Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V bahně tančili lidé na festivalu Mezi ploty

  8:44aktualizováno  8:44
Bohnice - Mnoho hudby, divadelních představení a zábavy, ale také nekonečné fronty a tlačenice na všechno, zažily o víkendu tisíce převážně mladých lidí, kteří navštívili dvoudenní festival Mezi ploty v areálu bohnické psychiatrické léčebny. Na výběr měli nabídku dvanácti krytých i otevřených scén.

Často jen tak relaxovali v trávě, ale také se nechávali strhnout výkony muzikantů k tanci - již jedenáctý ročník akce opět roztančil stovky lidí najednou. Včera je neodradily ani déšť a bahno.

Sobotní program začal hodinu po poledni. Na jedné z hudebních scén rozproudily odpolední atmosféru Kurtizány z 25. avenue. O víkendu roztleskaly přítomné například skupiny Znouzecnost, Support Lesbiens, Psí vojáci, -123 minut nebo Mňága a Žďorp.

"Je to tady výborný, ale fronty na pivo jsou příšerný. Nestihl jsem tak Supporty, na který jsem se moc těšil. Až u pultu jsem navíc zjistil, že je pivo nealkoholický," postěžoval si mladý návštěvník Honza, který se svou dívkou Bárou bohnický festival navštívil poprvé. Oběma se líbil. Mnoho později příchozích však zklamaly změny v začátcích vystoupení některých kapel, oproti původně plánovanému programu.

Vyvrcholením produkce na jedné z hudebních scén měla být od 18 hodin skupina Mňága a Žďorp, zahrála však už o dvě hodiny dříve. "Vcházela jsem do areálu a byla jsem překvapená, že už slyším Mňágu. Navíc to byla jejich poslední písnička," řekla Eliška Chalupová, která spěchala zlepšit si náladu na vystoupení skupiny Neočekávaný dýchánek.

Rozhovor s ředitelem léčebny:
Ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích Zdeněk Bašný byl první, kdo souhlasil s pořádáním kulturního festivalu Mezi ploty v prostorách "svého" zařízení.

Jsou pacienti, kterým takovýto rozruch vyloženě škodí?
Festival se svou atmosférou je určen především pro dlouhodobě hospitalizované ve stabilizovaném stavu, které se zatím nepodařilo navrátit do běžné společnosti. Pacienty v akutním stadiu musíme chránit. Když máte deprese, pocity pronásledování, tak vás hudba a divadlo nejen nezaujme, ale může rušit i klid potřebný k léčbě. Snažíme se jim tedy vyjít vstříc a zajistit, aby se k nim hluk dostal co možná nejméně.

Jak na festival reagují pacienti, kteří se ho zúčastní? Vyhovuje jim alternativnější zaměření?
Vnímají to jako veřejnost, která si nemůže vybrat. Někomu se líbí, jinému ne. Vkus pacientů je však jinde. Jedna scéna v pavilonu 11 je zaměřena speciálně pro ně. Buď hrají sami divadlo, nebo poslouchají folk a dechovku, to mají rádi. Podstatný je pro všechny pozitivní prvek, že se pak o Bohnicích nepíše jen jako o místě s psychiatrickými pacienty, ale o zajímavé akci.

Vám osobně se kultura prezentovaná Mezi ploty líbí?
Já jsem asi deformován prostředím, takže jsem blízko pohledu pacientů. Mám rád folk a dá se říci, že jsem zamrznul někde na Beatles a Rolling Stones. Na festivalu vnímám spíše atmosféru, občas mě něco zaujme.

Neměl jste někdy sám pocit, že byste sám potřeboval odpočinout si v léčebně jako pacient?
V tomto prostředí se pohybuji od narození a musím říci, že se mezi nemocnými lidmi cítím dobře. Mám takový domovský pocit. Ale nikdy jsem neměl potřebu nechat se zavřít.
Projít či spíše proplést se mezi lidmi nebylo vůbec jednoduché. Davy proudily oběma směry, do cesty se ještě navíc míchaly fronty lidí čekajících u stánků. Zájemcům o jevištní scénu se v parku léčebny představilo Čtvrtníčkovo Divadlo Vrata nebo Bohnická divadelní společnost, která vznikla přímo v léčebně z terapeutické skupiny. Fyzické básnictví předvedl Petr Váša a neobvyklou improvizací zaujali herci z Laurychova divadla. Novinkou byla dětská divadelní scéna, kde hrály děti dětem.

Přestože v sobotu bylo pod mrakem a mnozí se obávali, první den festivalu déšť Bohnice minul. Neděli však poznamenal už od začátku dlouhotrvající liják. Snadné nebylo ani dopravit se autobusem na místo od metra z Holešovic a navečer zase zpět, přestože dopravu posílila linka 200. Ani ti, kteří akci opouštěli dlouho před skončením, se do autobusů nevešli, každý by naplnili zhruba třikrát.

