Už je známa podoba znaku Zlínska

Zlín - Odborná komise vybrala podobu znaku a praporu Zlínského kraje, který vytvořil Miroslav Pavlů z Kelče. Ještě jej musí na svém příštím jednání schválit zastupitelstvo kraje. Ve znaku, který je rozdělen na čtyři části, jsou zastoupeny všechny oblasti kraje i symboly Moravy.

Ve čtvrceném štítu v modro – žluté (zlaté) kombinaci je v prvním poli znak země – moravská orlice na modrém podkladu.

Ve druhém poli je symbol Velké Moravy - patriarší kříž, položený na zavřenou knihu, coby připomínka přineseného křesťanství a vzdělanosti zásluhou věrozvěstů sv.Cyrila a Metoděje.

Ve třetím poli jsou  zkřížené valašky, radlice a vinný hrozen jako symbolika jednotlivých oblastí kraje - Valašska (Vsetínsko, Zlínsko), Hané (Kroměřížsko ) a Slovácka (Uherskohradišťsko).

Do čtvrtého pole je umístěna osmihrotá žlutá hvězda v modrém poli, které je převzata ze znaku města Zlína. Toto pole má obsahovat symboliku města Zlína, jako sídla kraje.

S vítězným návrhem, který vybrala odborná komise, se již seznámila krajská rada, která jej vzala na vědomí. Komise se na vítězné práci shodla jednoznačně. Kromě zastupitelstva musí ještě návrh posoudit parlamentní heraldická komise. Formálně nový znak Zlínskému kraji udělí předseda poslanecké sněmovny Václav Klaus.

Návrh Miroslava Pavlů splnil zadání soutěže a podle komise  je obsahově výstižný a výtvarně jednoduchý.

"Vybranou práci považuji skutečně za zdařilou. Je jednoduchá a přitom výstižná," řekl krajský radní Jiří Severin.

Návrh bude zveřejněn i na internetových stranách krajského úřadu na adrese www.kr-zlinsky.cz.

Autor vítězného návrhu obdrží finanční odměnu 20 tisíc korun, další účastníci soutěže získají pět tisíc korun.

Původní znak Zlínského kraje, který zlínští zastupitelé neschválili


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue