Útok v Iráku zranil desítky Američanů

  • 29
Výbuch nálože zranil v Iráku čtyři desítky amerických vojáků. Auto s výbušninami mířilo do jejich základny v Tal Afar západně od Mosulu. Explodovalo, když se ho hlídka u brány snažila zastavit střelbou. Mohutný výbuch otřásl také sunnitskou mešitou v metropoli Bagdádu.

Exploze se rozlehla krátce po východu slunce. Podle AP zasáhla dvůr svatostánku raketa. Úřady hlásí tři mrtvé a dva zraněné.

"Útočníci nemají co do činění s žádným náboženstvím. Jsou to obyčejní kriminálníci," řekl místní imám Farúk Chamis.

V posledních hodinách nešlo v Iráku o ojedinělé incidenty. Čtveřice útočníků zastřelila v Mosulu Američana, který hlídkoval u čerpací stanice. Ozbrojenci pálili z projíždějícího auta. Voják byl na místě mrtev, píše AP.

Několik hodin poté u severoiráckého Mosulu najelo auto s vojenskou hlídkou na bombu. Exploze zranila tři muže. Jiný výbuch zabil iráckého policistu, který se snažil zneškodnit nástražný systém u vládní budovy v Bakúbě, uvádí AP.

MRTVÍ VOJÁCI V IRÁKU
od invaze
20. března
Spojené státy - 448, Velká Británie - 52, Itálie - 17, Španělsko - 8, Dánsko, Ukrajina, Polsko - po 1

Tři Američané zahynuli při nehodě u města Duluja severně od Bagdádu. Pod dvěma vojenskými vozidly se utrhl břeh a transportéry se zřítily do kanálu. "V tomto případě nešlo o nepřátelskou akci," sdělil plukovník Bill MacDonald.

Odpoledne hlásili očití svědci, že byl u města Fallúdža sestřelen americký vrtulník. Armáda to však záhy popřela. Stroj podle ní dosedl tvrdě, ale nikoli nekontrolovaně. Nikdo nebyl zraněn. Vojáci prošetřují okolnosti.

Japonsko posílí koaliční vojáky
V uplynulém týdnu se koaliční vojáci střetli s iráckými partyzány osmnáctkrát, což je podle zdrojů z americké armády méně, než v předchozích týdnech. Během nich ovšem padl neobvykle vysoký počet cizinců.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí útoky proti cizincům v Iráku odsoudila. Příští měsíc by měla do oblasti dorazit zhruba tisícovka japonských vojáků. Největší misi od druhé světové války v úterý schválila vláda premiéra Džuničira Koizumiho.

Kontroverzní plán rozdělil japonskou společnost, třebaže jednotky nemají zasáhnout do bojů, ale zajišťovat humanitární pomoc a pracovat na obnově infrastruktury na jihovýchodě Iráku. Japonsko se může účastnit mírových misí OSN od roku 1992.

,

Nejlepší videa na Revue