Na bohnických scénách se představilo více než sto padesát divadelních a hudebních souborů, které věnovaly své honoráře léčebně. Pacientům se ředitel léčebny Zdeněk Bašný snaží vyjít vstříc. "Pacienty v akutním stadiu chráníme hlavně před hlukem. Když máte deprese, pocity pronásledování, tak vás hudba a divadlo nejen nezaujme, ale může rušit i klid potřebný k léčbě," uvedl. Festivalu se však účastní dlouhodobí pacienti ve stabilizovaném stavu, které se zatím podle jeho slov nepodařilo navrátit do běžné společnosti.

Druhá dekáda festivalu
Tradiční jarní festival Mezi ploty v prostorách Psychiatrické léčebny v Bohnicích vstupil do své druhé dekády. Brány léčebny se nyní otevřely divadelníkům, hudebníkům i široké veřejnosti. Již 11. ročník festivalu právě začal a potrvá až do neděle. Vystoupí na něm více než 150 divadelních a hudebních souborů. Až se na pódium postaví známí hudebníci a herci málokoho asi napadne, že i oni si mnohdy blázincem prošli.

Anebo k tomu měli alespoň blízko. Například zpěvák jesenické skupiny Priessnitz (Hudební scéna I, sobota, 16 hodin) Jaromír Švejdík byl jedním z mnoha mužů, kteří váhali mezi léčebnou a armádou.

"Nakonec jsem se rozhodl a z malých depresí, které má téměř každý držitel povolávacího rozkazu, jsem si vypěstoval velké," vzpomíná.

Nějaký čas si v léčebně pobyl, ale nakonec stejně uniformě neunikl. Ani mu to moc nevadilo. "V blázinci jsem totiž pochopil knížku Přelet nad kukaččím hnízdem, totalitní chování tam začínalo už u primářky."

Zpěvačka Lenka Dusilová (Hudební scéna I, neděle, 14 hodin) o sobě dnes tvrdí, že už drogy k životu nepotřebuje, ale před čtyřmi lety bylo vše jinak.

"Prožívala jsem traumata, která mě dostala na pekelnou cestu chemie," naznačuje.

Do léčebny nakonec nemusela, projevil se v ní pud sebezáchovy. "Ale určitě není špatné svěřit se odborníkovi. Lidé dnes těžko snášejí ten hmotný koloběh - každé ráno jít do práce a vydělávat peníze, a tak se do blázince jednou může dostat každý," myslí si zpěvačka.

Velmi blízko k léčebně měl i herec a písničkář Jiří Schmitzer (Oáza, sobota, 13 hodin). Má dokonce vlastní teorii, podle níž je vyšinutý člověk jako celý druh. Například proto, že velmi rád riskuje.

"Naše chování není biologicky rozumné," přemýšlí Schmitzer. Zvířata když nemusí, tak do rizika nelezou. Slon nebude lézt bezdůvodně na Kilimandžáro."

O svém vlastním případu se mu hovoří velmi těžko: "Jsou situace, kdy člověk život nezvládá a zdá se mu, jako by neměl smysl. A to je první krok k blázinci," naznačuje pouze.

Herec Pavel Liška (Divadelní sál, neděle, 16 hodin, představení Komediograf) se do psychiatrické léčebny zatím dostal pouze jako návštěvník, za kamarádem.

"Ale festival Mezi ploty se mi líbí i proto, že až já tam skončím, tak budu mít divadlo zadarmo," směje se. Nepopírá, že si už prožil depresivní stavy, ale nikdy je nekonzultoval s odborníky. "Znáte to - ty záchvěvy, co přicházejí hlavně na podzim."

Přece jen se ale mezi umělci objevují i zcela střízlivé hlasy. "Myslím si, že mi pobyt v léčebně nikdy nehrozil," tvrdí herečka Ljuba Skořepová (Modrý salonek, sobota, 18 hodin). "Sice dělám divadlo, ale uvažuji racionálně. Zato někteří mí kolegové ze sebe často dělají blázny jen kvůli image," dodává.

Kubišová: Blázni jsou naši bratři a sestry

Marta KubišováMarta Kubišová je známá především jako velká ochránkyně zvířat. Pravidelně ji můžeme vídat například v pořadu Chcete mě, kde nabízí opuštěná zvířata z útulků. Nedávno však také získala cenu Thálie za pěvecký a herecký výkon v hlavní roli muzikálu Andrew Lloyd Webbera a Dona Blacka Líp se loučí v neděli.

