Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Utrať psa z ulice, získáš úlevu na dani, láká občany mexický starosta

  14:24aktualizováno  14:24
V Mexiku se rozproudila diskuse ohledně kontroverzního návrhu vedení jednoho města v severní části země. Radnice nabízí úlevu na dani za každého utraceného psa, jichž se po ulicích potulují tisíce. Ochránci zvířat jsou proti, takový návrh podle nich může vyvolat "psí masakr".
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Podle starosty města San Luis Rio Colorado, které leží ve státě Sonora nedaleko hranic s USA, vybíjení psů zabrání šíření nemocí a epidemií. Městem se totiž potuluje na sedmdesát tisíc osamocených zdivočelých psů, tedy zhruba jedno zvíře na dva obyvatele severomexického města.

A to je podle starosty Manuela Baldenebra nepřijatelné. Navrhl proto, že si lidé budou moci za každého utraceného psa z ulice odečíst z daní částku v přepočtu okolo 280 korun. Nabídka platí už několik let, teprve teď ale vzbudila rozhořčené reakce, hlavně na sociálních sítích typu Twitter nebo Facebook.

Ozvali se umělci, intelektuálové a řada organizací na ochranu zvířat. Starosta bouřlivé reakce považuje za politický komplot svých oponentů. Britské stanici BBC svěřil, že nabídka platí už dva roky, podivná vlna odporu se vzedmula až nyní. Návrh může podle mnohých vyvolat "psí masakr".

"Upřímně, nejsem zabiják psů. Kritizují mě jen z politického hlediska, žádné vybíjení neexistuje. Kritizují mě, protože nechci, aby psi šířili nemoci a epidemie," řekl Baldenebro a dodal, že za dva roky jeho správy bylo utraceno 17 tisíc potulných psů, většinou městem placenými rasy. Nabídka na slevu podle něj byla využita jen ve 450 případech.

Tristní ochrana zvířat

Kontroverzní kauza ale vyvolala i řadu otázek ohledně práv zvířat v Mexiku. Podle aktivistů je případ ze San Luis Rio Colorada ukázkou, jak špatně funguje ochrana zvířat.

Osm mexických států z dvaatřiceti týrání psů neřeší vůbec a ve většině ostatních se bití a trápení zvířat stíhá nepatrnou pokutou, uvedl zakladatel neziskové organizace Protección del Perro Callejero (Ochrana pouličních psů) Antemio Maya. "Většina uplatňuje jen nejzákladnější zákon, ale alespoň že něco," řekl aktivista, podle kterého je v Mexiku asi 16 milionů psů, z nichž deset milionů žije na ulici.

San Luis Rio Colorado, Mexiko

San Luis Rio Colorado, Mexiko

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz