Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uvolněte svazky StB, žádá Senát

  23:42aktualizováno  23:42
Senát schválil návrh zákona, který má umožnit zpřístupnění většiny dosud neveřejných archivních materiálů někdejší komunistické tajné policie - StB. Návrh má přitom velkou šanci, že bude schválen i v Poslanecké sněmovně. Miroslav Macek (ODS) a Hana Marvanová (US) již dali najevo, že jejich strany zákon podpoří i ve sněmovně.

Pokud by zákon vstoupil v platnost, bude moci kdokoli starší osmnácti let  nahlédnout do dosud přísně tajných spisů, které představují statisíce stran.

"Tato novela sama o sobě neznamená vyrovnání se s minulostí. Je to jen malý krůček k poznání praktik StB," řekla senátorka Dagmar Lastovecká (ODS), která byla jedním z iniciátorů návrhu. Návrh počítá s tím, že by napříště byly přístupné dokumenty o činnosti všech složek StB včetně dosud nepřístupných archivů tajných služeb - vojenské kontrarozvědky a civilní rozvědky.

"Znamenalo by to, že pronásledované osoby by měly možnost zjistit maximum, tedy i rozkrýt jména spolupracovníků StB," řekla Lastovecká.

Dosud mohli poškození nahlédnout pouze do svých svazků, a pokud ty byly skartovány, měli prostě smůlu. Smůlu mají i emigranti, ti se do archivu rozvědky nedostanou vůbec.

Ministr vnitra Stanislav Gross se s odvoláním na své kvalifikované podřízené znovu vyjádřil skepticky k možnostem otevření archivů. Materiály StB byly roztroušeny po nejrůznějších institucích a ministerstvech. A zástupci rozvědky varovali před úniky informací o cizích státních příslušnících. Správci archivních fondů však jsou připraveni zákon respektovat, pokud bude schválen.

Senát schválil návrh velkou většinou - ze 73 přítomných hlasovalo pro 57 senátorů.

O archivy se ještě svede boj
Jedním z členů Senátu, který novelu podporoval a zároveň ví, že o její definitivní prosazení se ještě bude tvrdě diskutovat, je senátorka Dagmar Lasotevcká z Občanské demokratické strany.

"Myslím, že hlasování v senátu ukázalo velkou politickou vůli, ale lze předpokládat, že návrh ještě dozná změn," připustila včera po hlasování, v němž byla novela v Senátu přijata.

I odborníci totiž nejsou jednotni v tom, jak nejlépe zpřístupnit materiály, které mají mnohdy velkou hodnotu dokumentační. Problémem však bude fakt, že archívy jsou na nejrůznějších místech po celé zemi a pod různými institucemi.

"Můj názor je takový, že archiválie z doby před rokem 1989 by měly mít charakter materiálu zvláštního významu. Měly by mít jednotného správce a měly by být přístupny všem občanům," řekl svůj názor náměstek ředitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová plánuje, že v září její strana navrhne v Poslanecké sněmovně zřízení nové instituce, která bude pověřena zpřístupněním svazků Státní bezpečnosti.

"Měla by se jmenovat Institut pro dokumentaci doby totality," uvedla předsedkyně Unie svobody.

Jenže existují i opačné, skeptičtější názory.

"Osobně jsem v tomto smyslu velmi skeptický. Archivy jsou totiž už tak proseté, probrané a vlivnými skupinami vyčištěné, že se ze svazků nic nedozvíme," řekl místopředseda ODS Miroslav Macek.

Za jednoznačně přínosné však považují otevření archívů Státní bezpečnosti historikové. Ti dokonce nevylučují, kdyby novela definitivně prošla, objeví se nová odhalení či případně další zjištění dalších případů takzvaných zločinů komunismu.

Zpřístupnění archívů podpořil ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma i historikové Zdeněk Vališ a Karel Kaplan.

"Samozřejmě, že zpřístupnění archívních materiálů může napomoci historickému bádání. Ale důležité je, aby při studiu byly brány v úvahu všechny dobové souvislosti," řekl historik Karel Kaplan, který se zabývá historií poválečného Československa a takzvanými procesy padesátých let.

Snahy o zpřístupnění svazků Státní bezpečnosti přitom trvají od pádu komunismu. Teprve v roce 1996 byl přijat zákon umožňující přístup do svazků, ale jen velmi úzkému okruhu zájemců. Ti mohou dnes do svých svazků nahlížet v pardubickém archivu - každý měsíc tam do svazků nahlédnou desítky lidíé. Před rokem a půl se někteří politikové pokusili možnosti zpřístupnění rozšířit, ale tehdy ještě neuspěli.

V současné době existují takzvané Cibulkovy seznamy - tedy seznamy agentů StB, které v roce 1992 poprvé vydal někdejší disident Petr Cibulka. Jejich věrohodnost však nebyla dosud nikdy potvrzena.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Najdete na iDNES.cz