Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Útok na postižené děti je bez viníka

  15:20aktualizováno  15:20
Soud v Plzni osvobodil šéfa ochranky ústavu pro postižené děti. Žalobce neprokázal, že tam Zdeněk Král z obav o práci nastražil bombu, když mu končila smlouva. Stačilo, aby se hasiči o chvíli zpozdili, a na zahradě před budovou loni v červnu nastražená plynová bomba explodovala.

Král byl v minulosti policistou a ještě loni šéfoval soukromé bezpečnostní agentuře Apold. Právě tato agentura ústav střežila a chtěla ho hlídat i po vypršení smlouvy.

Snahu nepřijít o dobrý kšeft považoval žalobce Pavel Tolar za motiv činu, který loni otřásl veřejností.

Soud ale Krále obžaloby zprostil. "Nebylo prokázáno, že bombu nastražil právě obžalovaný. Nicméně je zřejmé, že výbušný systém tam někdo nastražil úmyslně," řekl v rozsudku soudce Josef Mana.

Korunní svědek obžaloby, strážce objektu Josef Kotora, byl podle soudu nevěrohodný. "V jeho výpovědi bylo mnoho rozporů," podotkl soudce.

Pak si položil otázku, proč by Král, bývalý policista, sám riskoval, že ho někdo uvidí, a proč by měl strážný jen vyzvednou bomby z kontejneru a postavit je o kus dál?

"Navíc ani motiv prodloužení smlouvy se soudu nejeví jako stěžejní důvod, jelikož z ní bezpečnostní agentura neměla velký zisk," uvedl.

Král čelil obžalobě z trestného činu obecného ohrožení. Za to mu hrozilo až osm let vězení.

"Pokud se bez pochybností prokáže vina obžalovaného, určitě dostane nepodmíněný trest," dodal v závěru Mana.

Státní zástupce se po rozsudku odvolal, kauza tak bude mít dohru u krajského soudu. Králův obhájce se práva na odvolání vzdal.

Obžalovaný: Neměl jsem důvod
Král před soudem popřel, že by měl s pumovou hrozbou cokoliv společného. "Neměl jsem k tomu žádný důvod. Měl jsem na starosti pouze provozní a personální záležitosti. O obchodní záležitosti se staral obchodní ředitel."

Král nakonec ze strážní agentury odešel a pracuje jako skladník.

"Když pak obchodní ředitel dojednával další smlouvy, klienti mu žertem říkali, jestli agentura ještě zaměstnává toho bombera. Proto jsem se rozhodl odejít," odůvodnil změnu zaměstnání.

Ústav pro mentálně postižené děti byl v roce 2000 vybudován z bývalé mateřské školky mezi bloky panelových domů na plzeňském Severním předměstí.

Více o případu ZDE

Promluvil Králův zaměstnanec
Policisté pracovali zpočátku s verzí, že ústav vadí lidem z okolí. Pátraní po xenofobním mstiteli nabralo úplně jiný směr, když vyšel z pravdou ven strážce Josef Kotora, který ústav hlídal.
 
Tento člověk vinil svého šéfa a stal se korunním svědkem obžaloby. "Král mi několik týdnů před tou událostí říkal, že by to chtělo nějaké zvukové efekty, aby si firma tento objekt udržela. Pověděl, že město, kterému ústav patří, řádně platí, že jsou to jisté peníze," vypověděl Kotora.

Po pár dnech postupně našel ve své skřínce na pracovišti dva dopisy, jejichž text byl sestaven z vystřižených tištěných písmen.

"Ve druhém dopise byly instrukce, co mám udělat, a slíbena odměna deset tisíc korun. Text začínal oslovením Pepíčku. Takhle mi kromě Krále a ještě dvou lidí v agentuře nikdo neříkal ani v soukromí," dodal Kotora.

Podle návodu pak v noci vyzvedl z ústavního kontejneru na odpad dvě dvoukilové propanbutanové lahve a postavil je na zahradu.

"Měl jsem se pak zdekovat do vzdálenějšího objektu. Ale byl jsem zvědavý, co se bude dít, tak jsem číhal nedaleko. Když čidlo sepnulo venkovní osvětlení, viděl jsem, jak přichází Král," vypověděl.

Už neviděl, kdo bomby postavil na sebe a hořák spodní lahve zapálil tak, aby oheň opékal horní lahev plnou plynu. "Nikoho jiného jsem v areálu ústavu v té chvíli  neviděl," dodal.

"Ten popis se mohl hodit na kohokoliv, navíc pachateli neviděl do tváře," upozornil soudce Mana na jednu z nesrovnalostí ve výpovědi korunního svědka.

Když při noční obchůzce hlídač zaslechl syčení a uviděl plameny, zalarmoval pečovatelku a dispečink bezpečnostní agentury.

Hasiči přijeli na poslední chvíli
Na místě se brzy objevil Král, policisté a hasiči. Jejich zásah přišel na poslední chvíli. "Podle znalce by rozpálená lahev s plynem explodovala do dvou minut," upozornil žalobce  Pavel Tolar.

Koncem loňského roku se vedení ústavu s bezpečnostní agenturou Apold rozloučilo.

"Od počátku existence ústavu v Rabštejnské ulici strážci nacházeli nějaké předměty, které svědčily o tom, že objekt by mohl být v ohrožení. Po odchodu Apoldu nastal naprostý klid. Na hlídání jsme zaměstnali dva důchodce," řekl ředitel plzeňského ústavu sociálních služeb Gustav Šlechta.

Okresní soud v Plzni osvobodil šéfa ochranky ústavu pro postižené děti. Žalobce neprokázal, že tam Zdeněk Král z obav o práci nastražil bombu, když mu končila smlouva. (9. září 2003)

Stačilo, aby se hasiči o chvíli zpozdili, a na zahradě ústavu plného postižených a nemohoucích dětí loni v červnu nastražená plynová bomba explodovala. (9. září 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

Pavel Fantyš u Městského soudu v Praze (11. prosince 2017).

Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995...

Řidič zůstal s autobusem na kolejích a vrazil do něj vlak, dostal podmínku

U Lužan na Plzeňsku se srazil osobní vlak s autobusem. (20. září 2016)

Podmíněný osmiměsíční trest vyměřila samosoudkyně Okresního soudu Plzeň-jih sedmačtyřicetiletému šoférovi, který loni v...Najdete na iDNES.cz