V Bagdádu se vydělává na únosech dětí

  • 32
Bagdádské gangy zločinců mají nový způsob obživy. Podle britského listu The Observer se nyní zaměřují na únosy dětí ze zámožných rodin. Po příbuzných oběti pak žádají výkupné 50 tisíc dolarů. Podle policie jsou v současné době krádeže dětí sázkou na jistotu.

Svršky osmiletého Aliho Fadhila byly obnošené a páchly, když je za dveřmi domu našla koncem února jeho matka. Po dvou týdnech ale bylo tričko s Mickey Mousem a tepláky prvním náznakem toho, že její nejmladší syn ještě může být naživu a únosci ho drží někde v Bagdádu.

Wafa Fadhilová se už vzdala naděje, že jejího syna najde policie. Místo toho raději sbírá peníze na výkupné. Únosci žádají "pět knih", v bagdádském slangu to znamená 50 tisíc dolarů - to je běžná taxa za unesené dítě. Říká se, že mnoho gangů se dá umluvit i na 15 tisíc.

"Samozřejmě budeme jednat, ale musíme zaplatit. Musíme udělat cokoli, abychom zajistili jeho propuštění," svěřila se matka britským novinářům.

Začalo to dědictvím
Zkušenost s únosci má i její 14letý syn Isa a rodiče se obávají, že v ohrožení je všech pět dětí.

Otec rodiny je majitelem podniku na zpracování kovů, ale rodiče míní, že jejich potíže začaly až s dědictvím po zemřelé matce. Zdědili pozemek a byt a právě to spustilo únosy. Isa byl unesen v prosinci současně s prodejem zděděného pozemku.

Aliho se únosci zmocnili během prodeje bytu. To svědčí o tom, že byli dobře informováni o celé záležitosti.

"Šel jsem do domu svého strýce, abych se připojil k bratrancům na cestě do školy," popsal začátek svého únosu Isa. "Přijeli ke mě nějací muži v mikrobusu a řekli mi, že spolupracují se strýcem. Pak mi nabídli, že mě odvezou. Když jsem nastoupil, vytáhl jeden z nich zbraň a odvezli mě do Al-Thawra (chudinské předměstí Bagdádu)," dodal chlapec.

Zanedlouho se ocitl v nějakém domě. Ve tři ráno se mu podařilo uniknout rozbitým větrákem. Nyní se podle rodiny ten samý gang zmocnil jeho nejmladšího bratra.

Policii nevolejte
"Byla jsem mimo dům," zavzpomínala paní Fadhilová na okamžik, kdy zmizelo její dítě. "Ali šel nakupovat. Když se nevracel, dostali jsme strach z nejhoršího. Obvolali jsme nemocnice i policejní stanice. Pak se únosci ozvali, že ho mají. Že je mu zle a nemáme volat policii nebo dělat zbytečně paniku," popsala matka.

Stejně se na policii obrátila, když jí ale únosci zavolali po půlnoci zpět, věděli, že to udělala. To bylo 13. února, naposledy, kdy se únosci ozvali. Pak už jen našla chlapcovo oblečení za dveřmi.

Podle policisty Hadi Mahdiho z hlavní policejní stanice Saadoun je tento případ jeden z pěti, které momentálně řeší. Podle něj se únosy dětí rozmohly, protože mnoho rodin se s únosci raději dohodne bez asistence policie.

"V poválečném chaosu tu bylo hodně lupičů a zejména těch, kteří se specializovali na přepadávání aut. Nyní je už policie v ulicích víc vidět, gangy se proto přeorientovaly na únosy," vysvětluje. "Krádeže dětí jsou sázkou na jistotu," poznamenal.

Naděje stále existuje
Wafa Fadhilová má stále naději, že její dítě bude zachráněno. V současné době Mahdi a jeho kolegové osvobodili podle svých slov dvě děti. Ale ne bez újmy.

Rafimu Jabrovi je jedenáct let. Policisté ho osvobodili 16. února poté, co strávil týden v kleci. Jeden z únosců ho znásilnil.

Rafi si hrál na ulici, když se ho zmocnili čtyři muži. Stejně jako mnoho unesených je Rafi křesťan a jeho otec vlastní obchod s alkoholem. Křesťané, jak únosci dobře vědí, nejsou tak svázáni kmenovými vazbami jako muslimové, a proto u nich nehrozí krevní msta.

Místní charitativní organizace, Společnost pro záchranu iráckých dětí, našla svědky a ti mohli únosce identifikovat. Policie proto šla najisto.

"Našli jsme chlapce se svázanýma rukama v kleci na kuřata, zakryté pokrývkami," popsal Mahdi. "Gang na nás střílel a my museli střelbu opětovat. Pro toho chlapce to muselo být děsivé, nemohl vůbec stát, pořád se snažil si sednout."

V této hluboce konzervativní společnosti ale policii nejvíc šokovalo, že v domě byly i ženy. "Posadili jsme Rafiho do jednoho z našich aut, aby ho všichni viděli a nechali jsme ho vystřelit z pušky do vzduchu," pokračuje ve vyprávění policista.

"Pak jsme shromáždili sousedy a řekli jim, že ty ženy dovolily ukrývat v domě unesené dítě. To je hrozná hanba. Těm ženám jsme říkali: Jak jste mohly dovolit, aby se s tím chlapcem takhle zacházelo? Teď vezmeme vaše syny a odvezeme je nadlouho pryč."

Zapojení žen do kriminality je v Iráku nové a znepokojivé.

Hassan Jamal, ředitel společnosti, která pomohla najít Rafiho, se obává, že jsou děti unášeny nejen pro peníze, ale také jako sexuální otroci. "Doslechli jsme se o hotelech, kde jsou zadržovány děti pro sex," řekl listu The Observer.

Wafa Fadhilová už má ale jasno: "Když ho dostaneme zpět, vezmu rodinu a odejdeme odtud. Půjdeme do Sýrie nebo Libanonu. Ale nezůstaneme v Iráku."


Video