Zprávy o střetech mezi Číňany a Ujgury se objevují každých několik měsíců. Nynější střety ale patří k největším za několik let.

Zprávy o střetech mezi Číňany a Ujgury se objevují každých několik měsíců. Nynější střety ale patří k největším za několik let. | foto: Reuters

Jsou to ještě jen nepokoje? Čína hlásí sto mrtvých při útocích Ujgurů

  • 77
Téměř týden čínské úřady mlčely v otázce, kolik lidí zemřelo při pondělních útocích v oblasti Sin-ťiang na severozápadě země. Bilance násilností nakonec činí 96 mrtvých, uvedla místní vláda. Pozadí střetů je stále stejné: napětí mezi etnickými Číňany a muslimskou ujgurskou menšinou.

Zprávy o násilnostech a maskovaných ozbrojencích autonomní oblasti Sin-ťiang se objevily už dříve tento týden. Podrobnější bilance ale dosud chyběla, napsala agentura Reuters. Teď je jasné, že to byly jedny z nejhorších nepokojů za několik let. Pokud tedy vůbec ještě lze použít slovo „nepokoje“.

Vláda oblasti Sin-ťiang uvedla, že bezpečnostní síly v okrese Ša-čche na jihu oblasti zastřelily 59 „teroristů“, přičemž při útocích zemřelo 37 civilistů. Zranění utrpělo 13 civilistů a 215 lidí podezřelých z útoků policie zadržela.

Úřady již v úterý sdělily, že ozbrojenci vyzbrojení noži provedli útoky ve dvou městech v regionu a útoky si vyžádaly desítky obětí. Podle Reuters ale není zřejmé, proč vláda s podrobnější bilancí otálela. Situaci přitom prakticky není možné nezávisle ověřit, protože návštěvy zahraničních novinářů jsou vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením velmi složité.

„Byl to závažný teroristický útok, který má vazby na domácí a zahraniční teroristické organizace a byl organizovaný, předem promyšlený, pečlivě naplánovaný a zlý,“ uvedla podle Reuters regionální vláda.

Utlačují nás, stěžují si Ujguři

Oblast Sin-ťiang zaujímá asi šestinu čínského území a je bohatá na ropu a zemní plyn. Region je zároveň domovem muslimské ujgurské menšiny, která se v minulosti opakovaně střetla s příslušníky etnika Chanů. Ti tvoří většinu obyvatel Číny a podle úřadů také drtivou většinu civilních obětí pondělních násilností.

Útoky se odehrály na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Úřady se údajně snažily donutit muslimy v Sin-ťiangu k tomu, aby si jej nevšímali. Organizace na ochranu práv Ujgurů podle serveru BBC tvrdí, že policie střílela na lidi, kteří demonstrovali proti ramadánovým zákrokům vůči muslimům.

Nejnovějším násilnostem v oblasti předcházel květnový sebevražedný atentát na tržišti v ujgurské metropoli Urumči, správním středisku Sin-ťiangu, který si vyžádal 43 životů a zhruba sto zraněných. Ve středu byl zabit imám stojící v čele největší čínské mešity, která se nachází ve městě Kašgar v Sin-ťiangu. V pátek čínská policie zastřelila devět ozbrojenců v tomto regionu.

Úřady eskalaci násilí připisují ujgurským separatistům a zpřísnily bezpečnostní opatření v oblasti, kde si Ujgurové dlouhodobě stěžují na omezování své víry a kultury a na rozpínavost Chanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video