V Americe čeká v krytu druhá vláda

  • 31
Spojené státy mají po 11. září dvě vlády. Oficiálně zemi řídí Bushova vláda ve Washingtonu. Další, krizová, funguje tajně v krytech na východě země. Cílem této tajné operace je uchovat kontinuitu řízení v případě, že by USA ochromil nový útok na americkou metropoli. V takové chvíli by krizový kabinet okamžitě nastoupil k moci, píše CNN.

Krizovou vládu tvoří zhruba 100 úředníků ze všech resortů státní správy. Ukrývají se na dvou přísně střežených bezpečnostních lokalitách na východě Spojených států, které byly pro tyto účely speciálně vybudovány.

Bílý dům a ministerstva nechávají úředníky, kteří se operace účastní, vždy po nějakém období vystřídat.

Krizová vláda by měla být v případě potřeby okamžitě schopna suplovat veškeré úřady včetně například ministerstva obrany, dopravy i zemědělství.

Vláda operaci spustila pouhých několik hodin po loňských teroristických útocích na New York a Pentagon. Zpočátku nebylo jasné, na jak dlouho to bude. Vzhledem k nepřetržitému varování amerických zpravodajských služeb před dalšími útoky ale nakonec prezident George Bush rozhodl, že bude fungovat zřejmě natrvalo.

Nejmenovaný činitel Bílého domu pro CNN uvedl, že hlavním faktorem v rozhodování o prodloužení této operace byly obavy, že Al-Kajda by mohla získat přístup k jaderným zbraním. Zároveň připustil, že USA nemají žádné konkrétní důkazy, že by teroristická síť tyto zbraně měla. V úřadech rovněž panuje shoda, že riziko takové katastrofy je poměrně nízké.

Operace se řídí pravidly studené války
Současná operace se řídí protokolem z dob studené války, píše CNN. Tehdy zemi hrozil jaderný útok. Pravidla fungování krizového kabinetu naposledy revidoval bývalý prezident Ronald Reagan. Tudíž jsou velmi zastaralá.

Experti proto nyní odstraňují trhliny v počítačových a dalších komunikačních technologiích v bezpečnostních lokalitách. Zároveň pracují na tom, aby v případě, že by kontakt s Washingtonem byl přerušen, měla krizová vláda veškeré pravomoci ke své činnosti a její kroky byly legální.

Operaci řídí z pověření Bushe šéf Úřadu pro vnitřní bezpečnost Thomase Ridge.

Bunkry už po 11. září pomohly
Pentagon má v rukávě ještě další esa, která by pomohla zemi řídit v případě krize. Jedním z nich je tajný bunkr na základně Air Force v Nebrasce, v němž bezprostředně po útocích ukrýval Bush. Bunkr je kompletním řídícím a velitelským centrem.

Dalším ze samostatně fungujících velitelských středisek je bunkr ukrytý pod komplexem Bílého domu ve Washingtonu, kde pobýval viceprezident Dick Cheney.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video