Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už ne dojná kráva Vrbětice. Vláda uvolnila dalších 47 milionů korun

  13:34aktualizováno  13:34
Ještě na konci února ministr financí Andrej Babiš protestoval proti požadavku svého kolegy, ministra vnitra Milana Chovance, aby vláda uvolnila přes čtyřicet milionů korun kvůli likvidaci následků výbuchů ve Vrběticích. Po návštěvě na místě změnil názor a vláda v pondělí 47 milionů korun, hlavně na platy pro policisty a hasiče za přesčasy dala.

Ministr financí Andrej Babiš ve Vrběticích | foto: Facebook ministra vnitra Milana Chovance

Slova, kterými se 23. února Babiš pustil do Chovance, že si z Vrbětic udělal „dojnou krávu“, tak už neplatí. (o protestech Babiše více zde)

„Je to nevídaná katastrofa, která vznikla nezodpovědností Vojenského technického ústavu za našich předchůdců. Firma, kde vznikl ten problém, nikdy neměla dostat povolení k nájmu. Je to otázka, jak náš stát reguluje obchod se zbraněmi a vydává licence,“ řekl ministr financí a šéf ANO Babiš v pondělí v průběhu jednání vlády k tomu, že ministři vyhověli Chovancovu návrhu.

Výbuch skladu ve Vrběticích

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální tým policejního prezidia. Na místě pracují také pyrotechnici a policisté z různých krajů.

Vyskladňování areálu začalo 2. února. Trvat by mělo několik měsíců. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Část materiálu je převážena také do skladu v Květné na Svitavsku, který kvůli tomu úřady znovu otevřely.

Narážel tak na společnost Imex Group z Ostravy. Dva sklady, které si pronajala, loni na podzim ve Vrběticích ve Zlínském kraji vybuchly. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální policejní tým.

„Apeloval jsem na ministra vnitra, aby vyvinul maximální úsilí, aby se to odvezlo. Na místě jsme zjistili, že některé firmy Květnou ani nepotřebují. Byl jsem překvapen počtem vojáků, policistů a hasičů,“ řekl v pondělí Babiš. Počítá se totiž s převozem části uskladněné munice do znovu otevřeného skladu v Květné na Svitavsku.

Když se odvoz urychlí, zprovozní přístupové cesty k dalším skladům a prostor se oplotí, počet vojáků ve Vrběticích by se podle Babiše mohl radikálně snížit. Navýšení o 47 milionů korun v prvním pololetí má jít především na přesčasy policie, vojáků a hasičů. Pokrýt má podle ministra financí například i náklady na naftu nebo jídlo.

Ministr financí vyjádřil přesvědčení, že se odvoz munice z místa urychlí, a náklady by se tak ve druhém pololetí mohly snížit. Premiér Bohuslav Sobotka dodal, že vláda je připravena sanační práce financovat i nadále. Zbavit se rizika, které představuje nevybuchlá munice, podle něj může trvat několik měsíců až let.

Ministr financí Babiš změnil názor na Vrbětice po sobotní návštěvě:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz