Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uzbekistán a Turkmenistán pustí přes svá území zásobovací konvoje NATO

  10:40aktualizováno  10:40
Uzbekistán a Turkmenistán souhlasí s tranzitem zásobovacích konvojů NATO přes svá území. Aliance už několik týdnů intenzivně hledá nové zásobovací cesty pro své jednotky v Afghánistánu. Dosud hlavní trasa vedoucí přes Pákistán se stává stále nebezpečnější.

Z Uzbekistánu zásobuje své jednotky v Afghánistánu například Německo. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Uzbekistán dal svolení s tranzitem nevojenského nákladu do Afghánistánu," citovala agentura Interfax uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Zásobovací konvoje s nevojenským materiálem přes své území pustí i Turkmenistán.

NATO i Spojené státy už několik týdnů hledají alternativní cesty pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu. Stávající cesty především přes Pákistán, z přístavu Karáčí, přes Péšávar a Chajbarský průsmyk, jsou velmi nebezpečné a zásobovací konvoje se stále častěji stávají terčem útoků.

Právě tudy přitom poudí až 70 procent všech zásob a vybavení. Kvůli zvýšené aktivitě povstalců na pákistánsko-afghánské hranici navíc pákistánské úřady často zásobovací trasy uzavírají.

Američané navíc minulý týden přišli o strategicky důležitou leteckou základnu Manas v Kyrgyzstánu. Do šesti měsíců musí Spojené státy základnu opustit, což podle expertů může zkomplikovat americké plány na posílení svých sil v Afghánistánu. - Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření klíčové základny USA

NATO oznámilo, že útoky na zásobovací trasu sice nijak nepoznamenají alianční operace v Afghánistánu, ale Aliance raději vyjedná se sousedními státy větší dodávky zásob pro alianční jednotky přes jejich území.

Kromě Uzbekistánu, kde má zásobovací základnu pro své jednotky na severu Afghánistánu například Německo, a Turkmenistánu už s tranzitem nevojenského materiálu přes své území souhlasil například Kazachstán.

Navíc Rusko nedávno povolilo členským zemím NATO, Německu a Španělsku, dopravovat do Afghánistánu po železnici přes své území i vojenský materiál včetně zbraní. - Rusko dalo zelenou vojenským vlakům NATO mířícím do Afghánistánu

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Najdete na iDNES.cz