Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uvlnit se dá i sklo

  14:52
V příručkách o mikrovlnné troubě můžete najít informaci, že její vlny nepůsobí na sklo. Čeští vědci však dokázali, že kdo umí s elektromagnetickým zářením pracovat, může ho přimět i k tavení skla. Jejich originální postup může pozměnit tvář sklářského průmyslu v České republice i v zahraničí.

Mikrovlnnou troubu si vědec Milan Hájek koupil domů až letos. A přesto je světově uznávaným odborníkem na využití mikrovln. Nikoli ovšem v kuchyni, ale v chemické laboratoři, a také v průmyslu. Právě sem totiž mikrovlny přinášejí technologický převrat.

"Domů jsem dřív mikrovlnnou troubu nechtěl, protože jídlo z ní za moc nestálo," říká Milan Hájek. "Teď už ale i kuchyňské mikrovlnky jsou mnohem kvalitnější, mají kontinuálně měnitelný výkon, takže se v nich dá připravit i jídlo vynikající kvality."

A podobně, jako se vylepšila technika v kuchyni, jsou nyní lepší i další přístroje, které mikrovlny využívají. I ty, které vymyslel právě Milan Hájek v Ústavu chemických procesů Akademie věd v Praze. Nejvíc je hrdý na svoji mikrovlnnou sklářskou pec. Je to světový unikát, který se v nejbližší době dostane do výroby.

Pro umělce i velkovýrobu
"Už na ni máme řadu objednávek. Nejvíc z USA, kde je spousta malých skláren a kde si mnozí výtvarníci dělají sklo pro svoji potřebu sami. Ale zřejmě od nás mikrovlnnou pec odkoupí i známý český sklářský podnik," říká Milan Hájek s tím, že název onoho českého podniku, který se chystá změnit tradiční výrobu skla, zatím nechce prozradit.

Mikrovlny přinášejí do sklářství nové možnosti. V klasické sklářské peci se taví sklářský písek společně s vápencem, sodou a dalšími přísadami a soda reaguje přímo s pískem, takže vzniká průhledná sklovitá hmota.

Pec Milana Hájka pak funguje trochu podobně jako mikrovlnná trouba v kuchyni: sklářské suroviny jsou v ní vystaveny účinku mikrovln. V nich se ze sody nejdříve tvoří oxid sodný a ten pak prudce reaguje se sklářským pískem. Výsledkem je sklo vyšší třpytivosti. Proč? "To ještě nevíme. Na mikrovlnné chemii je krásné právě to, že dosud neznáme všechny její zákonitosti. Teprve je objevujeme a je to krásné dobrodružství," libuje si Milan Hájek.

Unikátní tavení skla je toho příkladem a ukázkou, že v Ústavu chemických procesů se v tomto dobrodružství poznání vyznají. Právě sklo se totiž za běžných podmínek v mikrovlnném poli nerozpálí ani za nic.

Mikrovlnná sklářská pec ušetří třetinu energie, nevypouští téměř žádné toxické zplodiny, a ještě se u ní líp pracuje, protože nežhne takovým vedrem jako běžná sklářská pec. Výhody uznávají i lidé spojení s klasickou výrobou skla. "Zdá se, že mikrovlnná pec půjde skutečně využít pro ruční výrobu skla, ale i k výrobě technického skla," soudí nezávislý konzultant sklářského průmyslu Karel Pešek z Nového Boru. "Možná by se dalo uvažovat i o uplatnění při zatavování nebezpečných odpadů do skla, kde jsou bezpečně izolovány od okolí," zamýšlí se Josef Štrojsa, hlavní technolog podniku Severosklo Kamenický Šenov.

Diamanty z mikrovln
Chemici si výhody využití mikrovln uvědomili koncem osmdesátých let. Tehdy zjistili, že v mikrovlnné troubě mohou uskutečnit i reakce, které jsou jinak v laboratoři obtížně proveditelné, či dokonce nemožné.

Způsobuje to například skutečnost, že látky v mikrovlnném poli mají jinou teplotu varu (voda v ní například vře až při 104 stupních Celsia), a pod tlakem je možné přehřátí ještě vyšší. Tím se chemické reakce dají výrazně urychlit.

V praxi se už dnes mikrovlny používají v průmyslu třeba pro vysoušení dřeva, textilu a papíru. Využívají se i při výrobě průmyslových (a tedy nijak hezkých) diamantů.

Mikrovlny přemění plyn, obvykle metan, v plazma a v něm obsažený uhlík se pak usadí na určeném místě, kde vytvoří diamantovou strukturu.

Ve stockholmském metru zase mikrovlny pomáhají svítit. Pod jejich vlivem se totiž výbojková trubice naplněná sírou rozzáří jasem, který svými parametry odpovídá dennímu světlu.

Na dalším využití mikrovln bude ve spolupráci s průmyslovými podniky pracovat i Centrum mikrovlnné technologie při Ústavu chemických procesů Akademie věd, které bylo zřízeno 7. června. "Nechci předbíhat, ale řekl bych, že mikrovlnná sklářská pec je jen začátek a že ještě budeme mít průmyslu co nabídnout," říká Milan Hájek, který nově vzniklé centrum vede.

Co to jsou mikrovlny?

Mikrovlny jsou elektromagnetické záření kmitající rychlostí 300 milionů až 300 miliard kmitů za vteřinu (s milimetrovou nebo až decimetrovou vlnovou délkou). Toto záření působí na látky, v jejichž molekulách jsou elektrony rozděleny nesouměrně, takže jeden konec molekuly má kladný a druhý záporný náboj. V elektromagnetickém poli se kladný a záporný pól orientují v určitém směru, a když se pole rychle mění (kmitá), vytváří neustálá změna orientace pólů teplo. Sloučeninou, která se takto dobře ohřívá, je voda. Právě proto je mikrovlnná trouba vhodná do kuchyně - voda je totiž obsažena v každém jídle, v mikrovlnném poli se rozehřeje a od ní se ohřejí i další složky potraviny. Nejdříve se mikrovlny využívaly v radarech. Do kuchyní poprvé pronikly před třemi desetiletími, do vědeckých laboratoří pak koncem osmdesátých let.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Seniora málem zabil a ukradl mu plnou peněženku. Násilník dostal šestnáct let

9. května 2024  14:53

Soud ve čtvrtek vyměřil 16 let vězení se zvýšenou ostrahou třicetiletému Janu Čuporimu, který loni...

Kadyrov se chlubil taháním auta. Má svaly z kamene, chválila Simonjanová

9. května 2024  14:49

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov se ukázal na videu, kterak tlačí auto. Jeho údajnou sílu vyzdvihla...

Na dvě seniorky spadla zeď zámeckého parku v Pacově, jednu vážně zranila

9. května 2024  14:29

Ke zranění dvou seniorek došlo ve středu o státním svátku v Pacově na Pelhřimovsku. Na dvě ženy...

Nový ukrajinský rekord: aby zasáhl rafinerii, urazil dron 1500 kilometrů

9. května 2024  14:03,  aktualizováno  14:27

Sledujeme online Nejméně osm lidí utrpělo zranění v ruské Belgorodské oblasti po dronovém útoku, který Rusko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...