Masový rozsah má vymírání i u dánských břehů, kde letos uhynulo přes 1600 tuleňů. Nejméně 1500 zvířat pošlo u švédského pobřeží. Příčinou je virus jménem PDV (Phocine Distemper Virus), který se podobá psímu onemocnění psince.

Virus ochromuje imunitní systém zvířate a druhotné nemoci jako zápal plic pak vedou ke zkáze. Vědci ale zatím tápou, co je skutečným původcem PDV.

Někteří experti se kloní k tomu, že infekci podporují jedy vypouštěné do moří. U více znečištěných břehů Nizozemska, Německa a Dánska je totiž úhyn podstatně výraznější než třeba u břehů britských či irských.

Švédští odborníci například zkoumají, zda nákazu nešíří norci, kteří prchají z chovatelských farem. Kontakt tuleňů s uhynulými nebo oslabenými norky je jednou z hypotéz infekce.

Dosud největší epidemie PDV v roce 1988 už způsobila, že prakticky redukovala stavy severoevropských tuleňů na polovinu. Tehdy uhynulo kolem 8500 zvířat.

Na rozdíl od roku 1988 však německé úřady tentokrát nesledují úhyn s takovými obavami. Jednak by letos epidemie neměla mít takový rozsah jako tehdy, kdy uhynula více než polovina celkového stavu odhadovaného na 13 tisíc zvířat.

Mezitím se stavy tuleňů značně zotavily a před letošním propuknutím nákazy činily přes 20.000 zvířat. Navíc se množí poznatky, že tuleni podléhají viru v poměrně pravidelných periodách.

Němečtí experti zároveň upozorňují, že negativní důsledky má i velmi nízký obsah kyslíku, jehož je v nejhlubších vrstvách Baltu letos tak málo jako málokdy předtím. Ministr ekologie nejsevernější německé země Šlesvicka-Holštýnska Klaus Müller soudí, že pokud se v příštích dnech výrazněji nezmění poměrně teplé počasí, nelze vyloučit ani větší úhyn ryb.

V zálivech u Kielu a Flensburgu jsou registrovány kritické hodnoty pod dva miligramy kyslíku v litru vody. S výraznějším zotavením lze počítat až někdy v říjnu, kdy se dostaví podzimní bouře a voda se "vymění".

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Najdete na iDNES.cz