Už se ví, jaké budou maturity

  • 76
Ministerstvo školství už ví, jak budou vypadat takzvané "státní maturity". Svůj návrh představí i veřejnosti. Nová zkouška, stejná pro všechny střední školy v republice, bude povinně obsahovat češtinu, cizí jazyk a jeden volitelný předmět (na výběr bude matematika, občanská výchova, přírodovědně technický základ a informačně technologický základ).

Další tři předměty, z nichž se bude skládat druhá část zkoušky dospělosti, zůstanou v pravomoci škol. Původně se uvažovalo i o povinné matematice, ministerstvo však vyslyšelo obavy středních odborných škol, že jejich absolventi v ní nebudou mít dostatečné znalosti.

Podle nových pravidel se má začít zkoušet za pět let. Znamená to, že by se mohla týkat studentů, kteří nastoupí na střední školy už letos nebo příští rok.

Změnit maturitní zkoušku tak, aby bylo jisté, že znalosti absolventa gymnázia i odborné školy mají ve vybraných předmětech stejnou úroveň, se ministerstvo školství snaží od roku 1997.

Projekt už stál desítky milionů korun, žádnému ministrovi se však zatím nepodařilo protlačit Poslaneckou sněmovnou návrh nového školského zákona, který by změnu umožnil.

Nyní je ministerstvo optimistické. "V Poslanecké sněmovně jsem se nesetkal s odporem vůči státní části maturity. Tentokrát už by to mohlo projít," míní náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner. Opozice k návrhu výhrady nemá.

Nové státní maturity by mohly usnadnit přijetí na vysokou školu
Jednotná státní maturita, kterou připravuje ministerstvo školství pro všechny typy středních škol, má přispět ke zrušení přijímacích zkoušek na vysoké školy. Zda se tento záměr podaří naplnit, bude záviset na jednotlivých školách.

Podmínky přijímacího řízení jsou totiž věcí fakult. Právě ony si určí, zda budou sjednocený maturitní certifikát uznávat, či zda si uchazeče o studium prověří i vlastními testy. A vysoké školy zatím k záměru přistupují s rezervou. "Obecně ten návrh vítáme. Ale neznamená to, že bychom přijímací zkoušky zrušili. Maturitní vysvědčení by například mohlo nahradit první kolo přijímacích zkoušek - alespoň na většině oborů," tvrdí rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm.

Podobný názor má i rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Háček podle něho tkví v tom, že se nepočítá s povinnou maturitou z matematiky: "Vadí mi to, o použitelnosti maturitního vysvědčení bez zkoušky z matematiky pochybuji. Problém je také v tom, že ani já jako rektor nemohu nic takového vedením fakult nařídit. Je to v jejich rukou."

Zkouška z dospělosti má mít podle záměru ministerstva školství dvě části: státní a školní. Poprvé by tak měli maturovat studenti za pět let. Povinně složí zkoušku z českého a cizího jazyka a z jednoho volitelného předmětu. Půjde o základní stupeň znalostí. Student se bude moci sám rozhodnout, zda si v těchto předmětech složí i druhou, náročnější část zkoušky.

"Právě tady vidíme prostor pro jednotlivé vysoké školy. Řada z nich této možnosti využije a oznámí uchazečům o studium předem, do jaké míry bude brát v úvahu výsledky maturitní zkoušky. Student se pak rozhodne, zda se mu vyplatí složit si zkoušku vyššího stupně. Vstřícně se k tomuto záměru postavily například filozofické fakulty," řekl náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner.

Buzková: Věřím, že zákon projde
Po Janu Sokolovi a Eduardu Zemanovi je Petra Buzková už třetím ministrem školství, který se jednotnou státní maturitu pokusí protlačit parlamentem. Opozice proti státní zkoušce nic nemá: potíž je v tom, že jde o součást reformy celého školství. A na tu jsou názory různé.

Jaké si dáváte naděje, že to tentokrát vyjde?

Vzhledem k závažnosti tématu a věcné kvalitě předlohy věřím, že návrh v Poslanecké sněmovně nalezne širokou podporu napříč politickým spektrem. Návrh byl navíc pozměněn ve prospěch aktivnější role jednotlivých škol, takže se domnívám, že zákon má poměrně velkou šanci obstát.

Jednotná státní maturitní zkouška pro všechny typy středních škol by mimo jiné mohla umožnit i zrušení přijímacích zkoušek na vysoké školy. Jak to chcete prosadit?

Autonomie vysokých škol je nezpochybnitelná. Ale domnívám se, že nová podoba maturitní zkoušky může být výrazně objektivnější výpovědí o středoškolském studiu uchazečů. Přijímacím komisím vysokých škol by mohla do značné míry usnadnit jejich rozhodování.

Mimochodem, vysokým školám nikdo neukládá, že součástí přijímacího řízení musí být zkoušky, ministerstvo je ani zrušit nemůže. Vysoké školy budou zkrátka informovány, ale rozhodnou se podle svého.

Se zavedením státní maturity se nově objeví i možnost složit si zkoušku bez středoškolského vzdělání. Jakou bude mít certifikát hodnotu?

Rozhodně to není stejné jako maturitní vysvědčení. Půjde o certifikát potvrzující, že dotyčný splnil podmínky v systému maturitní zkoušky. Zvýší to pozici toho zájemce na trhu práce. Třeba když si udělá zkoušku z cizího jazyka. Je to trošku podobné nynější státní jazykové zkoušce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video