Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Utržené lodě už mosty neohrožují

  2:41aktualizováno  2:41
Na rozvodněném Labi mezi Mělníkem a Roudnicí se utrhlo sedm plavidel. Pět lodí se zachytilo v Kopystech. Remorkér se třemi stovkami tun kamení odstřelila těsně před litoměřickým mostem jednotka rychlého nasazení (URNA). Poslední plavidlo roztrhal výbuch pod Střekovem. Od šesti hodin večer je kvůli rozvodněnému Labi odříznuto od okolí severočeské město Děčín. Voda přitom ohrožuje i Nový most, který slouží jako jediné silniční spojení mezi oběma břehy.

"Přes zdymadlo těsně před poslední utrženou lodí proplul pravděpodobně návěs kamionu. Ten by ale neměl mosty ohrozit, protože je lehký," řekl iDNES dispečer ústeckého krizového štábu. Podle krizového štábu by po Labi směrem do Ústí měla plout ještě jedna menší lod. Hladina Labe se ve městě stále zvyšuje. Ráno se čeká, že dosáhne až 11 metrů.

Odstřel plavidel byl zorganizován velmi rychle. "URNA byla na místě za 25 minut po výzvě severočeského hejtmana," řekl po zasedání krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Na palubě jedné z lodí byla tříčlenná posádka. Nikdo nebyl zraněn.

Děčín zavřel mosty
Podle mluvčího okresního úřadu Jana Sembdnera musí radnice urychleně evakuovat nejméně 1600 obyvatel. Úřady dosud přemístily dvě stovky lidí.

Stěhování obyvatel z ohrožených lokalit bude pokračovat celou noc. Většina lidí zřejmě skončí u svých příbuzných a známých, uvedl Jiří Rous z tiskového oddělení děčínské radnice. Lidé z rizikových oblastí na levém břehu města se mají shromažďovat na Mírovém náměstí, na končené zastávce hromadné dopravy v Chrochlicích a v ulici Na Pěšině v Bynově. Na pravém břehu jsou místa k evakuaci na Masarykově náměstí, na končené stanici na Starém Městě a na konečné v Nebočadech.

Jediné spojení mezi oběma břehy bude po uzavření Nového mostu zajišťovat železniční most. Vlak po něm bude jezdit jednou za půl hodiny mezi hlavním a východním nádražím. S těžkou technikou přijelo na pomoc 20 vojáků z Mariánských Lázní.

Ústí nad Labem: Řeka je na devíti metrech
V severočeské metropolí Ústí nad Labem je řeka ve výšce devíti metrů. "Voda už zatéká do vchodu hlavního nádraží, které je za vysokým náspem," hlásí zpravodaj MF DNES. V Ústí nad Labem očekávají, že voda vystoupá až na dvanáct a půl metru.

"V poledne záchranáři uzavřeli Benešův most, zaplaveny jsou cesty také k novému Mariánskému mostu," informoval zpravodaj.

Nyní je centrum města pro silniční dopravu neprůjezdné, zavřeny jsou i dva mosty přes Labe, řekl mluvčí ústeckého magistrátu Martin Knotek. Jediná možná doprava mezi oběma břehy je přes železniční most.

Polovina středu města včetně naší redakce je bez proudu, hlásí zpravodaj MF DNES. Dobrovolníci stavějí protipovodňové zábrany u kostela svatého Vojtěcha.

I místní teplárna vstojí. "Byla učiněna veškerá ochranná opatření jak u našich odběratelů, tak na našem zařízení," řekl generální ředitel společnosti Gilles Humbert. Podle mluvčího ústeckého magistrátu Milana Knotka se tak přeruší dodávky teplé vody pro většinu z téměř 100 tisíc obyvatel města.

Stoupající hladina Labe již začala zaplavovat i areál největšího domácího výrobce průmyslových hnojiv, lovosické Lovochemie. V okrese je uzavřeno na 30 silnic.

Z Ústí do Děčína vede objížďka přes obec Libouchec a Jílové. Řeka odřízla i most v Litoměřicích. Ochromena byla i dálnice D8 Praha-Teplice, kde se protrhl most.

Z Ústí do Děčína vede objížďka přes obec Libouchec a Jílové.

Střední Čechy: Problémy čekají Mělník
Velká voda z Prahy dorazí podle krizovézo štábu do osmi až dvanácti hodin do středočeského Mělníka. Tuto informaci ale dispečink Povodí Vltavy nechtěl potvrdit. "K tomu se naši odborníci nebudou vyjadřovat. Nefungují nám stanice po proudu do Mělníka. Máme informace naposledy z Chuchle," řekl iDNES pracovník dispečinku.

I na dalších místech středních Čech se během dne voda rozlévala do okolí. Obyvatelé desítek obcí a osad v kraji byli bez elektřiny, část Středočechů i bez plynu.

V Kralupech nad Vltavou řeka zaplavila další části města. Proud rozvodněné Vltavy tam údajně strhl osobní vůz s řidičem. Záchranáři našli pouze prázdné auto. Řidič se pohřešuje, informovala zpravodajka MF DNES. Očitý svědek dle ČTK vypověděl, že auto s mužem zmizelo pod vodou, řidič však na hladinu nevyplaval.

Pod vodou je i místní Kaučuk, kde je hladina už i před administrativní budovou. Ve starých Neratovicích na Mělnicku začali dopoledne evakuovat zhruba stovku lidí, své domovy bude muset zřejmě opustit asi dalších 500 lidí. Labe dopoledne zaplavilo i část areálu místní Spolany. Pod vodu se dostala část továrny, v níž jsou jen prázdné technologie.

Voda z Labe zaplavila i zámek v Liběchově na Mělnicku. Voda je v přízemí objektu. Pracovníci zámku stihli všechny exponáty přemístit do vyšších pater.

Záplavy hrozí i Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy v okrese Praha-východ. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové byla provedena všechna opatření, která mají vyloučit radiační a chemické nebezpečí.

Kvůli záplavám zůstává v tuzemsku nadále mimo provoz sedm hraničních přechodů. Neprůjezdné jsou přechody Cínovec, Moldava, Hřensko a Nová Bystřice na severu Čech, Nová Bystřice a České Velenice v Jihočeském kraji a Hatě a Hevlín na jihu Moravy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz