Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vazba pro rváče z Duchcova? Krajský soud ji nařizuje zřídka, říká soudce

  11:20aktualizováno  11:20
Romové, kteří napadli manželský pár v Duchcově, zatím zůstávají na svobodě. Řadu čtenářů i blogerů iDNES.cz to rozhořčilo, někteří z demonstrantů z toho dokonce vinili tamější starostku. "O vazbě ale rozhoduje soudce. Nařídí-li místo ní nějakou náhradu, lze se odvolat," říká o postupu teplický soudce Miroslav Čapek.

Brutální útok vzbudil hněv místních obyvatel. A také nepochopení, jak to, že nejsou útočníci, pokřikující při svém útoku rasistická hesla, ve vazbě. | foto: Repro MF DNES

Jak funguje celá procedura? Je to tak, že policisté vazbu navrhnou, státní zástupce návrh může předat soudci a ten vazbu buď schválí, nebo neschválí?
Terminologicky přesně státní policista podá státnímu zástupci podnět na uvalení vazby na osobu zadrženou v cele předběžného zadržení a obviněnou z nějakého trestného činu. Státní zástupce podnět přezkoumá, a dospěje-li k závěru, že je důvodný, podá k místně příslušnému okresnímu soudu návrh na vzetí do vazby. Předloží k tomu koncept vyšetřovacího spisu a důvody, pro které vazbu navrhuje.

Žalobce se obrátil na krajský soud

Vadí mu, že okresní soud neposlal útočníky do vazby

Co se děje pak?
Soudce nařídí vazební zasedání, na což má lhůtu 24 hodin od podání návrhu na vzetí do vazby státním zástupcem. Vazební zasedání je ze zákona neveřejné, účast obhájce nebo státního zástupce není povinná. Soudce vyslechne obviněného, ten se vyjádří k návrhu na uvalení vazby. Soudce rozhodne, zda vazbu uvalí, nebo ne.

Zadržený, na nějž je uvalena vazba, obhájce dostane. Pokud už zadržený má obhájce, mohou se spolu poradit, jestli si podají, nebo nepodají stížnost.

Pokud soudce vazbu neuvalí - což se stalo v případu útoku v Duchcově - je proti jeho rozhodnutí nějaký opravný prostředek?
Obecně platí, že proti rozhodnutí soudce o propuštění zadrženého na svobodu není žádný opravný prostředek přípustný ani ze strany obviněného, ani ze strany státního zástupce. Ale pokud soudce nahradí vazbu nějakým jiným institutem, například probační a mediační službou (i to je případ duchcovských útočníků, pozn. red.), zárukou důvěryhodné osoby, přijetím písemného slibu, kauce a podobně, v tu chvíli státní zástupce může opravný prostředek podat, pokud s nahrazením vazby nějakým z těchto náhradních institutů nesouhlasí a pokud trvá na tom, aby ta osoba skutečně šla do vazební věznice.

Podobný případ jsme tu už měli - okresní soudkyně neuvalila vazbu, propustila ze zadrženého proti písemnému slibu. Dotyčný odkráčel od soudu za naštvaného pohledu policistů, státní zástupce si podal stížnost, šlo to na Krajský soud v Ústí nad Labem a ten dospěl k názoru, že vazební důvody jsou dány. Policisté pro dotyčného dojeli a vzali ho do vazební věznice. Taková praxe ale nebývá častá, jsou to spíš výjimky.

Co při rozhodování o vazbě hraje roli? Soudce určitě zvažuje riziko útěku, možné ovlivňování svědků či pokračování v trestné činnosti...
Státní zástupce, pokud se chce dobře připravit, samozřejmě zkoumá otázku majetkových poměrů dotyčné osoby, jestli má nějaké vazby do zahraničí, jestli jsou v EU či mimo ni, jestli má v zahraničí majetek či zázemí...

Vazba může být útěková, koluzní či předstižná. Důvodem pro tu první může být obava, že by dotyčný mohl uprchnout nebo se před trestním řízením skrývat. Třeba když mu hrozí vysoký trest, což v případě těžkého ublížení na zdraví hrozí (dle judikatury Ústavního soudu se to týká trestných činů s horní hranicí sazby osm let, při těžkém ublížení na zdraví je sazba 2-10 let, pozn. red.).

Důvodem koluzní vazby je riziko ovlivňování svědků, ale musí tam být konkrétní okolnosti, které už se staly. Jenom obava, že by mohl na svědky zadržený působit, na vazbu nestačí. Musí třeba vyplývat z odposlechů, že se domlouvali, kontaktovali. Obavu z opakování trestné činnosti státní zástupce musí odůvodnit například tím, zda už byl dotyčný za podobnou trestnou činnost v minulosti projednáván či stíhán, nebo tím, že je ve funkci, v níž by mohl v činnosti pokračovat.

Je při rozhodování o vazbě nějakou výhodou zadrženého, pokud je mladistvý?
U něj se hledí na to, zda nemůže být vazba nahrazena umístěním do detenčního zařízení, třeba diagnostického ústavu.

Uznal tedy soudce tím, že neuvalil na pětici z Duchcova vazbu, že důvody k ní - například riziko opakování trestné činnosti - nejsou?
Nechci se vyjadřovat ke konkrétnímu případu. Obecně je ale třeba rozlišovat mezi tím, když soudce vazbu odmítne "načisto", a tím, když místo ní nařídí nějaký jiný institut, tedy například peněžitou záruku, domácí vězení, dohled probační a mediační služby, odevzdání cestovního pasu a podobně.

Omluva útočícího mladíka z Duchcova:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečasová zneužila Vojenské zpravodajství, rozhodl nepravomocně soud

Soud s Janou Nečasovou a trojici zpravodajců v kauze zneužití Vojenského...

Bývalá spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová, v té době Nagyová, dostala podmíněný trest za to, že...

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...

Řidičku po vážné nehodě záchranáři oživili, později při převozu zemřela

Řidička sjela na Šumpersku do potoka a narazila do mostku, v nemocnici následně...

Tragická nehoda se stala ráno na Šumpersku. Řidička zde vyjela ze silnice, narazila do mostku a utrpěla velmi vážná...Najdete na iDNES.cz