Záchranáři prohlížejí zakrvácený modlitební šál ze synagogy v jeruzalémské...

Záchranáři prohlížejí zakrvácený modlitební šál ze synagogy v jeruzalémské čtvrti Har Nof (Izrael, 18. listopadu 2014). | foto: Reuters

Člověk by to neudělal, odsoudil starosta Jeruzaléma vrahy čtyř rabínů

  • 48
Za ranním útokem na modlící se Židy nemohly podle zdrceného starosty Jeruzaléma stát lidské bytosti. Věřící, kteří vraždění v synagoze přežili, mezitím novinářům vylíčili své vzpomínky na ranní masakr. Jeho oběti už truchlící Židé pohřbili, izraelská vláda mezitím nařídila strhnout domy útočníků.

Měla to být běžná ranní modlitba. Do synagogy v jeruzalémské Agassiho ulici přišlo v úterý méně lidí než obvykle, i tak se jich podle Josefa Posternaka sešlo nejméně 25. Spolu s nimi do synagogy zamířila i dvojice radikálních Palestinců, kteří každodenní rituál plánovali překazit. Přinesli si střelné zbraně, nože a sekery. A když se Židé ponořili do svých myšlenek, začali vraždit.

Smrt v synagoze

Při úterním útoku dvojice palestinských radikálů zemřeli v Jeruzalémě čtyři rabíni. Dalších třináct lidí utrpělo zranění. Útočníky při přestřelce zabila policie.

„Vzhlédl jsem a spatřil, jak někdo zblízka střílí do lidí. Pak tam vtrhnul člověk s něčím, co vypadalo jako řeznický nůž, a rozběsnil se,“ vzpomínal Posternak v izraelském rozhlasu. Jemu se ze svatostánku podařilo utéct, čtyři jeho kolegové z ješivy, židovské komunity zaměřené na studium náboženského práva, však takové štěstí neměli. Uvnitř synagogy zemřeli čtyři rabíni. Jeden z nich měl britské občanství, ostatní tři byli Američané.

Svědectví dalšího z Židů, který se ráno stal terčem útoku, přinesla přinesla BBC. „Pokoušel jsem se o útěk, ale pak ke mně přišel muž s nožem. Byla mezi námi jen židle a stůl. Chytil mně za modlitební plášť, ale nechal jsem ho tam a utekl jsem,“ svěřil se účastník ranní modlitby.

Hrůzný pohled se naskytl i kolemjdoucím. „Ze synagogy utíkali lidé a na chodníku seděl muž zalitý krví. Vypadalo to, že ho někdo pobodal,“ vylíčila serveru Israel National News místní obyvatelka Sarah Abrahamsová. Když vraždění v synagoze vypuklo, šla zrovna okolo. „Dvěma lidem chyběla polovina obličeje,“ vzpomíná.

24 nových sirotků v jediné ulici, zaznělo na pohřbu

Ve svatostánku zůstaly po úterní modlitbě ležet kromě zkrvavených plášťů i tfiliny, tradiční modlitební řemínky s pergamenovými svitky, které Židé při modlitbách nepustí z ruky. Výstřely poničily vybavení synagogy včetně schránky s posvátnou Tórou, osiřely také zakrvácené svazky Starého zákona. Jejich původní majitele truchlící Židé už v úterý odpoledne začali pohřbívat, tradice jim velí učinit tak ještě v den úmrtí.

S devětapadesátiletým rabínem Moshem Twerskym se tisíce lidí rozloučily už ve dvě hodiny odpoledne. Čtyřicetiletý Aryeh Kupinsky, osmašedesátiletý Avraham Shmuel Goldberg a padesátiletý Rabbi Kalman Levine měli později společný pohřeb na největším jeruzalémském hřbitově Har Hamenuhot.

„V jedné jediné ulici přibyly čtyři vdovy a čtyřiadvacet sirotků,“ zaznělo během smutečního obřadu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal příkaz ke stržení domů, v nichž palestinští útočníci bydleli. „Jsme na vrcholu kampaně teroru zaměřeného proti Jeruzalému. Uprostřed ranní modlitby byli brutálně zavražděni nevinní a čistí Židé. Pozůstalým posíláme kondolence a přejeme brzké uzdravení zraněným, stejně jako hrdinným policistům, kteří zabránili těžké tragédii,“ vzkázal Netanjahu.

„Vstoupit do synagogy s řeznickým nožem a vraždit lidi, kteří se tam modlí, to by lidská bytost neudělala. Teroristé, kteří dnes v Jeruzalémě útočili, nejsou lidé,“ rozohnil se v úterý před novináři zdrcený jeruzalémský starosta Nir Barkat (další reakce na útok najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video