Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sociolog: Útoky na cizince v ČR jsou excesy, společenské klima se mění

  1:00aktualizováno  1:00
Jedni uprchlíkům nebo lidem, kteří jim pomáhají, nadávají, někteří na ně dokonce útočí. Druzí se jim snaží naopak pomoci. Spory názorových oponentů, jak se postavit k uprchlické krizi, se v posledních týdnech přesunuly z internetu do příběhů konkrétních lidí přímo v českých ulicích.

Studentka teplického gymnázia Eman Ghaleb. | foto: archiv Eman Ghaleb

K jejich aktérům paří i třiadvacetiletá dívka s libanonsko-palestinskými kořeny. Ač žije od narození v Česku a má české občanství, musela minulou neděli přestát v pražské tramvaji fyzický útok. Přišel poté, co si v arabštině vyprávěla s osmiletou nevlastní sestrou, kam půjdou odpoledne do kina.

Někde na pomezí pražských Nuslí a Vinohrad na ni nejprve začala jedna ze spolucestujících žen křičet, co si to dovoluje, a pak jí dala ránu pěstí. „Co jsme vám udělaly?“ ozvala se napadená česky, čímž prý útočící spolupasažérku viditelně zaskočila.

Na policii incident nakonec nenahlásila. Než měla příležitost, byla žena, o níž si už pamatuje jen to, že měla černé oblečení, dávno pryč. Dnes už se s nepříjemným zážitkem vyrovnala. „Desítky podpůrných zpráv, které jsem dostala i od úplně neznámých lidí, mi velmi pomohly,“ říká s odstupem času.

Za podporu možná až stovkám lidí děkovala na konci minulého týdne také sedmnáctiletá Eman Ghaleb. Je z Jemenu, v Česku žije od pěti let a na hlavě nosí šátek. Odpůrci islámu se na konci minulého týdne pokusili zařídit její vyloučení z gymnázia, do něhož v Teplicích chodí.

E-maily řediteli

Vymysleli kampaň a řediteli školy Zdeňku Bergmanovi naposílali desítky mailů s výzvou, aby Eman vyloučil (více čtěte zde). Kvůli šátku, jímž podle nich porušuje školní řád a propaguje muslimskou víru. „Vyzývám Vás k tomu, abyste tuto studentku vyloučil, jelikož představuje nebezpečí pro další studenty,“ píše se v jednom z e-mailů.

Jenže ředitel Bergman na e-mailovou kampaň nezareagoval tak, jak by si jejich odesílatelé přáli. Za - podle jeho slov - slušné a bystré děvče se postavil. „Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo,“ ocitoval ve svém vyjádření židovský Talmud.

Tlaku agresivní kampaně musí odolávat i ředitelka pardubického mateřského centra Olga Pavlů. Centrum totiž kromě jiného organizovalo sbírky na pomoc uprchlíkům a od té doby má problémy. Vyvrcholily tím, že budovu centra polili neznámí útočníci červenou barvou připomínající krev a Pavlů ještě vystavili falešné parte (psali jsme zde). Případ vyšetřuje policie a ředitelka Pavlů se s nepříjemnostmi snaží vyrovnat.

„Ta vlna solidarity, která nás po útoku zaplavila, nám vlastně dodala ještě víc síly dělat dál to, co děláme,“ oceňuje spontánní reakci veřejnosti.

Podle sociologa Romana Vida z Masarykovy univerzity jde o excesy. „Vliv na ně má měnící se klima ve společnosti,“ tvrdí. To podle něj úzce souvisí s působením médií, sociálních sítí i některých politiků.

„Tyto kanály vytvářejí atmosféru, jež u některých může legitimizovat útoky ať už na uprchlíky, nebo na jejich příznivce,“ dodává. Člověk totiž právě jejich prostřednictvím může dospět k názoru, že vyhrocené postoje jsou ve společnosti většinové, a tudíž ospravedlnitelné.

„Jednotlivé útoky vyvolávají zase velmi silné odezvy na druhé straně názorového spektra,“ vysvětluje reakce na podporu obětí jednotlivých útoků jako opačné póly téhož vyhroceného jevu. „Díky emocím, které s tím jsou spojeny, pak nejvíce zajímají média, a jsou tedy nejvíc vidět,“ říká také sociolog.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz