Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Divočina v Adršpachu skrývá masový hrob Němců, tvrdí starousedlík

  20:01aktualizováno  20:01
Mohla by to být ještě větší historická senzace než objevení masového hrobu na louce Budínka na Jihlavsku. Starousedlík z Dolního Adršpachu a někdejší zastupitel Václav Brukner tvrdí, že rokle Nad Spáleným mlýnem ukrývá desítky těl zavražděných sudetských Němců. Historici o tom ale nic netuší.

V rokli Nad Spáleným mlýnem se podle Václava Bruknera ukrývají desítky těl Němců zabitých na konci války | foto: Martin Veselý, MF DNES

Brukner říká, že se o němém svědku poválečného vypořádávání účtů dozvěděl už v 60. letech, když si chtěl coby nadšený horolezec postavit chatu v rokli Nad Spáleným mlýnem.

Tehdy mu nezávisle na sobě několik úředníků řeklo, že právě v těchto místech jsou pohřbeni Němci, s největší pravděpodobností civilní obyvatelé.

Válka v Adršpachu

Adršpach patří do území bývalých Sudet, tedy pohraničních oblastí, v nichž před válkou převládalo německé obyvatelstvo. Jeden z mnoha poválečných masakrů německých civilistů se stal i v okolí Adršpachu. U Bukové hory u Teplic nad Metují dva měsíce po konci války Češi postříleli 23 německých civilistů včetně žen i dítěte. Některé oběti možná stále leží v zemi, aniž by o nich někdo věděl.

"Nechci si to nechat pro sebe," říká Brukner, který tvrdí, že je schopný místo možného masového hrobu poměrně přesně označit.

Nikde není zmínka, říká historik

Historici dosud neměli o existenci hromadného hrobu tušení. Historik státního okresního archivu v Náchodě Jan Čížek kvůli tomu dva dny procházel literaturu o Adršpachu včetně vzpomínek původních německých obyvatel i kroniky.

"Poptával jsem se i kolegů, ale nikde není o podobné události ani zmínka," říká Čížek. Přesto existenci pohřebiště nevylučuje.

"Tehdy se mohlo stát cokoli, protože o lecčem z té doby se dlouho nemluvilo. Ale docela by mě to překvapilo. Vždyť například hromadná vražda Němců na Bukové hoře byla po válce celkem dobře zdokumentována. Po válce se dělaly i soupisy válečných hrobů, kde byly velmi často i hroby civilních obyvatel. Ale nikde o nějakém dalším velkém hrobě není ani zmínka," pokračuje historik.

Informace velmi zaujala Igora Nachtigalla, který pro Německý lidový spolek péče o válečné hroby Kassel exhumuje hroby. Od MF DNES si vyžádal veškeré informace i kontakt na Brucknera. Slíbil, že spolek nechá co nejdříve místo pod Spáleným mlýnem prozkoumat.

Brukner tvrdí, že na místě poblíž rozvalin bývalého mlýna možná leží v zemi desítky Němců. Ty sem prý někdy v červenci 1945 přivezla dvě nákladní auta odněkud z Trutnovska a mrtvé možná zakopali sami jejich kati.

O ničem se nezmínili ani Němci

Jana Čížka z náchodského okresního archivu ale zaráží, že o hrobu nemluví ani publikace, které vydávali v Německu bývalí starousedlíci z Adršpachu.

"Ti by si toho určitě museli všimnout," míní historik. Bruckner však namítá, že mrtví jsou pohřbeni v místech, kam nikdo nechodil, a že všichni pocházeli z okolí Trutnova.

Bývalá starostka Teplic nad Metují Věra Vítová, která se zasadila o Kříž smíření připomínající známý masakr na Bukové hoře, je překvapena, že existuje domněnka o dalším masovém hrobě.

"Od nikoho jsem o žádném masovém hrobě neslyšela. Vůbec mi to nejde dohromady. Ovšem o panu Brucknerovi bych nikdy neřekla, že si vymýšlí," říká zaskočeně.

Udivuje jí ale, že by se o tom nezmínil ani její otec. "Přitom byl u toho, když se vyšetřoval masakr na Bukové hoře. A když jsme usilovali o památník Kříž smíření, přišla nám k tomu tématu řada dopisů. Ani v jednom náznakem nebylo, že by se něco podobného v Adršpachu odehrálo," dodává bývalá starostka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz