Dva neznámí muži v noci zaútočili zápalnými lahvemi na romskou ubytovnu v Aši.

Dva neznámí muži v noci zaútočili zápalnými lahvemi na romskou ubytovnu v Aši. (26. února 2012) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hájili Vítkov, sami útočili na Romy. Soud projednává rasové násilí v Aši

  • 14
Vrchní soud v Praze se zabývá odvoláními v případě devíti lidí, kteří sympatizovali s neonacistickou skupinou Blood and Honour. Hnutí nabádalo k násilí z rasových důvodů. Dva z obžalovaných v roce 2012 zaútočili na romskou ubytovnu v Aši zápalnými lahvemi. Uvnitř bylo 18 lidí, nikomu se nic nestalo.

Úterního jednání se zpočátku ani jeden z obžalovaných nezúčastnil, na místě měli jen své obhájce. Později dorazil Čeněk Novák, jehož role v případu je spíše okrajová. Je obžalovaný z poškození cizí věci. Soudkyně Pavla Augustinová hodlá rozhodnout ve středu.

Loni v prosinci rozdal Krajský soud v Plzni tři nepodmíněné tresty, ostatní obžalovaní dostali podmínky. Státní zástupce Vlastimil Hrdlička požadoval pro všechny vyšší tresty a u některých také přísnější právní kvalifikaci.

Tomáš Kopecký a Michal Poláček, kteří zaútočili na ubytovnu, od krajského soudu odešli s tresty v délce necelých sedm let, což je výrazně pod spodní hranicí sazby za pokus vraždy. „Domníváme se, že nebyl důvod použít zmírňující ustanovení,“ řekl Hrdlička, který požaduje tresty nejméně patnáctileté. Zdůraznil, že dvojice útočila „proti více osobám, z rasových důvodů a také proti dětem mladším než 15 let“.

Hlavním organizátorem aktivit skupiny byl Jan Balík, který 18. dubna 2011 založil českou odnož neonacistické organizace Blood and Honour Bohemia Division a později ještě skupinu Combat 18. Skupiny vedl a propagoval, vybíral členské příspěvky, šířil materiály podporující násilí proti rasovým menšinám a spravoval webové stránky. Balíka loni krajský soud v Plzni poslal do vězení na tři roky a osm měsíců. „Trestnou činnost od začátku popíral, tvrdil, že k internetu přistupoval, aby propagoval automobilové značky,“ shrnula soudkyně.

Balíkův obhájce chce pro svého klienta mírnější verdikt. „I kdyby byl shledán vinným, jsou důvody pro trest podmíněný,“ řekl a doložil soudu Balíkovu pracovní smlouvu, aby dokázal, že jeho klient žije řádným životem.

Do domu vhodili zápalné lahve

Zatímco Balík spíše nabádal, obžalovaní Poláček a Kopecký dovedli výzvy k násilí do konce. Jen shodou okolností nezpůsobili svým jednáním žádné zranění nebo smrt. „Kopecký se jako jediný obžalovaný k trestné činnosti od začátku doznával,“ uvedla soudkyně.

Dvojice v únoru 2012 vyrobila dvě zápalné láhve a mezi jednou a druhou hodinou ranní je vhodila do přízemních oken romské ubytovny v Aši. V domě bylo v té době 18 lidí, z toho osm dětí. Ještě předtím Kopecký s Poláčkem polili benzinem vchodové dveře a zapálili je. „Obžalovaný Kopecký řekl, že to byl momentální nápad, kdy byli s Poláčkem na zábavě a řekli si, že postraší Romy,“ uvedla soudkyně.

Lahev Kopeckého zapálila rám a okolí okna. Poláček tu svoji nestihl zapálit, vyrušila ho žena, která na ně začala volat, co to dělají. Naštěstí se obyvatelé vzbudili a vznikající požár uhasili. Kdyby se útočníkům podařilo zrealizovat svůj plán, místnosti by vyhořely za 30 minut. Spali v nich v tu chvíli tři lidé. Další obyvatelé domu by byli ohroženi na zdraví a životě toxickými zplodinami.

Oba útočníci byli nepravomocně odsouzeni za pokus vraždy a obecné ohrožení. Podle plzeňského soudu si měli odpykat šest let a devět měsíců ve věznici s ostrahou. Jejich advokáti pokládají tresty za příliš vysoké. Nelíbí se jim, že soud je potrestal za dva zločiny, i když šlo o jeden skutek. „Můj klient ohrozil objekt nezapálenou lahví a to tak, že nebyl schopen ani rozbít okno,“ řekl k Poláčkovu podílu na zločinu jeho obhájce Miroslav Mošna.

Členům skupiny žaloba kladla za vinu i další delikty, zejména propagaci hnutí směřujícího k potlačení lidských práv, nabádání k násilí, přípravu koncertů a alb neonacistických skupin a také posprejování domu v Mariánských Lázních. Kromě toho zapálili i srub v lese na Ašsku a způsobili tak škodu přes jeden milion korun. Ne všechny tyto činy se jim podařilo dokázat.

Zprávy a návody zveřejněné na webu volaly po násilí, navrhovalo se v nich například vhození granátu do pražské kanceláře komunistů. Drsné byly i komentáře ke žhářskému útoku ve Vítkově. Balík odmítl soucit s popálenou holčičkou a nabádal „zabíjet tyhle malé bastardy“. Jindy zase napsal „Zabijeme každou černou krysu bez ohledu na to, jestli se jedná o starce nebo dítě“.

Jak zdůraznil státní zástupce Hrdlička, obdobná kauza žhářů z Vítkova byla v té době již značně medializovaná a aktéři věděli, že takový útok může způsobit vážné poškození zdraví nebo smrt.


Video