Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Afghánistánu opět vzkvétá pedofilie

  12:23aktualizováno  12:23
Etničtí Paštuni, kteří v 19. století bojovali v britské koloniální armádě, pěli toužebné ódy na mladé chlapce. Homosexualita, maskovaná silnou tradicí mužsky dominantní islámské společnosti, je zejména v puritánském jižním Afghánistánu už dlouhou dobu zcela běžnou, i když utajovanou součástí života. Doslova prokletím je zde ale velmi rozšířená pedofilie, píše The New York Times.

O vymýcení pedofilie z paštunské kultury se tvrdě snažil Taliban. Poté, co fundamentalistické hnutí padlo a s ním i ministerstvo pro propagaci čistoty a prevenci neřestí, pedofilie začala znovu vzkvétat.

Faríd začal ve dvanácti
"Během vlády Talibanu bylo těžké být s mým přítelem, ale nyní to zase jde," říká devatenáctiletý Ahmed Faríd. Během rozhovoru má obličej zakrytý bílou rouškou, z pod níž mu vykukují pouze černé vlasy a pronikavé temné oči. Faríd ví, o čem mluví. Jeho devětadvacetiletý přítel Muhammad Daúd, majitel obchodu, si z něho udělal milence, když mu bylo dvanáct.

Daúd přisvědčuje, že když Farída poprvé před sedmi lety spatřil, měsíce mu potom trvalo, než ho získal. "Když chcete 'halika' - chlapce na sex - musíte ho dlouhou dobu pronásledovat, než nakonec svolí," vysvětluje Daúd a usmívá se na Farída.

"Nejdřív se bál, tak jsme mu koupil čokoládu a dal mu hodně peněz. Postupoval jsme pomaličku, krok za krokem, až nakonec asi za půl roku souhlasil," řekl.

Pedofilie pomohla Talibanu k moci
Zájem kmenových vůdců a jejich vojenských velitelů o vztahy s mladými chlapci sehrál určitou roli při vzestupu Talibanu k moci. V roce 1994 povolali místní lidé Taliban, což tehdy byla malá armáda idealistických studentů Koránu, k záchraně chlapce, o něhož sváděli boj dva velitelé. Taliban chlapce osvobodil a lidé mu za to vyjádřili vděk a podporu.

"Tenkrát chlapci vůbec nechodili na trh, protože velitelé si mohli vybrat, kdokoli se jim zlíbí a odvést si ho," říká obchodník v Kandaháru Amín Ulláh.

Taliban svrhával na homosexuály zdi
Po nástupu k moci začal Taliban veškeré projevy homosexuality podle islámského práva šaríja tvrdě trestat . Na každého, o němž vyšlo najevo, že je homosexuál, svrhli zeď. Jakkoli podivně trest zní, mnohým Afgháncům, kteří žijí ve světě hliněných zdí vyztužených proutím, se to zdálo normální. A v Afghánistánu je spousta zdí, které jen čekají na to, až je někdo zbourá.

Faríd ukazuje na předměstí Kanadháru na hromadu sutin. Viděl prý, jak vykonavatelé talibanské moci položili muže do mělké jámy před zdí a potom zeď z druhé strany tankem povalili. Když zeď spadla, lidé si mysleli, že to muže zabilo, později se ale dozvěděli, že přežil. A ti, co přežijí, dostanou svobodu.

Zasypaný muž se jmenoval mulla Pír Muhammad, který býval studentem Koránu a stal se talibanským bojovníkem. Dostal na starost hochy ve věznici pro mladistvé v Kandaháru a později byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladých vězňů.

Rodina ho ze sutin zdi vykopala a vzala do nemocnice, kde strávil šest dní. Dalších šest měsíců pobyl ve vězení. Nyní žije podle sousedů v Pákistánu.

Muž, který vlastní zeď, co na Muhammada spadla, vypráví další příběh. Jednou prý talibanci na jednoho muže shodili zeď sedmkrát. Pokaždé ho znovu vykopali a znovu zasypali dalším kusem zdi. Muž se provinil těžce a neměl právo přežít - znásilnil a zabil chlapce.

Alternativy
Většina mužů v Afghánistánu tráví většinu svého života ve společnosti jiných mužů a zřídka spatří něco víc než chodidla svojí matky, sestry nebo ženy. Taková atmosféra ponechává pouze malý prostor pro nějakou romantickou lásku, o flirtování mezi mužem a ženou ani nemluvě. Ale alternativní příležitosti se nehledají těžko.

Po pádu Talibanu, kdy se do vesnic vrátili velitelé i se svými zvláštními choutkami, pedofilie doslova vzkvétá. Problém je tak rozšířený, že vláda vydala nařízení, aby "chlapci bez vousů" - což je termín pro nezletilé hochy, nesměli vůbec pracovat na policejních stanicích, vojenských základnách a velitelských stanovištích.

"Zatímco muži se zase dvoří chlapcům, jen málokteří to dělají nepokrytě. Stále se cítíme zahanbeni před našimi bratry nebo rodiči," říká Faríd.

Nelituje prý toho, že se nechal přemluvit ke vztahu se svým starším přítelem. Na otázku, zda by si také začal s nějakým mladým chlapcem, odpovídá s úsměvem: "Právě nějakého hledám."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz