Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Bagdádu platí ostražitost

  7:49aktualizováno  7:49
Obsazování hlavního iráckého města je zatím největším úspěchem spojenců v průběhu irácké kampaně. Americkým jednotkám se podařilo zlomit vůli většiny regulérních jednotek k organizovanému odporu.

Zdá se, že schopnost iráckého vedení kontrolovat situaci je již velmi omezená a konec režimu se neodvratně blíží. Překvapivě rychlý postup nenarazil na vážnější odpor, přestože boj ve městě patří k nejrizikovějším.

Přes tento zřejmě klíčový úspěch vojenské části celého tažení je pro koaliční vojska nutné zachování maximální ostražitosti a jejich jednotky musí být připraveny na eventuální zoufalé, ale o to nebezpečnější, pokusy o poslední odpor.

Otázkou zůstává, zda vojenské ovládnutí Bagdádu znamená celkový konec organizovaného odporu nebo zda se boje přesunou mimo hlavní město a jeho definitivní zlomení si vyžádá ještě nějaký čas.

U regulérních jednotek je možný přetrvávající odpor přičítat disciplíně, "špatnému svědomí" nebo naopak přerušenému spojení  a neostatečné informovanosti o situaci na bojišti a v celém Iráku.

U fanatiků oddaných režimu a zahraničních bojovníků nebo izolovaných paramilitárních skupin se předpokládat přetrvávající odpor, jehož eliminace bude záviset na schopnostech spojenců a na jejich spolupráci s místním obyvatelstvem.

Mezníkem, který by pravděpodobně znamenal definitivní konec režimu a organizovaného odporu, by bylo zatčení nebo potvrzení smrti Saddáma Husajna a iráckého vedení.

V samotném Bagdádu nyní čeká spojence celá řada naléhavých úkolů, přičemž velkou roli bude hrát rychlost, s jakou se jejich řešení zhostí. Americké jednotky musí zvládnout bezpečnostní situaci a zamezit anarchii, rabování, nárůstu kriminality, živelnému vyřizování si účtů s prominenty režimu atd.

Současně musí ustavit vedení administrativy města a navázat optimální způsob komunikace a spolupráce s orgány místní správy a samosprávy, zajistit dodávky potravin, vody, elektrické energie, léků a další humanitární pomoci a připravit prostor pro zapojení mezinárodních humanitárních organizací.

Zároveň s těmito činnostmi bude probíhat zajišťování dosud neobsazených částí města, jeho čištění od lokálních ohnisek odporu a pátrání po představitelích režimu a jejich zatýkání.

Pro úspěšné zvládnutí těchto úkolů bude pro Američany nutné po období minimální nebo jednostranné informovanosti přesvědčit obyvatele Bagdádu i celého Iráku o svých úmyslech a získat je ke spolupráci.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz