V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo. Ilustrační foto.

V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Uvězněného gaye „léčili“ za Franka elektrošoky, teď dostal odškodnění

  • 15
Španělský soud přiřkl Antoniu Ruizovi odškodnění ve výši čtyř tisíc eur (přes 100 tisíc korun) za to, že ho frankistický režim v 70. letech věznil kvůli jeho homosexuální orientaci. Ruiz strávil ve vězení, kde ho "léčili" elektrošoky, tři měsíce.

Ruiz je prvním Španělem, kterého vláda za podobné příkoří odškodnila. "Jsem přesvědčen, že se mi podobného odškodnění dostalo jako prvnímu člověku ve Španělsku, a možná i v Evropě nebo na světě. Cítím obrovské potěšení, že spravedlnosti bylo učiněno za dost," řekl po zveřejnění soudního verdiktu padesátiletý Ruiz.

V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo.

Frankův režim

Francisco Franco vládl Španělsku od roku 1939 až do své smrti v roce 1975. Režim, který historici označují jako klerofašistický, byl charakteristický tvrdým přístupem k menšinám. Zákony prosazovaly velmi konzervativní roli ženy ve společnosti - její místo bylo hlavně v rodině a v péči o děti. Ženy se nesměly stávat soudkyněmi, za mimomanželské vztahy jim hrozilo vězení. Až do 70. let potřebovala žena ke zřízení bankovního účtu souhlas svého otce nebo manžela. V roce 1954 byl přijat zákon, který definoval jako trestné činy pedofilní i homosexuální chování, a také prostituci.

Zdroj: Wikipedie

Ruiz, původem z Valencie, je prezidentem asociace bývalých vězňů, kteří trpěli pod nadvládou Franciska Franka kvůli své sexuální orientaci.

"Po třiceti letech od dekriminalizace homosexuality tak naše menšina konečně získává zpět svou důstojnost, o kterou nikdy neměla přijít tak ponižujícím způsobem," reagovalo sdružení v oficiálním vyjádření.

Muže udala policii v roce 1976 jeptiška, která žila v domě s rodinou Ruizových. Tehdy sedmnáctiletý Ruiz ve vězení strávil celkem 94 dní.

Podle tehdejšího práva byli homosexuálové společensky nebezpeční vyvrhelové a žalář měl jejich sexuální orientaci napravit.

"Byla to doba elektrošoků. Homosexuály se snažili ‚léčit‘ tím, že mu promítali obrázky mužů a žen a proud do něj pustili, kdykoli se na plátně objevil muž," popsal hrůzné zážitky Ruiz. Po návratu z vězení byl více něž rok ve vyhnanství.

Asociace bývalých vězňů bojuje za odškodnění svých členů od roku 2004. V soudní při je momentálně dalších 185 lidí, kteří zažili kvůli své homosexuální orientaci během Frankova režimu útlak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video