Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Člověk by to neudělal, odsoudil starosta Jeruzaléma vrahy čtyř rabínů

  21:07aktualizováno  21:07
Za ranním útokem na modlící se Židy nemohly podle zdrceného starosty Jeruzaléma stát lidské bytosti. Věřící, kteří vraždění v synagoze přežili, mezitím novinářům vylíčili své vzpomínky na ranní masakr. Jeho oběti už truchlící Židé pohřbili, izraelská vláda mezitím nařídila strhnout domy útočníků.

Záchranáři prohlížejí zakrvácený modlitební šál ze synagogy v jeruzalémské čtvrti Har Nof (Izrael, 18. listopadu 2014). | foto: Reuters

Měla to být běžná ranní modlitba. Do synagogy v jeruzalémské Agassiho ulici přišlo v úterý méně lidí než obvykle, i tak se jich podle Josefa Posternaka sešlo nejméně 25. Spolu s nimi do synagogy zamířila i dvojice radikálních Palestinců, kteří každodenní rituál plánovali překazit. Přinesli si střelné zbraně, nože a sekery. A když se Židé ponořili do svých myšlenek, začali vraždit.

Smrt v synagoze

Při úterním útoku dvojice palestinských radikálů zemřeli v Jeruzalémě čtyři rabíni. Dalších třináct lidí utrpělo zranění. Útočníky při přestřelce zabila policie.

„Vzhlédl jsem a spatřil, jak někdo zblízka střílí do lidí. Pak tam vtrhnul člověk s něčím, co vypadalo jako řeznický nůž, a rozběsnil se,“ vzpomínal Posternak v izraelském rozhlasu. Jemu se ze svatostánku podařilo utéct, čtyři jeho kolegové z ješivy, židovské komunity zaměřené na studium náboženského práva, však takové štěstí neměli. Uvnitř synagogy zemřeli čtyři rabíni. Jeden z nich měl britské občanství, ostatní tři byli Američané.

Svědectví dalšího z Židů, který se ráno stal terčem útoku, přinesla přinesla BBC. „Pokoušel jsem se o útěk, ale pak ke mně přišel muž s nožem. Byla mezi námi jen židle a stůl. Chytil mně za modlitební plášť, ale nechal jsem ho tam a utekl jsem,“ svěřil se účastník ranní modlitby.

Hrůzný pohled se naskytl i kolemjdoucím. „Ze synagogy utíkali lidé a na chodníku seděl muž zalitý krví. Vypadalo to, že ho někdo pobodal,“ vylíčila serveru Israel National News místní obyvatelka Sarah Abrahamsová. Když vraždění v synagoze vypuklo, šla zrovna okolo. „Dvěma lidem chyběla polovina obličeje,“ vzpomíná.

24 nových sirotků v jediné ulici, zaznělo na pohřbu

Ve svatostánku zůstaly po úterní modlitbě ležet kromě zkrvavených plášťů i tfiliny, tradiční modlitební řemínky s pergamenovými svitky, které Židé při modlitbách nepustí z ruky. Výstřely poničily vybavení synagogy včetně schránky s posvátnou Tórou, osiřely také zakrvácené svazky Starého zákona. Jejich původní majitele truchlící Židé už v úterý odpoledne začali pohřbívat, tradice jim velí učinit tak ještě v den úmrtí.

Fotogalerie

S devětapadesátiletým rabínem Moshem Twerskym se tisíce lidí rozloučily už ve dvě hodiny odpoledne. Čtyřicetiletý Aryeh Kupinsky, osmašedesátiletý Avraham Shmuel Goldberg a padesátiletý Rabbi Kalman Levine měli později společný pohřeb na největším jeruzalémském hřbitově Har Hamenuhot.

„V jedné jediné ulici přibyly čtyři vdovy a čtyřiadvacet sirotků,“ zaznělo během smutečního obřadu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal příkaz ke stržení domů, v nichž palestinští útočníci bydleli. „Jsme na vrcholu kampaně teroru zaměřeného proti Jeruzalému. Uprostřed ranní modlitby byli brutálně zavražděni nevinní a čistí Židé. Pozůstalým posíláme kondolence a přejeme brzké uzdravení zraněným, stejně jako hrdinným policistům, kteří zabránili těžké tragédii,“ vzkázal Netanjahu.

„Vstoupit do synagogy s řeznickým nožem a vraždit lidi, kteří se tam modlí, to by lidská bytost neudělala. Teroristé, kteří dnes v Jeruzalémě útočili, nejsou lidé,“ rozohnil se v úterý před novináři zdrcený jeruzalémský starosta Nir Barkat (další reakce na útok najdete zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V Moskvě žije podle odhadů asi 100 000 bezdomovců. Ilustrační foto

Tvrdou ruskou zimu každý rok nepřežijí stovky bezdomovců. Kolik jich přesně v největší zemi světa je, nikdo netuší....

Rusko pomůže s hledáním ponorky, vyšle oceánografickou loď

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Prezident Vladimír Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje. Jeho...

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...Najdete na iDNES.cz