Tento víkend vystoupí Marta Kubišová na festivalu Mezi ploty v Praze, který je pořádán ve prospěch  pacientů psychiatrické léčebny v Bohnicích. Výtěžek bude věnován především na podporu nejrůznějších terapií, které jsou součástí léčby zdejších pacientů. Kubišová má k psychicky nemocným blízko nejen proto, že její otec byl primářem a ona sama chtěla studovat medicínu. Zastává totiž názor, že každý člověk je na hranici takových onemocnění.

Jak jste se dostala k podpoře potřebných a charitě?
V roce 1990 mi bylo řečeno, že se uskuteční čtyři adventní koncerty pro handicapované děti a že já jsem ta jediná, která je může uvádět. Neměla jsem s takovými věcmi žádné zkušenosti a taky jsem byla dost naivní. Nevěděla jsem, co to je zkoušet celý den a pak se postavit před kamery. Když jsem poznala nervozitu a trému, bylo už pozdě. A tak už to nyní dělám dvanáctou sezonu.

Jaký máte osobně vztah k psychicky nemocným, které podporujete svým vystoupením na festivalu Mezi ploty?
Jsou to vlastně bratři a sestry nás všech. Každý totiž ve svém životě prožíváme vzlety a pády, a tak jsme napůl jednou nohou v blázinci. Proto je mi to blízké.

Myslíte, že takovéto akce pomáhají ostatním lidem lépe chápat svět psychicky nemocných, které stále mnozí považují za méněcenné?
Mezi ploty už je podle mého slavná akce, a to je dobře. Na Západě se ale už upouští od velkých centralizovaných léčeben. Snad se i u nás podaří, aby se péče dostala do polosoukromých menších zařízení.

V roce 1968 jste řekla, že si Čechů vážíte a jste hrdá, že patříte mezi ně. Platí to stále? Neměli by Češi dělat pro charitu více?
Češi, hlavně ti chudší, dělají pro charitu dost. Vidím to jak u zvířátek, tak například po různých zemětřeseních a potopách. Češi mají srdce na pravém místě! A znají soucit.

Mluvíte o chudších. A co ti bohatí?
Mají to složité. Ti přebohatí dávají peníze do politických stran. Středně bohatí zas nevědí, jak dlouho jim to bohatství vydrží. Já se jim nedivím. Sleduji ty, co přispívají na zvířata a děti. Většinou už mají zkušenosti ze Západu a vědí, že je běžné přispívat těm, kteří to potřebují.

Těmi jsou podle vás kteří? Kdo potřebuje v Česku nejvíc pomoci?
Všichni. Kam oko dohlédne. Jeden člověk to ale nezachrání. Nesmíme však propadat skepsi. Někdy dá Bůh víc, jindy míň. Občas si říkám: do tří neděl musím sehnat peníze na voliéru pro vlčata. A najednou mi Bůh dobrodince-sponzora nadělí. Když je peněz hodně třeba, Bůh je dá.

Měla jste sama zkušenost s někým psychicky nemocným?
Se sebou. Po dvou klinických smrtích v sedmadvaceti a osmadvaceti letech jsem měla závity v mozku nějaké zamrzlé. Nebo tam snad něco odumřelo. Nepamatovala jsem si data. Pak jsem byla na třech operacích. Vím, že tolik narkózy během devíti měsíců není pro paměť a učení tolika textu, jako mám v muzikálu, to nejlepší. Tak jsem se prolévala zeleným čajem a pomohlo to.
Psychicky léčení pacienti jsou bezvadní. Nezažila jsem nikoho zlého. Někdy jsou komičtí, ale jsou upřímnější než ostatní. Nebála bych se jich. Teď už vím, kde skončím.

Tisíce převážně mladých lidí se o víkendu zúčastnily jedenáctého ročníku festivalu Mezi ploty, a zaplnily tak areál psychiatrické léčebny. V sobotu oproti následujícímu dni počasí přálo. Někteří seděli na trávě a pouze poslouchali hudbu, jiné rytmus vytáhl pod pódia. (26. května 2002)

Tisíce převážně mladých lidí se o víkendu zúčastnily jedenáctého ročníku festivalu Mezi ploty, a zaplnily tak areál psychiatrické léčebny. V sobotu oproti následujícímu dni počasí přálo. Někteří seděli na trávě a pouze poslouchali hudbu, jiné rytmus vytáhl pod pódia. (26. května 2002)

Tisíce převážně mladých lidí se o víkendu zúčastnily jedenáctého ročníku festivalu Mezi ploty, a zaplnily tak areál psychiatrické léčebny. V sobotu oproti následujícímu dni počasí přálo. Někteří seděli na trávě a pouze poslouchali hudbu, jiné rytmus vytáhl pod pódia. (26. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz