Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už tu vidím hochy z Dělnické strany, řekl ombudsman na chátrajícím sídlišti

  12:46aktualizováno  12:46
Ombudsman Otakar Motejl přijel do České Lípy, aby se osobně seznámil se situací na zřejmě nejhorším sídlišti v Libereckém kraji. Sídliště Sever, postavené v 70. letech pro zaměstnance Uranových dolů Hamr, chátrá, za celou dobu tu neproběhly žádné opravy. Majiteli, konsorciu CPI Group, tristní stav domů vyhovuje.

Ombudsman Motejl před panelovým domem na českolipském sídlišti Sever. (16. 6. 2009) | foto: MF DNES

Kvůli bezvýchodné situaci ombudsmana pozvala starostka České Lípy Hana Moudrá. "Je to atypický případ tím, jak podivně se chová majitel nemovitostí na sídlišti. Je to téměř programové znehodnocení lokality," popsal Motejl.

Panelové domy na sídlišti trpí - kromě toho, že nikdy nebyly opravovány - také tím, že se tu postupně vytváří ghetto romských obyvatel, kteří na zaplacení drahého nájmu často používají státní sociální dávky.

Představitelé firmy odmítli včera do České Lípy přijet. Na žádosti o společné jednání ze strany města i občanského sdružení zareagovali tak, že naplánovali schůzku "raději" do Prahy. Ombudsman Motejl naopak do České Lípy přijel.

Sešel se kvůli tomu s celým vedením města i se zástupkyněmi občanského sdružení Za klidný Sever, které bojuje za to, aby se společnost CPI začala o stav svých domů na sídlišti zajímat.

Sídliště Sever

- jde o zhruba 1 600 bytů, postavených v 70. letech pro lidi pracující v managementu tehdejších Uranových dolů Hamr
- byty nyní patří společnosti spadající do konsorcia CPI Group, jež "proslulo" podobným přístupem k bytům v Ústeckém kraji
- odpadky, výkaly, štěnice, svrab: tak domy popisují terénní pracovníci z odboru sociálních věcí a zdravotnictví
- domy nikdy neprošly žádnou opravou, udržovat je v kritickém stavu je pro majitele výhodné

"Byty se rozpadají. A nejenom byty - střecha, okna ve společných prostorách, praskají panely. A řada lidí už neunesla tuto situaci a odstěhovala se pryč. Jenže právě to majiteli domů umožňuje mít smluvní nájemné a tím na tom rejžovat daleko víc peněz, než od člověka, který měl regulované nájemné," popsala Monika Rejnartová, proč se společnosti CPI Group vyplatí udržovat domy v co nejvíce kritickém stavu.

Se situací se včera veřejný ochránce zatím pouze seznámil. "Musím se tomu věnovat delší dobu. Musím si nastudovat další materiály," řekl novinářům.

Jak moc jste se stačil s problémem českolipského sídliště seznámit?
Málo. Ta situace tady je trošku atypická, poměrně nová. Teď jsem dostal zevrubnou informaci od představitelů města a další věci si budu muset nastudovat.

Takže se tomu budete muset věnovat delší dobu?
Ano.

Řešil jste už ve své praxi podobný případ?
V tomto provedení se to skutečně jeví trošičku jinak než ve většině ostatních sídlišť. Je to skutečně podivné chování majitele těch panelových domů. Ty samy od sebe volají po tom, aby byly zlepšeny a lépe udržovány. Vypadá to, jako by to bylo téměř programové znehodnocení této lokality, což postihuje ty poctivé i méně poctivé uživatele. Pro mě je to trošku nová situace. Dostal jsem celou složku materiálů od občanského sdružení (Za klidný Sever - pozn.red.), což předpokládám doplní informace, které jsem získal od vedení města.

V čem je ten případ českolipského sídliště Sever jiný?
Společné má to, že je to majetek, který byl zprivatizován ne zcela šťastnou cestou. Ale jinak se chová majitel toho zprivatizovaného majetku, který zřejmě nechá postupně devastovat jednak přičiněním zubu času, jednak přičiněním některých obyvatel. Skutečně mi není jasné, jaký je perspektivní záměr majitele s tím sídlištěm. Čeho chce vlastně dosáhnout?

Plánujete, že povedete s majitelem nějaká jednání?
Předpokládám, že se s ním pokusím navázat kontakt. Je to tak trošku za hranicí mé působnosti, ale také si myslím, že mám právo se zeptat. Když mi řeknou, že mi do toho nic není, tak mi nezbývá, než to vzít na vědomost, a když mi něco řeknou, tak to budu vědět.

Vidíte alespoň nějaký směr řešení, když město do tohoto problému příliš zasahovat nemůže?
Možnosti města jsou velice obtížné, snad by se mohlo domáhat technických korektů. Ale ty technické korekty musí vykázat nějakým objektivním posouzením. A to je složité, protože musí být do té nemovitosti umožněn vstup, což musí umožnit majitel i uživatel. To jsou všechno komponenty psychologicky těžko zajistitelné. Tím spíše, že konečný produkt, tedy uložení majiteli, aby něco dělal nebo nedělal, může být ze strany majitele oddalováno prostřednictvím nejrůznějších obstrukcí a odkladů. Takže to je trošku taková hra na zlo. Musí tu být ochota a dobrá vůle včas zastavit devastaci a znehodnocení sídliště. I politicky je to velice nepříjemná situace. Já si dovedu představit ty hochy z té Dělnické strany, jak tady budou chodit okolo.

Takže příliš nástrojů na to, aby se devastace sídliště zastavila, tu není?
Tak něco se s tím dělat musí. Je to sice produkt unáhlené a nepříliš výhodné privatizace, takže problém vznikl už na začátku. Majitel si sem stěhuje kdekoho a tím vytváří problém i rodinám, které tu bydlely ještě před tou privatizací. Tohle je potřeba řešit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz