Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už zas nový ministr

  1:00aktualizováno  1:00
V lavině ministrů kultury se objevilo další jméno. Vzniklo stejně jako ta předešlá, to jest revolučním způsobem. Jen za revoluce vám v noci zavolají a vy jste ráno ministrem, který z kapes netahá koncepce či manažerský plán, jak by se na šéfa resortu slušelo, ale hesla, která ho právě napadla.

Jehličkovi dejme pokoj, je tam nový, třeba se chytí. | foto: David Port

Po Praze koluje mezi kulturními lidmi vtip: Vypni si mobil, hledají ministra kultury. Vznikl tak Jandák, Štěpánek, Třeštíková, Jehlička.

Jehličkovi dejme pokoj, je tam nový, třeba se chytí. Čeho se ale má chytit, není jasné. Jen tak od boku narychlo řekl "více peněz na památky"! Mohl také říci "větší prostor české básni" nebo absurdně "zlevním české romány".

Už rychlost, se kterou se ministři rodí, svědčí o tom, že žádný plán, žádný koncept, žádné ideje o "řízení kultury" mít nemohou.

Čeho se tedy mají chytat? Jandák se prosazoval rozvracením památkové péče a naivním pokřikem o bájných norských penězích pro kulturu. A jako by nebyl ministrem kultury, nýbrž ministrem těžkého názvosloví, varoval, komu že dá přes hubu. Jeho ministrování se dá shrnout: pobavil, byl to dobrý klaun.

Štěpánek nedopadl lépe, jen kultivovaněji. Nevybral si roli baviče jako Jandák, ale roli vážného intelektuála přeplněného moudrostí. Zcela nesmyslně a chaoticky destabilizoval Národní divadlo.

Aby i pobavil, obklopoval se poradci, na kterých bylo kulturní jen to, že by mohli být předobrazem pro postavu nekulturního kolohnáta v nějaké satiře.

Třeštíková, protože je jemnější, uprchla dřív, než to trápení opravdu začalo. Divit se nikomu z nich nemůžeme. Spadlo to na ně z nebe. Jejich jedinou vinou je, že podlehli lákavé nabídce se stejnou rozvahou, jako když si dítě hraje na doktora.

Výhodná sesle navíc
Vybrali je lídři, protože jsou  populární (herci) nebo mají velkou vážnost tvůrce (režisérka). Cílem nebylo, aby nějak šéfovali resort kultury, nýbrž to, aby těmito svými kvalitami pomohli získávat partaji oblibu u lidí.

Jandák se dokonce chvilku třepotal na vrcholu politické obliby – lidé si rádi pletou politiku se zábavou, protože legrace je jim pochopitelně bližší než nějaká správa věcí veřejných.

Třeštíková měla zadržovat úpadek lidovců. Hle jak ctihodnou umělkyni jsme pověřili, chvalte nás. To byl politický program, který jí přiřkli.

Ministerstvo kultury vzniklo za komunistů s cílem kulturu hlídat, potlačovat a násilím obracet v propagandu. Také organizovalo devastaci památek a maskovalo policejní teror proti církvím. Krom péče (či nepéče) o památky už žádný z těchto úkolů nevykonává, přesto existuje dál.

Sesle ministra se hodí pro koaliční vyjednávání – "dali jsme vám kultúru, tak mlčte". Ministerstvo proto nikdo jen tak nezruší. Přitom téma stát a církev patří svou logikou k ministerstvu vnitra (státní správa) a zahraničí (Vatikán), péče o památky je velká odbornost, kterou těžko může řídit náhodně vzniklý laik-ministr.

Chybí kulturní politika
Kultuře není ministerstvo k ničemu užitečné, naopak požírá z rozpočtu peníze, které by kultuře k něčemu být mohly.

Pravdivost těchto vět dokazuje trvalá a dlouhodobá neexistence jakékoliv kulturní koncepce, či postaru – kulturní politiky státu.

Ministři kultury jsou bezradní, improvizují s jediným úkolem: dělat naoko, že nějaké ministerstvo kultury existuje a že z toho kultura něco má.

Mnoho lidí si myslí, patrně oprávněně, že žádné ministerstvo kultury s nějakou státní politikou vůbec není zapotřebí. Pohrdlivost, se kterou se všechny vlády k němu staví, to dokazuje.

Za totality byla úloha tehdejšího protikulturního ministerstva jasná, dnes není jasné nic. Vznikají tak kuriózní ministři, nervózní chaoti, nebo spíš politováníhodné postavy, marně tápající v malostranském paláci: co mám vlastně pro tu kulturu dělat, když už jsem jejím ministrem?

Hezky ideu ministra kultury vystihl Jandák. Otáčivé hlediště tady bude, hotovo dvacet, rozhodl jsem. Myslel, že otáčivé hlediště je ta kultura a on její zachránce. Pro existenci ministerstva kultury je tato srandovní idea málo.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz