Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Většina pražských škol i přes výhrady poslechla magistrát a neučí

  9:14aktualizováno  15:29
Ve většině škol a školek v metropoli se kvůli omezené dopravě nevyučuje. Některé zůstaly otevřené, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení fungují mateřské a základní školy v Praze 6, 13, 16, 17, 18, 19, 20 a i v některých okrajových částech města. V úterý už by se měly školy otevřít.

Školy jsou na mnoha místech uzavřeny, děti se tam často nemají jak dostat. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

"Moje rozhodnutí o uzavření mateřských, základních a středních škol, učilišť a gymnázií platilo pouze pro pondělí. Nepočítám při zachování současného povodňového stavu, že by bylo nutné školy uzavírat i zítra, " uvedl radní Tomáš Hudeček pověřený kompetencemi primátora.

Většina městských částí se rozhodla respektovat nedělní nařízení pověřeného primátora Tomáše Hudečka, který kvůli záplavám a s nimi souvisejícím omezením MHD zrušil pondělní školní docházku ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích (více o zrušení výuky si přečtěte zde).

O tomto opatření se v noci živě diskutovalo na sociálních sítích, neboť magistrát ho vyhlásil až po 21. hodině. Pochybovali o něm i na některých radnicích.

"Byť nejsme o nutnosti uzavřít všechny školy přesvědčeni, rozhodnutí přerušit výuku, které vydalo současné vedení magistrátu, jsme akceptovali," uvedl například radní pro oblast školství Prahy 5 Michal Šesták. Je podle něj možné, že školy budou uzavřené i v dalších dnech.

Povodně 2013 ve fotografiích

V Praze 10 budou školy určitě uzavřené i v úterý, pro děti je v případě zájmu připraven náhradní program. Podobně postupuje většina městských částí. Školy a školky, které mají technické a personální možnosti, chtějí vyjít vstříc rodičům a o jejich děti se v případě nutnosti postarají.

Praha 4 například požádala ředitele ZŠ a MŠ, aby zajistili dohled nad žáky, kteří se dnes dostaví.

"Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program," řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

V Praze 1 jsou mateřské školy uzavřeny jen částečně, v Praze 8 zůstalo dokonce osmnáct školek v normálním provozu.

Některé školy fungují jako evakuační místa

Praha 15 zabezpečila omezený provoz ve všech mateřských a základních školách s výjimkou ZŠ Hostivař a ZŠ Hornoměcholupská. V Praze 22 nefunguje školní družina Matulka, děti jsou umístěny v budově ZŠ Jandusů.

Ministerstvo školství upozornilo, že ředitelé škol, kde nebude možné v důsledku povodňové situace organizovat řádné vyučování a provoz zařízení, mohou po dohodě se zřizovatelem přesunout výuku mimo postižené oblasti. V případě, že ještě disponují takzvaným ředitelským volnem, mohou ho využít v rozsahu do pěti dnů.

Pro školy, které už volné dny nemají, vyhlásilo ministerstvo k dnešnímu dni opatření.

"Toto opatření provádí úpravu organizace školního roku ve školách a školských zařízeních, které umožní po dohodě se zřizovatelem vyhlásit mimořádné volno pro žáky a studenty dotčených základních, středních a vyšších odborných škol po dobu nutnou k odstranění následků povodní," informoval mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Některých městských částí se omezení výuky nijak nedotklo, jednou z nich je i Praha 13. "Povodňová situace v centru Prahy se škol v Praze 13 nedotýká a k přerušení jejich provozu není důvod. Děti se normálně dostaví do školy," uvedl mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

To potvrdil i ředitel Fakultní základní školy při PedF UK Brdičkova Jan Šafir, kde se v pondělí normálně učí.

"Dětí dorazilo výrazně méně než v jiných dnech. Přišli ale všichni učitelé i kuchařky, takže provoz je normální," řekl ředitel. V okolí je podle něj relativně klid a funguje i doprava. "My jsme ve vyvýšené části Prahy, takže tady je to bez problémů," doplnil Šafir.

Povodňová komise také v Praze 6 rozhodla, že mateřské a základní školy v městské části zůstanou dnes pro děti otevřeny. Je to především kvůli potřebám rodičů. Výuka probíhat nebude.

"Podle zákona školy musíme označit, že se jedná o evakuační místo," řekl iDNES.cz mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Povodňová komise ale podle něj doporučuje, aby děti spíše zůstaly doma.

Fakulty omlouvají nepřítomnost, další ruší zkoušky

Povodňová opatření se dotkla i vysokých škol. "Vzhledem k aktuální situaci v centru Prahy se rozhodl krizový štáb a vedení Filozofické fakulty UK uzavřít své budovy v Praze a zároveň zrušit přijímací řízení dne 3. 6. 2013," uvedl děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Zůstaly tak zavřené budovy na Palachově náměstí, v Celetné ulici, Šporkův palác v Hybernské i v ulici U Kříže v Jinonicích. Filozofická fakulta ale není jediná. Na Přírodovědecké fakultě je zrušen studijní provoz včetně zkoušek a státnic a je uzavřena i Právnická fakulta. Povodňový režim je i na Matematicko-fyzikální fakultě, kde si povodně vynutily zrušení 6. ročníku Vědohraní.

"Všem studentům, stejně tak vedoucím pracovníkům, jsme zaslali informaci, že nepřítomnost z důvodu povodňové situace bude všem omluvena," uvedla již v neděli děkanka Pedagogické fakulty Radka Wildová.

Normální provoz zůstává na Fakultě tělesné výchovy a sportu i na Fakultě sociálních věd, kde se termíny přijímacích zkoušek se nemění.

"Zkoušky od 3. 6. probíhají ve všech budovách podle původních oznámení na pozvánkách," stojí na webu FSV UK. Pokud se studenti kvůli povodním nemůžou přijímacích zkoušek účastnit, je možné zažádat o náhradní termín zkoušky.

Pražské metro jezdí omezeně. Nahradily ho tramvaje a autobusy

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...Najdete na iDNES.cz