V Afghánistánu zasáhne elita armády USA

  • 7
Po intenzivních leteckých útocích USA v Afghánistánu přicházejí na řadu pozemní operace. Experti předpokládají, že se jich zúčastní elitní pozemní oddíly americké armády - Rangers, Delta Force a Green Berets - Zelené barety a Navy Seal.
V článku najdete jejich charakteristiku a příklady bojových akcí, v nichž zasahovali.

Moře-Vzduch-Země
Navy Seal je elitní speciální jednotkou amerického vojenského námořnictva. Název Seal je akronym a znamená SEa (moře), Air (vzduch) a Land (země), což koresponduje s oblastmi, kde komando operuje. Navy Seal byla vytvořena prezidentem Johnem Kennedym v roce 1962 jako speciální, vysoce flexibilní operační jednotka s celosvětovou působností.

On-line zpravodajství

Amerika zahájila pozemní operace

Prvního nasazení se příslušníci Seal dočkali hned v roce 1962, v období takzvané karibské krize, která vznikla kvůli rozmístění sovětských jaderných raket na Kubě. Proslavili se ve Vietnamu, kde původně působili jako učitelé a poradci vietnamské armády. Zasahovali také například na Grenadě či v Panamě. Vojáci Seal se účastnili války v Perském zálivu i operace OSN v Somálsku v prosinci 1992. V roce 2000 měly jednotky Seal 2500 vojáků.

Rangers
Američtí Rangers jsou speciálně vycvičení pro nekonvenční válku. Tato elitní jednotka rychlého nasazení americké armády má tradici, která sahá až do poloviny 18. století. Je schopná dostat se kamkoli na světě do 18 hodin, její vojáci (o síle 7500 mužů) jsou vycvičeni pro všechny typy války v nejtěžších životních podmínkách.

Webové stránky Green Berets

Zelené barety
Green Berets (Zelené barety) operují v malých skupinkách asi o tuctu mužů. Mají speciální výcvik pro akce v zahraničí v době míru. Ve válce jsou nasazovány do týlu nepřítele, působí na místech gerilových bojů, vedou útoky proti přesným cílům. Vojáci těchto jednotek musí znát minimálně jeden cizí jazyk.

Webové stránky Delta Force

Delta Force
Jednotka Delta Force je jednou z protiteroristických skupin americké vlády. Vojáci se rekrutují především mezi Zelenými barety a Rangers. 2500 členů jednotek Delta Force je vycvičeno pro vysoce rizikové operace a stejně jako Zelené barety má základnu ve Fort Braggu ve státě Severní Karolína. Sídlí zde i hlavní velitelství zvláštních operací, které řídí na 40 tisíc příslušníků zvláštních jednotek americké armády.

SOAR
Elitní jednotky dopravují na místo výsadku speciálně vycvičení piloti helikoptér Nightstalkers ze 160. leteckého pluku speciálních operací (SOAR). Jsou nasazováni po celém světě na podporu amerických vojenských sil. SOAR tvoří tři prapory, které mají základnu ve Fort Cambell v Kentucky a v Hunter Army Airfield v Georgii. Nightstalkers byli průkopníky na poli helikoptérových speciálních operací. Původně se na začátku osmdesátých let nazývali "Komando 160" (Task Force 160), současnou podobu mají od června 1990.

Webové stránky 10. horské divize americké armády

10. horská divize
Zvláštní pěchotní jednotkou pro boj v obtížném horském terénu je 10. horská divize armády USA. Kromě tří pluků pěchoty ji tvoří také dělostřelecký, protitankový a průzkumný prapor. Součástí divize je také vzdušná přepravní brigáda vybavená letouny a vrtulníky. Domovská základna je ve Fort Drum ve státě New York.

Divize je ideální zbraní do neprostupného horského terénu v Afghánistánu. Je vybavena lehčími zbraněmi a je vysoce mobilní. K základním dovednostem příslušníků této jednotky patří mimo jiné lyžování ve volném terénu, dlouhé přesuny na sněžnicích a horolezectví. V současné době je asi 1000 jejích příslušníků v Uzbekistánu sousedícím s Afghánistánem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video