Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Anglii je nyní vidět ponížení, které tam nezažilo už několik generací

  8:28aktualizováno  8:28
Šéf anglické národní banky Mervyn King právě Angličany politoval s tím, že jsou – a v nejbližší době zůstanou – vystaveni nevídanému finančním tlaku. Nic takového tu nebylo od dvacátých let minulého století: růst cen, stagnace a častěji pokles platů, rostoucí nezaměstnanost, osekávání státního rozpočtu.

Mervyn King, guvernér Bank of England | foto: www.lunarsociety.org.uk

Rozpačitě jsem svírala ubrečenou Jackie v náručí a nejistě ji hladila po zádech, protože jsem nenacházela slova útěchy. Vrátila se z pracovního úřadu, z pochůzky, k níž se odhodlávala tři měsíce. Třiatřicetiletá Londýňanka byla donedávna náruživá workoholička. Úspěšná manažerka nejrůznějších stavebních projektů, firmy se o ni praly. Když ta poslední, pro niž pracovala, musela loni propustit většinu zaměstnanců, Jackie se na nucenou dovolenou těšila. Po letech, kdy si nedovolila víc než prodloužený víkend, si potřebovala odpočinout.

Jenomže krize stavební firmy fatálně zasáhla a po sedmi měsících hledání si Jackie začala připouštět, že se bude muset přihlásit o podporu. "Nikdy mě nenapadlo, že se budu muset postavit do fronty budižkničemů a žebrat o almužnu." Byla převálcovaná studem a bezmocí. Obzvláště ten očividný stud dosud sebevědomé, zdravé holky, kterou nikdy předtím nenapadlo, že by se nedokázala jednou sama uživit, byl odzbrojující.

Vzpomněla jsem si na ni, když jsem volala do školy, že Eliška bude přece jenom moci jet na letní školní výlet se zbytkem třídy. Podařilo se mi vydělat pár stovek, budu ho moci zaplatit. Nestyděla jsem se přiznat, že placení výletu navrch drahého školného je pro mě problém. Ale když mi zástupkyně ředitelky navrhla, ať požádám finanční oddělení o podporu, zalkla jsem se studem a koktala, že to snad nebude zapotřebí.

Omezování se kvůli rostoucím cenám potravin a energickému škrtání státních výdajů pociťuje většina Britů. Třináct milionů Angličanů žije pod hranici bídy už léta, ale hlad se v Británii dosud řešil jenom v souvislosti s obyvateli třetího světa. Teď se však objevují tisíce Angličanů, kteří jsou zaměstnáni, vydělávají, a přesto se dostávají do situace, že nejsou schopni platit hypotéku nebo nájem, topení a přitom zajistit potraviny pro sebe a svou rodinu.

Tým lidí, kteří pracují pro kanadskou Greater Vancouver Food Bank

Tým lidí, kteří pracují pro kanadskou Greater Vancouver Food Bank

"Vždycky jsem pracovala, nikdy by mě nenapadlo, že se budu muset spoléhat na balíčky potravin od cizích lidí, abych nakrmila svou jedenáctiletou dceru," říká Suzan do televizní kamery a mluví o tom, že je jí hanba. A ten stud, to pokoření, jí kouká z očí. Z nějakého důvodu na nás působí intenzivněji než etiopské dítko s vyvaleným bříškem. Proč? U etiopského dítěte přece jenom očekáváme, že může strádat hlady. U bílé Evropanky, která celý život pracuje a je pořád stále ještě zaměstnána v jedné z nejbohatších zemí na světě, ne.

Po vzoru amerických "food banks" se podobná služba rychle šíří prostřednictvím křesťanské charitativní organizace i v anglických městech. Dobrovolníci zásobují třídenním krizovým balíkem potravin rodiny, které se ocitly v krizi. Dostanou konzervy a další nezbytnosti výměnou za potravinový kupon, který jim vystavila lékařka nebo sociální pracovník. A aby to nebylo tak depresivní, v deníku Independent teď vycházejí recepty vyhlášeného šéfkuchaře, který, dojat touto činorodostí salisburské charity, radí, jak chutně vařit z krizového balíku.

V Anglii nyní v různých městech funguje celkem přes osmdesát "food banks". Cílem je mít v každém městě aspoň jednu. Novým nařízením ministra sociálních věcí budou potravinové kupony vydávat i pracovní úřady. Vláda tímto přiznává, že hladovějících Angličanů bude přibývat.

Tulipán od Pierra Josepha Redoutea

Tulipán od Pierra Josepha Redoutea

Něco je shnilého nejen ve státě dánském. A s ironií vlastní jenom životu na anglickém zazobaném maloměstě, mi dnes sousedka vhodila do schránky pohlednici (Zátiší s růžemi a tulipány, Pierre Joseph Redoute 1759–1840). Pečlivě na ní vypisuje spojení na předsedu místní zahrádkářské kolonie, kde se můžu zapsat na seznam čekatelů na záhon k pěstování brambor. Doteď jsem se zarputile snažila vyhnout módní úchylce anglické střední třídy: podomácku si pěstovat vlastní vitaminy. Ale po posledním vystoupení šéfa anglické národní banky toho kontaktu na předsedu místní zahrádkářské kolonie asi využiju.

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz