Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Afghánistánu začala volební kampaň

  9:13aktualizováno  9:13
V Afghánistánu začíná kampaň před historicky prvními přímými volbami prezidenta. Agentura AP napsala, že volby znamenají zásadní krok této země v demokratizačním procesu, který zahájila před téměř třemi lety po pádu fundamentalistického hnutí Taliban.

Současný prezident Hamíd Karzáí a dalších 17 kandidátů mají nyní 30 dnů na to, aby přesvědčili zhruba 10,6 milionu registrovaných voličů o tom, že mají volit právě je. Hlavními tématy předvolebního boje jsou pomalu probíhající rekonstrukce země, přetrvávající chudoba a křehká bezpečnostní situace.

Na seznamu kandidátů je i jedna žena, Masúda Džalálová, která svou kampaň zahájila mezi vdovami v pekárně sponzorované OSN ve válkou postižené části hlavního města v blízkosti zoologické zahrady. "Stejně jako lékař i já chci léčit zranění Afghánistánu... stejně jako matka i já se budu starat o afghánskou rodinu."

Za favorita je nicméně považován Karzáí, kterého podporuje Západ a Spojené státy. Není však vyloučeno, že se bude muset konat další kolo hlasování, protože četní kandidáti počítají s podporou příslušníků kmenů, které proti sobě nezřídka stály ve válečných konfliktech posledních 20 let. Podle oficiálních zdrojů by mohla případná nutnost konání druhého kola odložit konečný výsledek až na listopad.

Při přestřelkách a pumových atentátech zahynulo již na tisíc volebních pracovníků, členů bezpečnostních sil, humanitárních pracovníků i civilistů. Jejich smrt jde na vrub stoupenců fundamentalistického Talibanu a teroristické sítě Al-Káida, která měla v zemi své základny. Více ZDE

Jednotky NATO a USA hlídkují v hlavním městě i na venkově, ale ostrahu kandidátů a hlasovacích místností ponechají na nově vycvičených afghánských policistech a vojácích.

Formy předvolebního boje jsou tradiční - plakáty, projevy v rozhlase; Karzáí má zase zahájit provoz továrny na jedlé oleje. Prezident mj. slibuje zlepšení životní úrovně obyvatelstva, které se postupně rozroste o afghánskou populaci vracející se ze zahraničí.

OSN se obává, že místní váleční vůdci by mohli zneužít svých zbraní k zastrašování voličů i kandidátů, aby výsledek nakonec vyhovoval jim. "Odzbrojení zůstává klíčovou záležitostí k tomu", aby byly volby spravedlivé, upozornila OSN ve společném prohlášení s afghánskou komisí pro lidská práva.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz