Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už nejsem hrdý, že jsem Čech, říká rekordní počet lidí

  14:40aktualizováno  14:40
Pocit národní hrdosti má stále méně obyvatel Česka, uvedla agentura STEM. "Rozhodně" ji cítí 24 % lidí, v součtu s těmi, kteří ji cítí "spíše" to činí 66 %. Jsou to nejnižší čísla od roku 1998, oproti loňsku představují výrazný pokles. Na historickém minimu je i sounáležitost s Evropou.

Hrdost na to, že jsme Češi, slábne. Ilustrační foto | foto: Radek PetrášekČTK

Tak málo lidí, kteří říkají "jsem hrdý, že jsem Čech", tu za posledních třináct let, co STEM zveřejňuje výsledky svých průzkumů, nebylo.

Přesné znění otázky bylo následující: "Jste pyšný na to, že jste občanem České republiky?" Odpovědí "rozhodně ano" dosud bylo vždy nejméně 31 %, přičemž v průměru to bylo 36 %. Poslední průzkum přinesl propad na 24 %.

Pokud počítáme součet odpovědí "určitě ano" a "spíše ano", nejnižší výsledek STEM hlásil v roce 1999 (72 %), průměr z posledních dvaceti výzkumů činil 80 %. Nyní je tento součet pouze 66 %.

"Aktuální průzkum ovšem svědčí o poměrně výrazném a v minulosti dosud nezaznamenaném snížení podílu těch, pro něž je české občanství zdrojem pýchy," konstatuje agentura.

Oslabila rovněž vazba Čechů na Evropu. Tu STEM neměří tak dlouho a je také otázkou, co si odpovídající pod otázkou "Cítíte Vy osobně sounáležitost s Evropou, cítíte se být Evropanem?" představí. Přesto je podíl kladných odpovědí, činící 64 %, nejnižším naměřeným.

Dvojího, tedy českého a evropského občanství, by využili čtyři Češi z deseti, zatímco šest takovou možnost jako přínosnou nevidí. Větší pýchu na to, že jsou Češi, a zároveň větší sounáležitost s Evropou vyjadřují voliči ODS a TOP 09, stoupenci ČSSD a KSČM jsou kritičtější.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz