Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Afghánistánu zemřel švédský kameraman

  10:06aktualizováno  10:06
Boj s terorismem v Afghánistánu zaplatil životem už osmý novinář. Dvaačtyřicetiletý kameraman švédské televizní stanice TV4 Ulf Strömberg byl zastřelen ve městě Tálikán na severu země. Město ovládá opoziční Severní spojenectví bojující proti vládnoucímu Talibanu.

Agentura Reuters napsala s odvoláním na kameramanovy kolegy, že ozbrojenci vtrhli v pondělí večer do domu, kde novináři bydleli.

Korespondent TV4 Rolf Porseryd upřesnil, že tři útočníci v turbanech se samopaly Kalašnikov a noži vnikli do domu ve dvě hodiny ráno místního času (20:30 SEČ).

Ozbrojenci spící novináře překvapili
Uvnitř spali Strömberg,  novináři Martin Adler a Bo Liden z švédského listu Aftonbladet a afghánský překladatel. Útočníci podle všeho hledali satelitní telefony a peníze.

SITUACE

U Kandaháru se schyluje k bitvě čtěte ZDE.

Strömberg otevřel dveře ložnice. Když uviděl zbraně, ukryl se v pokoji. Ozbrojení muži začali pálit skrz dveře a kameramana zasáhli do hrudi. V místní nemocnici později zemřel.

Je to již třetí podobný incident
Švédský kameraman je už osmým novinářem zabitým v Afghánistánu. Neznámí ozbrojenci zastřelili 19. listopadu na silnici mezi afghánskou metropolí Kábulem a Dželálábádem tři západní reportéry a afghánského fotografa.

Novináři jeli v konvoji osmi vozidel s desítkou zahraničních žurnalistů. Australský televizní kameraman Harry Burton a afghánský fotograf Azizulláh Hajdárí byli zastřeleni. Oba pracovali pro agenturu Reuters. Zahynula i Marie Grazia Cutuliová z italského listu Corriere della Sera a Julio Fuentes ze španělského deníku El Mundo.

Osm dní před tím, 11. listopadu, zemřeli při bojích opozičního Severního spojenectví s Talibanem další tři západní novináři. Kromě zpravodajky francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonové zahynul její kolega ze stanice RTL Pierre Billaud a německý dopisovatel magazínu Stern.

Žurnalisté byli členy skupiny zahraničních korespondentů, kteří sledovali postup opozičních sil v severoafghánské provincii Tachár. Skupina novinářů i s opozičními vojáky padla do palebné léčky Talibanu.

WAN: Umírá stále více novinářů

Za posledních šest měsíců přibylo žurnalistů zabitých při výkonu povolání. Zároveň mezi novináři rostou obavy z cenzury. V pravidelné půlroční zprávě o svobodě tisku ve světě to uvádí pařížská Světová asociace novin WAN. Letos už zahynulo 57 novinářů. Za celý loňský rok napočítala WAN po světě 53 případů zabití žurnalistů. Nejnebezpečnější oblastí je Latinská Amerika. Jen v Kolumbii přišlo letos o život 9 reportérů. Vězněno je 105 novinářů. Nejvíce, a to 19, jich drží Írán. Na západě zemřeli novináři v Baskicku a Severním Irsku. Světová asociace novin sdružuje na 18 tisíc listů z celého světa a 67 národních asociací novin. Jejím členem je také 17 tiskových agentur a osm novinářských asociací.

Mapa Afghánistánu, sousední státy (25. září 2001).

Při bojích opozičního Severního spojenectví a Talibanu zahynuli v neděli v Afghánistánu tři západní novináři. Kromě zpravodajky francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonové zemřel její kolega ze stanice RTL Pierre Billaud a německý zpravodaj magazínu Stern, 12. listopadu 2001

Zpravodajka francouzské rozhlasové stanice RFI Johanne Suttonová, která zahynula při bojích v Afghánistánu, 12. listopadu 2001

Čtyři novináři byli zavražděni v Afghánistánu poblíž Dželálábádu. Zleva australský kameraman Harry Burton, španělský zpravodaj El Mundo Julio Fuentes, italská dopisovatelka Corriere della Sera Maria Grazia Cutuli a Afghánec Azizullah Haidari, fotograf agnetury Reuters. (19. listopadu 2001)

Dvaačtyřicetiletý kameraman švédské televizní stanice TV4 Ulf Strömberg byl zastřelen ve městě Tálikán na severu země. Už osmého zabitého novináře během boje s terorismem v Afghánistánu zabili neznámí ozbrojenci, kteří vtrhli do domu, kde s několika kolegy bydlel, 27. listopadu 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Na pohřeb bývalé první dámy Bushové přijeli i Obama, Clinton či Trumpová

Bývalá první dáma Barbara Bushová

Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo v sobotu na pohřeb bývalé...

Biologové omylem zabili vzácného medvěda, navíc si ho spletli s jiným

Ilustrační foto.

V italském národním parku zemřel na následky uspání jeden z posledních padesáti žijících jedinců vzácného medvěda...

Výlet na pláž se změnil ve chvíle strachu. Příliv uvěznil lidi v jeskyni

Jeskyně Le Trou á l’Homme, v době odlivu k ní lze dojít pěšky, vedle je vidět...

Krásné počasí v sobotu zavládlo i na severu Francie v Normandii. Skupina lidí se rozhodla vydat na jednu z pláží na...

Najdete na iDNES.cz