Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Útok proti civilizovanému světu

  17:08aktualizováno  17:08
Amerika je daleko. Žijí tam cizí lidé s jinou národní mentalitou, odlišnými zvyky, s vlastními problémy a jiným způsobem života. Tak proč cítím ohavný terotistický útok na sídlo Světového obchodního centra také jako nepřímý útok na mou osobu? Asi proto, že tomu tak skutečně je. Jak pravil německý kancléř Gerhard Schröder: “... je to útok proti celému civilizovanému světu.”

Předpoklady:
Dle mně dostupných informací má islámské náboženství v kodexu zakotven bod, který praví, že kdo zemře pro víru, dostane se automaticky do ráje. Nemohu to označit za nic jiného než za perverznost. Obecně považuji islám za velmi, velmi netolerantní.

Na středním východě mají lidé minimum vzdělání, žijí v informačním vakuu a jsou vystaveni vlivu propagandy, která hlásá, že za všechny problémy může západ, potažno Amerika.

K tomuto je nutno přičíst vliv náboženství se zmíněnou perverzností v kodexu. Státní správa je úzce propojená s vírou. Divíte se, že je střední východ “domovinou” teroristů?

Důvod:
Domnívám se, že v historickém kontextu můžeme vzniklou situaci připsat na seznam prohřešků Adolfu Hitlerovi. Po zvěrstvech, které fašismus napáchal na lidech židovského původu cítil zbytek světa nutnost ulehčit svému svědomí, že něco takového vůbec připustil a uznat práva židů jako národa (jistě chvályhodná snaha). V tomto ohledu bylo Židům přiřknuto území, které je již v bibli nazýváno jejich otčinou.

Ale ono území již mezitím stovky let obýval jiný národ - arabové! Dva národy, dvě často ortodoxně (až fanaticky, zvláště z muslimské strany) vyznávané víry, jedno území.

Dnes již víme, jak bylo toto rozhodnutí nešťastné. Židům by se asi kdekoli jinde žilo mnohem lépe. Plamen sporu byl vzňat a plápolá až do dnešních dnů. Spojené státy, jako jedna ze dvou velmocí a vítězů 2. světové války si celkem pochopitelně přisvojily právo dohlížet nad dodržováním práv v této oblasti (navíc jsou zde velká naleziště ropy a nedělám si iluze o nezištnosti Američanů). Neizraelské státy tomu však říkají vměšování. A řeší to po svém. 

Tolik historické souvislosti. Vyvstává otázka: co s tím? V prvé řadě nelze obviňovat jakýkoli národ za činy svých předků. Je nutné velmi pečlivě zvážit, zda by měl případný trest stihnout jednotlivce nebo celou zemi, odkud teroristé pochází (pakliže země útok schvaluje či dokonce oslavuje!!!).

V každém případě jde o těžké rozhodnutí, které se musí provést s největší opatrností a objektivitou, aby nebyl vyvolán mezinárodní ozbrojený konflikt. Pevně však věřím, že teroristický útok má i kladné stránky. Velmi mě potěšila reakce komunistické Kuby. Možná to může být impuls k novému přehodnocení kubánsko-amerických vztahů.

Svět se snad pevněji semkne v potírání terorismu všeho druhu. Žádný stát, žádný jednotlivec by neměl podléhat falešné představě bezpečí, dokud bude moci být fenomén terorismu skloňován ve všech pádech a v přítomném čase.

Michael Pikner
michaelpikner@email.czHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz